Autor Wątek: Problemy z SEZAM`em?  (Przeczytany 8258 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fjgrabowski

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 75
  • genealog
Problemy z SEZAM`em?
« dnia: Październik 24, 2007, »
Na forum genealodzy.pl pojawil sie watek.

Nie chodzi o sam tytulowy problem, ale o ten o ktorym wspomina
Cytat: Jreneusz
A propo SEZAMu i ja dodam dwa grosze: dopiero teraz jest bałagan. To co jest w bazie danych w Sezam to w większości jest nie aktualne. Proponuję przed pojechaniem do Archiwum dobrze się upewnić telefonicznie,
czy dane z terenu nas interesującego są w tym Archiwum. Akta są prawdopodobnie przesyłane z określonych miejscowości do tych Archiwuów pod które dana miejscowość podlega nadzorowi.
I tak wygląda na dzień dzisiejszy, że Parafie, których akta były w Grodzisku, a powinny być w Mławie, czy w innym Archiwum, ale w SEZAMIE nadal są w wykazie, a Grodzisk odpowiada, że akta przesłał i niema ich u siebie. A w Mławie niema ich w wykazie i koło się zamyka. Zrobiłem dwa wyjazdy i nic nie załatwiłem, bo kierowałem się wykazem bazy SEZAM. Nie mam pojęcia kiedy to jakoś będzie uporządkowane i czy kiedyś to nastąpi.
Zamiar może dobry, ale brak dobrej informacji.


Czy mozna prosic o komentarz w tej sprawie?

JG

kocibrzuch

  • Gość
Odp: Problemy z SEZAM`em?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 26, 2007, »
Nie znam sprawy Mławy i Grodziska, ale nie chciałbym, by na podstawie pojedynczych "wypadków" potępiano w czambuł całą naszą robotę - nawet jeśli wyglądają jakby niepięknie.

Od kuchni patrząc, jako p.o. kierownika, cokolwiek zoczę w SEZAMIE nie tak, natychmiast mailuję do odpowiedniej osoby, która, również natychmiast, nanosi poprawkę. Oczywiście pewien czas upływa do momentu aktualizacji bazy na stronie www NDAP, która następuje periodycznie, siłą rzeczy.

Co do samego wyszukiwania sprawa się chyba wyjaśniła, akurat były przeprowadzane modyfikacje.
Teraz jest zresztą bardziej przejrzyście:
http://www.archiwa.gov.pl/?CIDA=35

Offline Anna Laszuk

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 161
Odp: Problemy z SEZAM`em?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 29, 2007, »
No właśnie, aktualizacja danych w bazie SEZAM okazuje się niewystarczająca. Przypomnę, że dane przesyłane są przez archiwa do COIA raz w roku, praktycznie od marca do czerwca. Ich scalanie i wstępna weryfikacja zajmuje kilka tygodni. Kolejne tygodnie trwają prace nad przygotowaniem ich (SEZAM, PRADZIAD i inwentarze elektroniczne) do udostępnienie w Internecie, co dzieje się w sierpniu, wrześniu lub październiku, w zależności od stopnia skomplikowania prac. W wersji udostępnianej brakuje więc informacji o zmianach, jakie zaszły przez ostatnie kilka miesięcy.
Na 2007 r. planowane  było przygotowanie bazy SEZAM aktualizowanej on-line, ale w związku z podjęciem prac nad systemem zintegrowanym zaniechano tych działań. Mam nadzieję, że zespół pod kierunkiem Rafała Magrysia opracuje system ZoSIA i wkrótce będzie możliwe udostępnianie bardziej aktualnych informacji. Na razie warto iść za radą Ireneusza i upewniać się, czy akta nie należące do terenu działania dotychczasowego przechowawcy nie zostały przekazane do właściwego.
Przy okazji, na stronie http://www.archiwa.gov.pl/?CIDA=160 umieściliśmy prośbę o nadsyłanie uwag do bazy na podany tam adres internetowy. Na nadsyłane maile reagujemy, próbując pomagać wnioskodawcom, ale od 2001 r. wpłynęło jedynie kilka zapytań i wniosków racjonalizatorskich. O Grodzisk i Mławę nie pytano – o co konkretnie chodzi?

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Problemy z SEZAM`em?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 30, 2007, »
Oczywiście baza SEZAM powinna być udostępniana on-line, to jest jasne.
Ale dopóki tego nie ma, zastanawiam się, dlaczego udostępnianie danych z baz przesyłanych do NDAP trwa tak długo. Przecież archiwa muszą je przesłać do Warszawy do końca marca każdego roku. Domyślam się, że na tym etapie są już jakież poślizgi i opóźnienia. Czy nie można zdyscyplinować archiwów, aby dane były nadsyłane w terminie??? I czy cała późniejsza procedura związana z udostępnieniem w sieci (scalanie danych, ich weryfikacja itp.) musi trwać tak długo???   

Offline fjgrabowski

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 75
  • genealog
Odp: Problemy z SEZAM`em?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 04, 2007, »
No właśnie, aktualizacja danych w bazie SEZAM okazuje się niewystarczająca. Przypomnę, że dane przesyłane są przez archiwa do COIA raz w roku, praktycznie od marca do czerwca. Ich scalanie i wstępna weryfikacja zajmuje kilka tygodni.

Sam nie spotkalem sie z problemem aktualnosci danych zawartych w bazach (chociaz co do szczegolowosci informacji moglbym miec zastrzezenia).

Moze wartym rozwazenia byloby dodanie do tychze baz czegos w rodzaju komentarzy?

Wiadomo, ze bledow (czy tez opoznien w aktualizacji) uniknac sie nie da, a to mogloby umozliwic poinformowanie uzytkownikow o zmianach...

FJG

Offline Anna Laszuk

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 161
Odp: Problemy z SEZAM`em?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 06, 2007, »
Czy można uznać, że dodane na stronach http://www.archiwa.gov.pl/?CIDA=160 i http://www.archiwa.gov.pl/?CIDA=161 wyjaśnienia są wystarczające?

Offline Paweł z ...

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 163
    • Archiwum i EZD
Odp: Problemy z SEZAM`em?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 06, 2007, »
Cytuj
Pole: hasło indeksowe przeznaczone jest na wpisanie poszukiwanego słowa lub wyrażenia, będącego hasłem geograficznym, osobowym i rzeczowym.
Nie jest dla mnie jasne czy po wpisaniu jakiegoś hasła system przeszukuje tylko indeksy (jeśli takie są, zaznaczam, że nie dokońca znam budowę tych baz) czy też przeszukuje również inne pola.
Po zmianach wyszukiwarka zyskala na funkcjonalności, tak trzymać :). Jednak brakuje mi możliwości przeszukiwania inwentarzy jedynie wybranego zespołu. I jeszcze jedno: Czy wyświetlanie wyników musi być ograniczone do 50 rekordów?

Offline Anna Laszuk

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 161
Odp: Problemy z SEZAM`em?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 07, 2007, »
Jeśli w polach "hasło indeksowe" wpiszemy kryterium wyszukiwania, będzie ono dotyczyło zawartości pól z hasłami indeksowymi. Cytowany fragment pochodzi ze wskazówek wyszukiwawczych na stronie http://www.archiwa.gov.pl/?CIDA=161 i dotyczy wyszukiwania zaawansowanego w inwentarzach archiwalnych. Jak należałoby przeformułować te wskazówki, aby nie budziły wątpliwości?

Dziękuję za dobre słowo dotyczące funkcjonalności - sugestie możliwości przeszukiwania inwentarzy jedynie wybranego zespołu wyrażane były także przez inne osoby, więc wkrótce będzie to wykonane.

Wyświetlanie wyników nie musi być ograniczone do 50 rekordów - są różne zdania na ten temat, ale takie są ustalenia. Trudno o wskazanie liczby rekordów, która by wszystkim (nie) pasowała w jednakowym stopniu.

Offline Paweł z ...

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 163
    • Archiwum i EZD
Odp: Problemy z SEZAM`em?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 07, 2007, »
Myślę, że wystarczy dodać, że przy użyciu tego kryterium wartośćwyszukiwana jest jedynie w polu "hasło indeksowe".

Co do wyświetlania wyników najlepiej dać możliwość użytkownikowi wybrania opcji "wyświetl 10, 50, 100 rekordów lub może więcej?" ze standartowym ustawieniem na 50.