Autor Wątek: Co bedzie udostepnione w NAC?  (Przeczytany 74310 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Anna Laszuk

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 161
Odp: Co bedzie udostepnione w NAC?
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 14, 2008, »
I mam jeszcze pytanie takie:
W niektorych AP zbiory sa juz digitalizowane - czy NAC "ukradnie", to co jest zrobione?
Pelen nadziei

Nadziei na co?

Na razie NAC udostępniło w swoim serwisie kopie fotografii zgromadzonych w epoce ADM, co doczekało się komentarza i dyskusji (http://prawo.vagla.pl/node/7753), która częściowo dotyczy niektórych sposobów działania wszelkich archiwów.

I udostępniło informację, że Naczelna Dyrekcja przekazała prototyp Archiwum Dokumentów Elektronicznych (http://www.nac.gov.pl/cms/main.php?did=10), ale w Naczelnej nic o tym nie wiadomo. Nadal współpracuje z NASK przy modyfikacjach prototypu.

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
100 dla NAC
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 15, 2008, »
Witam,

 1) NAC jest sukcesorem ADM i ma prawo to zrobić - polecam lekturę rozporządzenia ministra w sprawie przekształcenia,
 2) Lektura rozporządzenia wskaże jasno iż NAC ma się zajmować również ADE,
 3) Artykuł na Vagla - wskazuje również jasno jakie są oczekiwania użytkowników w sprawie udostępniania i może się warto nad nimi pochylić ? uwzględniając jeszcze to co jest pisane na Forum,
 4) NAC był przygotowywany dosłownie pół roku - działa od tygodnia i łapie ciosy za wszystkie zaszłości - nawet za ustawę archiwalną   -  proszę o odrobinę cierpliwości,
 5) A ile było czasu wcześniej i ile się mówi o digitalizacji ile się mówi o systemie zintegrowanym ba o zastąpieniu Accessa czymś innym? Pragnę przypomnieć dyskusje nawet tutaj z forum, że warto zmienić system bazy danych na inny, że nie będzie to wymagało olbrzymich kosztów (co udowadniamy). Wszyscy czekali cierpliwie na to co będzie a gdy "dzieje się" - dzieje się za wolno. I ja to rozumiem - ale chyba warto czekać z perspektywą (vide NAC) lub z mglistą (wcześniej).
Jako, że to bardzo modne - proponuję 100 dni dla NAC - licząc od np. po świąt (dajecie nam fory ;)...) - i wtedy porozmawiamy...

Pozdrawiam,

P.S. Cieszę się, że pojawił się taki post ? bo myślę, że przy okazji odpowiedział on na wiele niewyartykułowanych wątpliwości.
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline fjgrabowski

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 75
  • genealog
Odp: Co bedzie udostepnione w NAC?
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 02, 2008, »
W niektorych AP zbiory sa juz digitalizowane - czy NAC "ukradnie", to co jest zrobione?
Pelen nadziei
Nadziei na co?

Na to, ze ukradnie! Po co maja moja brzydka gebe ogladac w czytelni? ;)

1) NAC jest sukcesorem ADM i ma prawo to zrobić - polecam lekturę rozporządzenia ministra w sprawie przekształcenia,

Miedzy ma prawo, a zrobi jest pewna przestrzen! :)

3) Artykuł na Vagla - wskazuje również jasno jakie są oczekiwania użytkowników w sprawie udostępniania i może się warto nad nimi pochylić ? uwzględniając jeszcze to co jest pisane na Forum,

Podpisuje sie pod artykulem Piotra Waglowskiego "rencami i nogamy". Pierwsze wrazenie - sklep...

Wszyscy czekali cierpliwie na to co będzie a gdy "dzieje się" - dzieje się za wolno. I ja to rozumiem - ale chyba warto czekać z perspektywą (vide NAC) lub z mglistą (wcześniej).
Jako, że to bardzo modne - proponuję 100 dni dla NAC - licząc od np. po świąt (dajecie nam fory ;)...) - i wtedy porozmawiamy...

Ale chyba to jest wlasnie najlepszy moment na krytyke! Krytyke, a nie mieszanie z blotem :)

I moje dwa grosze:
Wydaje mi sie, ze troche szwankuje intuicyjnosc strony. Zeby dotrzec do "obrazkow" trzeba sie troche naklikac i naczytac...
Otwieram strone. Przegladam menu - widze "Zbiory zdigitalizowane". klik. Iiiii pupa! No to dalej "Zbiory audiowizualne". klik. Troche mniej tekstu (uff), sa wyroznione linki! "Fotografie" klik. AAaaa! I ja mam to czytac? Przewijam w poszukiwaniu linkow... Jest! Na samym dole! "Zbiory Audiowizualne on ? line ? zobacz.". klik. O sa! To chyba blad ;)

A moze to ja jestem slepy i nie widze prostszej drogi (wiem, ze w Zbiorach Audio, jest link "zobacz", ale kto go zauwazy?)...

I jeszcze dwie sprawy troche na uboczu:

1. W regulaminie kopiowania (cenniku, czy czyms takim), jest napisane, ze umieszczenie na stronie internetowej zdjecia bez znaku wodnego wymaga zabezpieczen przed kopiowaniem. Rozumiem, ze NAC takich zabezpieczen nie zna - gdyby znalo, to by na swojej stronie dalo takie bez :)

2.
Cytat: Narodowe Archiwum Cyfrowe koordynuje:
masowe mikrofilmowanie materiałów archiwalnych zgromadzonych w Archiwach Państwowych, które ma na celu ich długotrwałe zabezpieczenie.

To chyba jakis zart...


A poza tym kupa dobrej roboty i trzymam kciuki za wiecej (dobrej roboty, nie kupy)!
FJG

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co bedzie udostepnione w NAC?
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 30, 2008, »
Witam,

 Część rzeczy została poprawiona zgodnie z sugestiami. Część spraw (samo www) jest w trakcie przerabiania i planowania koncepcji. Generalnie kierunek jest jeden - przerobienie www NAC w taki sposób aby była jak najbardziej funkcjonalna dla użytkownika - którego informacja o instytucji przechowującej interesuje na drugim miejscu ;)... Wyszliśmy z założenia, że w tej materii musimy mieć podejście mniej rewolucyjne dlatego nasza obecna strona prezentuje ogromne a jednak umiarkowane zmiany w porównaniu z tym co jest planowane.

Dziękuję za uwagi - pozdrawiam i czekamy na jeszcze :)

Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline fjgrabowski

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 75
  • genealog
Odp: Co bedzie udostepnione w NAC?
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 15, 2008, »
Zgodnie z prosba  ;D

Cytat: NAC
W drugiej połowie kwietnia pojawią się także nowe materiały w Archiwalnej Bibliotece Cyfrowej NAC. Będzie to pierwsza z publikacji, które przygotowuje Narodowe Archiwum Cyfrowe.
(blablabla)
04.04.2008

No i co? Wiem - czepiam sie, ale lepiej nie podawac terminow, niz sie ich nie trzymac... 8)

Haslo "Zbiory zdigitalizowane" sugeruje, ze tam znajdziemy oczekiwane skany. Nie lepiej zmienic nazwe na "Dzialalnosc", czy cos w tym rodzaju?

Zbiory NAC on-line. Wszystko ladnie, tylko:
- ikony "ulubione" i "zobacz" nie musza byc takie ogromne (szczegolnie, ze 99% internautow kliknie obrazek)
- wydaje sie, ze mozna gesciej upchnac "zespoly".
- co bedzie, gdy pojawia sie skany dokumentow? kolejne menu?

Wchodze zobaczyc ADE, wejscie do systemu i
Cytat: Firefox
ade.ap.gov.pl używa nieprawidłowego certyfikatu bezpieczeństwa.

Certyfikat nie jest zaufany, ponieważ certyfikat wystawcy nie jest zaufany.
Ten certyfikat jest prawidłowy tylko dla ndapapp.nask.net.pl.
Ten certyfikat utracił ważność 2008-01-10 11:37.

(Kod błędu: sec_error_untrusted_issuer)
???

Archiwa przekazane - w takiej postaci, to jakiemu uzytkownikowi potrzebne?

Cennik - czy mozna spytac, kto wymyslil te ceny? :o

I ponowne pytanie, o zabezpieczenia potrzebne do otrzymania skanu bez logo!
Musi byc definicja...

Ale jak sobie zobacze


to padam  ;D GENIALNE!

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Co bedzie udostepnione w NAC?
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 29, 2008, »
Hmm, być może że umknęła mi ta formacja, ale czy jest szansa, że w jakimś powiązaniu ze zbiorami NAC on-line mogą być udostępnione wszystkie zbiory fotografii innych archiwów państwowych? Tak sobie też myślę, że fantastycznie byłoby, gdyby w takim przedsięwzięciu uczestniczyli przechowawcy audiowizulanego państwowego zasobu archiwalnego - muzea, uczelnie, biblioteki, etc. A skoro już o fantastyczności i fantazjach mowa, to może można zachęcić u udziału w takim przedsięwzięciu wszystkich innych przechowawców, instytucjonalnych, ale może nawet prywatnych? To może i poniekąd  "sklepik ze zdjęciami" w którym NAC byłby tylko pośrednikiem. Ale tak sobie myślę, czy posiadacz prywatnego zbioru zdjęć, który z jednej strony pewnie nie chciałby się ich pozbywać, z drugiej nie poczułby się jednak połechtany możliwością upublicznienia ich w ramach ogólnopolskiego zbioru? Problemem pozostałyby wszelkie prawa do publikacji takich zdjęć. Korzyść z ich dostępności w ramach jednego systemu jest chyba jednak nie do przecenienia i liczę że obejmie on chociaż wszelkich instytucjonalnych przechowawców.
Co samego zbioru NAC już udostępnionego - określenie "skok cywilizacyjny" bardzo pasuje moim zdaniem do sytuacji kiedy godzina przeglądania w internecie zbiorów fotografii NAC daje lepszy skutek, niż kilka dni gmerania w ewidencji ADM jeszcze nie tak dawno temu. Dwie uwagi jednak - pierwsza rzecz to trochę ciężka w obsłudze wyszukiwarka - 11 pól odpowiadających elementom opisu - wg mnie niektóre pola mogłyby się odnosić do 2-3 elementów opisu, niezbędna jest również lista haseł przedmiotowych. Kłopotem jest też datacja zdjęć - jeśli wpiszę np. 1940, to nie będzie w wynikach wyszukiwania zdjęcia opisanego tylko jako wykonane w latach 1939-1945. Wybaczcie laikowi, ale mam też wątpliwości do samego opisu fotografii - np. niemieckie zdjęcia nie mają oryginalnego opisu w języku niemieckim.
Jeszcze taka rzecz - wiele zwłaszcza wojennych niemieckich zdjęć ma tylko opis przetłumaczony, ale oryginalny - tj. opisują np. jakiś budynek tylko jego ówczesną funkcją i lokalizacją. Np. moje obecne miejsce pracy to tylko siedziba ichniego okręgu wojsk lotniczych, i tylko tak jest to zdjęcie opisane. Może warto dać użytkownikom zgłaszania możliwości uzupełniania tych opisów?
Jarek Orszulak

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Co bedzie udostepnione w NAC?
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 29, 2008, »
Przepraszam za te językowe lapsusy w powyższym poście - powinno być informacja, a nie "formacja", dać użytkownikom możliwość zgłaszania, a nie "zgłaszania możliwości".
Jarek Orszulak

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co bedzie udostepnione w NAC?
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 30, 2008, »
Jeszcze taka rzecz - wiele zwłaszcza wojennych niemieckich zdjęć ma tylko opis przetłumaczony, ale oryginalny - tj. opisują np. jakiś budynek tylko jego ówczesną funkcją i lokalizacją. Np. moje obecne miejsce pracy to tylko siedziba ichniego okręgu wojsk lotniczych, i tylko tak jest to zdjęcie opisane. Może warto dać użytkownikom zgłaszania możliwości uzupełniania tych opisów?
Słyszeliśmy juz takie zarzuty, ale czy nie jest tak, że opisujemy obraz na fotografii, a nie jego historię. Idąc tym tropem dlaczego nie napisać kiedy powstał budynek i jak zmieniali się jego właściciele, których mogło być naprawdę wielu? I w jakim celu mam pisać, że ten budynek w czasie wojny był siedzibą niemieckiego okręgu lotniczego, przed wojną jakiegoś urzędu, po wojnie np. rady narodowej, a teraz miejscem Twojej pracy? Chyba trochę za dużo tych informacji, a wkrótce usłyszymy, że opisywanie idzie nam strasznie wolno.
Użytkownicy cały czas zgłaszają swoje uwagi do naszych opisów, ale często są to uwagi sprzeczne. np. jeden varsavianista pisze że to ten budynek, a drugiemu wydaje się że inny (obaj są pewni swego). Nie możemy zamieścić przesłanego przez kogoś opisu, bo komuś coś sie wydaje. Dostajemy też meile od fachowców (np. uściślamy opisy uzbrojenia, sprzętu wojskowego,  itp.)
Co do pierwszej części Twojego postu, mogę dodać, że to wszystko jest nie tylko możliwe ale całkiem realne, kwestia czasu, którego nie chcemy określać bliżej (patrz uwaga fjgrabowski - lepiej nie podawać terminów niż sie ich nie trzymać)  ;D

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Co bedzie udostepnione w NAC?
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 30, 2008, »
To nie zarzut a tylko wątpliwość  ;). Racja, w przypadku tego konkretnego budynku byłoby to około 10 głównych jego użytkowników na przestrzeni dwóch wieków, wymienianie ich byłoby bez sensu. Przy tym konkretnym zdjęciu można jednak np. doprecyzować lokalizację budynku, przy innych pewnie datację, osoby na nich itd. Jak rozumiem wypracowaliście już jakiegoś rodzaju procedurę uzupełniania i zgłaszane uwagi mają przełożenie na ewidencję tych materiałów. Ale może warto dodać opcję komentarzy do zdjęć, może tam byłoby miejsce dla takich niepewnych albo sprzecznych danych?
Jarek Orszulak

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co bedzie udostepnione w NAC?
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 30, 2008, »
Cytuj
Kłopotem jest też datacja zdjęć - jeśli wpiszę np. 1940, to nie będzie w wynikach wyszukiwania zdjęcia opisanego tylko jako wykonane w latach 1939-1945
racja, trwają prace nad poprawieniem funkcjonalności; pomysł z komentarzami bardzo dobry, na pewno rozważymy
Cytuj
Wybaczcie laikowi, ale mam też wątpliwości do samego opisu fotografii - np. niemieckie zdjęcia nie mają oryginalnego opisu w języku niemieckim.
te fotografie stanowią - Zespół ?Wydawnictwa Prasowego Kraków ? Warszawa (Zeitungsverlag Krakau ? Warschau)? - ok. 18 tysięcy zdjęć z lat 1939 ? 1945, wykonanych na potrzeby hitlerowców. Są to głównie materiały propagandowe, przedstawiające niemieckie wojsko, dygnitarzy oraz okupowane ziemie polskie ? przede wszystkim Generalną Gubernię. http://www.nac.gov.pl/cms/tekst.php?wid=15
opisy oryginalne są często bardzo długie i co tu dużo mówić, bardzo propagandowe. Opis oryginalny + opis archiwalny wprowadzony przez archiwistę, hmm myślę że zbyt długo i mało czytelnie. Myślę także że tych pól opisu i tak jest całkiem dużo.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Co bedzie udostepnione w NAC?
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 30, 2008, »
Tu chodziło mi tylko o to, że skoro pierwotny opis zdjęcia jest obcojęzyczny, to czy nie należałoby tego opisu toczka w toczkę powtórzyć w opisie zdjęć na NAC on-line - tyle że zapomniałem, że ten opis nie ma zastąpić dotychczasowej ewidencji, a tylko służyć ułatwieniu korzystania z nich - czyli nie musi być stuprocentowym odzwierciedleniem ewidencji tych materiałów. I dobrze, bo inaczej czekalibyśmy na ich zdigitalizowanie Bóg wie ile lat.
Co do pól wyszukiwarki to przyznaję się bez bicia, ze nie doczytałem - jest lista najczęściej występujących haseł rzeczowych, jest też możliwość zbiorczego przeszukiwania pól opisu.
Tak na marginesie - wpadła mi w przeglądarkę zapewne znana Wam stronka - http://www.fotohistoria.pl/ . Zbiór tego mają już chyba niemały, ale jak próbuję go przeszukać, to aż mi głupio, że w ogóle czepiałem się udostępnianych zbiorów NACu ...  Powyższy projekt jest z kolei związany z pomysłem Pogotowia Archiwalnego: http://www.karta.org.pl/Pogotowiearchiwalne.asp.html . Czy jest szansa na wspomaganie obydwu tych projektów przez NAC, czy archiwa państwowe w ogóle?
Jarek Orszulak

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co bedzie udostepnione w NAC?
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 01, 2008, »
Cytuj
Tak na marginesie - wpadła mi w przeglądarkę zapewne znana Wam stronka - http://www.fotohistoria.pl/ .
oczywiscie znamy....dzieło jednak konkurencji :)
Cytuj
Powyższy projekt jest z kolei związany z pomysłem Pogotowia Archiwalnego: http://www.karta.org.pl/Pogotowiearchiwalne.asp.html
tak na marginesie znakomity przecież pomysł, szkoda że NDAP nie wpadła na coś takiego. Z ogromu materiałów, często bez wartości archiwalnej, można wyłowić prawdziwe perełki. Niestety, konkurencja nie śpi.
Cytuj
Czy jest szansa na wspomaganie obydwu tych projektów przez NAC, czy archiwa państwowe w ogóle?
To pytanie chyba do NDAP.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Co bedzie udostepnione w NAC?
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 19, 2008, »
Jeszcze taka uwaga co do wyszukiwania w nac on-line - wpisując w polu "miejsce" jakąś nazwę, np. "Kłobuck" (i nie wypełniając żadnych innych pól) uzyskuję brak wyników wyszukiwania. Ale już wpisując "Kłobucko" znajduję jakieś zdjęcie - czyli że muszę wpisać dokładną i pełną nazwę, bo wyszukiwarka nie uwzględni wpisanego ciągu znaków jako nawet zawartego w nazwie???
Jarek Orszulak

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Co bedzie udostepnione w NAC?
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 05, 2008, »
http://www.11listopada1918.pl/

Jak widać PAP potrafi. Co na to NAC?
Jarek Orszulak

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co bedzie udostepnione w NAC?
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 06, 2008, »
Witam,

NAC przygotowuje ZoSIA do ogólnopolskiej premiery Mrugnięcie...

Pozdrawiam,
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...