Narodowe Archiwum Cyfrowe > Budowa NAC

Co bedzie udostepnione w NAC?

(1/7) > >>

fjgrabowski:
Witam!

Watki zwiazane z budowa NAC ucichly, a mnie jako potencjalnego uzytkownika meczy dalej pytanie: jaki jest cel tworzenia tejze instytucji?

Czy ma to byc miejsce w ktorym zostana zachowane najcenniejsze zbiory z AP w postaci min. strarodrukow, ktore to sa piekne i bezcenne z punktu widzenia naszej historii, czy tez ma byc to instytucja "dla ludzi", gdzie bedzie mozna odbyc pierwsze poszukiwania?

Moze nie bede na poczatku pisal o swoich przemysleniach na ten temat i poczekam na wypowiedzi innych uzytkownikow forum... Jezeli takowe beda ;)

JG

Wojciech Woźniak:
Witam
Była na forum kiedyś dyskusja o liczbie archiwów cyfrowych - przeważyła wówczas opinia, że powinno być jedno takie archiwum - zdaje się więc, że NAC jest realizacją tej idei. Z tego co się orientuję ma to być archiwum, które będzie przechowywać dokumenty elektroniczne (te digital born) oraz kopie elektroniczne dokumentacji tradycyjnej. Zgodnie z § 15.1 rozporządzenia w sprawie szczegółowego postępowania z dokumentami elektronicznymi (Dz.U. 2006, nr 206, poz. 1518) NDAP wskazuje archiwum, do którego ma być przekazana dokumentacja elektroniczna. Trzeba więc mieć archiwum zdolne do przechowywania tego rodzaju dokumentacji żeby je móc wskazać. Sądzę, że tę rolę będzie pełnić NAC i po to przede wszystkim powstaje. A że dla przechowywania dokumentów elektronicznych potrzebna jest odpowiednia infrastruktura (komputery i oprogramowanie) NAC staje się też idealnym miejscem przechowywania kopii cyfrowych. Tak ja to widzę. Myślę, że NAC będzie nade wszystko "dla ludzi", a to dlatego, że nie będzie miał godzin urzędowania lecz będzie udostępniał informacje o materiałach a zapewne też same materiały (ich cyfrowe obrazy) o dowolnej porze dnia i nocy.

fjgrabowski:

--- Cytat: Wojciech Woźniak w Październik 30, 2007, ---Z tego co się orientuję ma to być archiwum, które będzie przechowywać dokumenty elektroniczne (te digital born) oraz kopie elektroniczne dokumentacji tradycyjnej.
--- Koniec cytatu ---

No wiec wlasnie pytam o kopie elektronicznej dokumentacji tradycyjnej (a fu! jak to brzmi!).

Jezeli NAC ma w zamiarze udostepnienie kopii el. dok. trad., to wlasnie pytam o kryteria udostepniania. Czy   ma to  byc cos w rodzaju biblioteki cyfrowej ze starodrukami (zrozumialymi dla promila obywateli RP), czy tez byc pierwszym krokiem dla np. genealogow amatorow?

FJG

ps. Osobiscie tematem raczej nie jestem zainteresowany - chyba, ze beda cyfrowe LGI,SGI nie mowiac o ksiegach mazowieckich :)

ibupro:
Witam :)
Jakiś czas temu w wywiadzie dla TVP Janusz Kurtyka napomknął, że IPN szykuje się do przejęcia  zdigitalizowanych (lub może bardziej po polsku zdygitalizowanych) zbiorów z Bad Arolsen. Moje pytanie - czy te materiały nie powinny się znaleźć właśnie w NAC? Tak naprawdę digitalizacja w archiwach nadal jeszcze raczkuje, więc przejęcie zwartego zdigitalizowanego archiwum to byłoby coś. Mam wrażenie, że archiwa znów przespały okazję... :(

Tomek:
A moim zdaniem nie. IPN jest od tego a tak poza tym to wziął na siebie tylko dodatkową robotę.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej