Autor Wątek: Czy przejmować akta wcześniej?  (Przeczytany 3592 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

AP Zamość

  • Gość
Czy przejmować akta wcześniej?
« dnia: Grudzień 29, 2004, »
Rozporządzenie Ministra Kultury z 16 IX 2002 r. w § 10.1 mówi, iż jednostki organizacyjne przekazują materiały archiwalne do właściwego Archiwum NIE PÓŹNIEJ niż po upływie 25 lat od ich wytworzenia (w Rozp. z 1984 było, że „materiały archiwalne przechowuje się archiwach zakładowych przez okres 25;  PO UPŁYWIE TEGO OKRESU przekazuje się do archiwum”).
Poprzednio do archiwum trafiały więc dopiero akta CO NAJMNIEJ 25-letnie, teraz wynika z Rozporządzenia akta 25-letnie to już ostateczność...
Można zatem interpretować to w ten sposób, że już np. dwudziestoletnie akta urzędu miasta mogą być przekazane do AP. Dobrze, a jeśli z własnej inicjatywy urząd chce przekazać akta z 1990-1994 protokóły z sesji RM z ważnej historycznie I kadencji, a co istotniejsze również i z II kadencji – mamy odmówić? Miejsce na półkach jest. Wartość tych akt bezdyskusyjna, im prędzej znajdą się w archiwum tym lepiej.
1. Co jednak robić, gdyby teoretycznie wszystkie urzędy nagle chciały się pozbyć młodszych akt? Traktować wybiórczo, po uważaniu”?
2. Skoro jednak przyjmiemy te, to może powstać realny problem z jeszcze „młodszymi” aktami, które też zechcą przekazać (stnieje zresztą precedens odnośnie „świeżych” nawet rocznych akt organów i jednostek, których działalność ustała - § 11), a rozporządzenie nie określa takiej konkretnej cezury.
Czy tylko zdrowy rozsądek wystarczy? Czy nie potrzeba jakiejś dodatkowej wykładni, komentarza...
St. archiwistka

Offline Aleksandra Czapelska

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 16
Czy przejmować akta wcześniej?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 10, 2005, »
Szanowna Pani!
Wydaje mi się, że zdrowy rozsądek wystarczy. Przepis ten daje (podkreślam) mozliwość wcześniejszego przejęcia akt (np. w wypadku, gdy wytwórca ma kłopoty z ich właściwym przechowywaniem), ale nie oznacza, że archwium ma się domagać od jednostki młodszej "produkcji". Przejmowanie wcześniejsze ogólnie mówiąc wchodzi w rachubę głównie z inicjatywy wytwórcy i to w uzasadnionych przypadkach (ważne akta, zagrozenie itp.). Jednak granica 25 lat pozostaje najważniejsza i jej sie trzeba trzymać.
Pozdrawiam
Aleksandra Czapelska

Offline dziunia

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 33
Czy przejmować akta wcześniej?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 22, 2006, »
należy pamiętać o Szczególnych Aktach jakimi są dokumenty osobowe i płacowe.
a gdy nie ma się pozwolenia od AP na przechowywnie to termin tzw. "na jednej nodze" jest jak najbardziej wskazany