Autor Wątek: Inauguracja projektu budowy NAC  (Przeczytany 11060 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline NBT

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Inauguracja projektu budowy NAC
« dnia: Wrzesień 10, 2007, »
Szanowni Forumowicze,

Jest mi niezmiernie miło zainaugurować obecność projektu Narodowego Archiwum Cyfrowego na Internetowym Forum Archiwalnym.
iFAR jest dziełem entuzjazmu grupki archiwistów, którzy jak czas pokazał stali się prekursorami idei tworzenia archiwów cyfrowych i informatyzacji archiwistyki.
Dziś ich marzenie o nowoczesnych archiwach zapewniających otwarty i wolny dostęp do informacji wchodzi w fazę realizacji, powstaje centralne państwowe Narodowe Archiwum Cyfrowe, które zajmie się m.in.:

- archiwizacją „dokumentu elektronicznego”
- digitalizacją i udostępnianiem on-line materiałów archiwalnych
- archiwizacją materiałów audio-wizualnych i multimedialnych.
- informatyzacją Archiwów Państwowych
- tworzeniem systemów informatycznych wspierających powszechny dostęp do materiałów archiwalnych

Ponieważ idea Narodowego Archiwum Cyfrowego zakłada wolny i nieskrępowany dostęp do informacji publicznej, twórcy NAC postawili także rozwijać systemu informatyczne w oparciu o wolne oprogramowanie i otwarte standardy. Będzie to pierwszy w Polsce projekt open-source rozwijany na taką skalę przez centralną instytucję publiczną. Od jego powodzenia zależy przełamanie niechęci i obaw wobec otwartego oprogramowania. Czy się uda? To zależy także od was.

 Do współpracy przy tworzeniu Narodowego Archiwum Cyfrowego zapraszamy archiwistów, którzy swoją przyszłość wiążą z rozwojem archiwistyki cyfrowej zarówno w NAC, jak i w swoich archiwach. Zapraszamy także informatyków, programistów, którzy chcieliby wziąć udział pionierskim projekcie rozwijanym w oparciu o ideę open-source. Zapraszamy także użytkowników archiwów i wszystkich entuzjastów Internetu i wolnego dostępu do informacji.

Miejscem kontaktowym jest internetowe forum archiwalne iFar gdzie znajdziecie wszystkie informacje na temat poszczególnych projektów i możliwościach współpracy.

 

Nikodem Bończa Tomaszewski

dyrektor