Autor Wątek: Czy archiwiści są pożyteczni?  (Przeczytany 30438 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Anna Laszuk

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 161
Odp: Czy archiwiści są pożyteczni?
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 25, 2013, »
Witam, system właśnie ostrzega mnie:
>>Uwaga: W tym wątku nie pisano od 120 dni.
Jeżeli nie masz pewności, że chcesz tu odpowiedzieć, rozważ rozpoczęcie nowego wątku.<<
Rozważyłam, i wpisuję tutaj, że archiwiści są nie tylko pożyteczni, ale i twórczy. Mogą być bohaterami książek i filmów, a mogą sami tworzyć. Przykładem jest Łukasz Wieczorek z Archiwum Państwowego w Radomiu, które dzisiaj otworzyło nową siedzibę. Jeśli na razie nie możecie pojechać do Radomia, możecie zajrzeć i posłuchać tutaj
http://www.archiwa.gov.pl/pl/component/content/article/63-aktualnosci/3808-otwarcie-nowej-siedziby-archiwum-pastwowego-w-radomiu-.html

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Czy archiwiści są pożyteczni?
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 27, 2013, »
Tutaj trochę inny przykład:
http://www.polskieradio.pl/9/325/Artykul/622351,Zawsze-gralismy-w-gry-taty

Bohater tego reportażu mówi: "W archiwum mam możliwość jeszcze coś przemyśleć. Nikt mi nie przeszkadza i mogę się skupić."

Ja zawsze twierdzę, że myślenie w pracy prowadzi do wypadków  ;) A w archiwum najczęściej do raczej fantazyjnych i ekstrawaganckich efektów czy to układania akt, czy paginowania czy porządkowania. I dotyczy to zarówno przypadków myślenia o pracy ("myślę że to trzeba jednak zrobić inaczej"), jak i zupełnie nie o pracy.
Bardziej poważnie - szkoda tylko że to czym archiwa i archiwiści mogą lub chcą się pochwalić zwykle okazuje się mało archiwalne.

Ps. A piosenka świetna. Czekam też z niecierpliwością na obiecane opublikowanie rysunków z ostatniego spotkania w Naczelnej :)
Jarek Orszulak

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Czy archiwiści są pożyteczni?
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 05, 2014, »
Na pierwszej stronie tego wątku roztrząsałem (natrząsałem się z...?) miejsce archiwistów w klasyfikacji zawodów. Trochę się chyba zmieniło od tego czasu. "Archiwista" (http://psz.praca.gov.pl/klasyfikacja_zawodow/index.php?klasyfikacja_zawodow_id=1259) pozostaje specjalistą - w dziale "Bibliotekoznawcy, archiwiści i muzealnicy". Zwróciło moją uwagę w opisie tego zawodu - a to de facto wciąż opis pracownika merytorycznego archiwum państwowego/historycznego - wyraźne określenie czego ma dotyczyć prowadzenie przez takiego archiwistę badań czy działalności naukowej. Pojawił się także "Specjalista zarządzania informacją" (262207) jednakże na razie bez opisu zawodu, więc trudno określić czy chodzi tu o record managera czy o kogoś innego. Wyodrębniono jako osobny zawód "Kierownika archiwum" (143103), ale tutaj opis również jest dopiero w opracowaniu.
Mamy osobny trochę dziwaczny dział "Technicy archiwiści i pokrewni". W nim jest "Archiwista zakładowy" (http://psz.praca.gov.pl/klasyfikacja_zawodow/index.php?klasyfikacja_zawodow_id=1601) z trochę chyba przestarzałym opisem zadań ale też dziwaczny dla mnie "Archiwista dokumentów elektronicznych" (http://psz.praca.gov.pl/klasyfikacja_zawodow/index.php?klasyfikacja_zawodow_id=623). Opis sugeruje że to rodzaj archiwisty zakładowego który zajmuje się dokumentem elektronicznym. No i jest wreszcie "Technik archiwista", ale też niestety bez definicji, z zaznaczeniem jedynie że to zawód szkolny.
Jarek Orszulak

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy archiwiści są pożyteczni?
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 10, 2014, »
Tak mnie dzisiaj w pracy naszła myśl w związku z tym tematem. Czy pożyteczni są archiwiści w archiwach zakładowych?  :)
Czepiają się pracowników w komórkach organizacyjnych, że niewłaściwie postępują z dokumentacją, nie chcą przyjmować dokumentacji, bo podobno jest źle uporządkowana. Wymagają jakiegoś skomplikowanego opisywania teczek, paginowania akt, rejestrowania dokumentacji według rzeczowego wykazu akt, tworzenia spisów zdawczo-odbiorczych, wypełniania kart udostępniania. Normalnie utrapienie jakieś z tymi archiwistami.  :D

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Czy archiwiści są pożyteczni?
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 11, 2014, »
Oczywiście, że archiwiści są pożyteczni. Dzięki ich pracy historycy mają potem na czym pracować. Można powiedzieć, że archiwiści są kustoszami pamięci narodowej.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Czy archiwiści są pożyteczni?
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 11, 2014, »
Dzięki ich pracy historycy mają potem na czym pracować.

 :D :D ;D ;D

W jednym z najlepszych tekstów z pamiętnika zjazdowego, Iwona Fischer pisała tak: "Jeśli udostępniamy niedopracowany zespół archiwalny, informujemy, że akta mają układ przypadkowy i nie dysponujemy inwentarzem archiwalnym, czasem niestety słyszymy, że to fantastyczna wiadomość. Z ciekawości zapytałam kiedyś, dlaczego? I usłyszałam, że w związku z tym będą na pewno w zespole ciekawe materiały, których nie zdążyliśmy jeszcze wybrakować!!!"
Jarek Orszulak

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Czy archiwiści są pożyteczni?
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 11, 2014, »
W powyższym poście edytor tekstu zrobił mi psikusa i zmienił nieopracowany zespół w niedopracowany zespół.
Jarek Orszulak

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Czy archiwiści są pożyteczni?
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 12, 2014, »
Zgadzam się. Bo dla historyków czy badaczy liczą się nie tylko typowe materiały kategorii A, jak np. sprawozdania, statuty, strategie itd., ale właśnie takie akta kategorii B, które obrazują pewne szczegóły, pewne ciekawostki, pewne wycinki rzeczywistości. Oczywiście, tego typu akta też powinny być wtedy przekwalifikowane na kategorię A.

Offline kmonit

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 1
    • Instalacje alarmowe, przeciwpożarowe oraz monitoring | Teletechnika System Sp. z o.o
Odp: Czy archiwiści są pożyteczni?
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 25, 2014, »
Archiwiści są potrzebni. Najlepiej widać to w IPN

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy archiwiści są pożyteczni?
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 16, 2017, »
Na pierwszej stronie tego wątku roztrząsałem (natrząsałem się z...?) miejsce archiwistów w klasyfikacji zawodów. Trochę się chyba zmieniło od tego czasu. "Archiwista" (http://psz.praca.gov.pl/klasyfikacja_zawodow/index.php?klasyfikacja_zawodow_id=1259) pozostaje specjalistą - w dziale "Bibliotekoznawcy, archiwiści i muzealnicy". Zwróciło moją uwagę w opisie tego zawodu - a to de facto wciąż opis pracownika merytorycznego archiwum państwowego/historycznego - wyraźne określenie czego ma dotyczyć prowadzenie przez takiego archiwistę badań czy działalności naukowej. Pojawił się także "Specjalista zarządzania informacją" (262207) jednakże na razie bez opisu zawodu, więc trudno określić czy chodzi tu o record managera czy o kogoś innego. Wyodrębniono jako osobny zawód "Kierownika archiwum" (143103), ale tutaj opis również jest dopiero w opracowaniu.
Mamy osobny trochę dziwaczny dział "Technicy archiwiści i pokrewni". W nim jest "Archiwista zakładowy" (http://psz.praca.gov.pl/klasyfikacja_zawodow/index.php?klasyfikacja_zawodow_id=1601) z trochę chyba przestarzałym opisem zadań ale też dziwaczny dla mnie "Archiwista dokumentów elektronicznych" (http://psz.praca.gov.pl/klasyfikacja_zawodow/index.php?klasyfikacja_zawodow_id=623). Opis sugeruje że to rodzaj archiwisty zakładowego który zajmuje się dokumentem elektronicznym. No i jest wreszcie "Technik archiwista", ale też niestety bez definicji, z zaznaczeniem jedynie że to zawód szkolny.

Kierownik archiwum nadal w opracowaniu :)
Archiwista zaś, przynajmniej wg autorów opisu,, nadal zajmuje się m.in. przygotowywaniem danych do komputerowego systemu informacji archiwalnej i publikacji wydawnictw źródłowych dla Centralnego Ośrodka Informacji Archiwalnej. Tak na marginesie - czy COIA nadal funkcjonuje? Szukałem informacji na stronie NDAP, ale chyba niezbyt dokładnie, bo nie znalazłem.

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy archiwiści są pożyteczni?
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 16, 2017, »
nie wiem jak inni ale ja się staram być pożyteczny :-D

Offline Anna Laszuk

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 161
Odp: Czy archiwiści są pożyteczni?
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 16, 2017, »
Tak na marginesie - czy COIA nadal funkcjonuje? Szukałem informacji na stronie NDAP, ale chyba niezbyt dokładnie, bo nie znalazłem.

Nie, nie funkcjonuje. Zarządzeniem nr 58 Prezes Rady Ministrów w dniu 28 maja 2008 r. zmienił statut Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, w której strukturze w miejsce Centralnego Ośrodka Informacji Archiwalnej powstał Wydział Ewidencji i Informacji. Później były kolejne zmiany, więc trudno znaleźć ślady COIA w bieżących informacjach.

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Czy archiwiści są pożyteczni?
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 16, 2017, »
Tak na marginesie - czy COIA nadal funkcjonuje? Szukałem informacji na stronie NDAP, ale chyba niezbyt dokładnie, bo nie znalazłem.

Nie, nie funkcjonuje. Zarządzeniem nr 58 Prezes Rady Ministrów w dniu 28 maja 2008 r. zmienił statut Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, w której strukturze w miejsce Centralnego Ośrodka Informacji Archiwalnej powstał Wydział Ewidencji i Informacji. Później były kolejne zmiany, więc trudno znaleźć ślady COIA w bieżących informacjach.
No ale chyba zadania COIA nie zniknęły i musiała je przejąć jakaś inna komórka w NDAP?

Offline urzędas

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: Czy archiwiści są pożyteczni?
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 08, 2017, »
Boże z jakim rozrzewnieniem czytam ten watek!
To mój tekst z 2009 r.
Cytuj
Ja jestem porządnym urzędasem i wklepuję kolejne dziesiątki tysięcy rekordów do IZY. I prędzej siwe włosy mi wyjdą nim to co już mam wyląduje w Zosi.

Moje Archiwum właśnie walczy z ZOsia. Chyba nadszedł ten czas, że dane z IZA znajdą się w ZOSIA. Już tuż, tuż.
No i cóż tu powiedzieć: jednak pierwsze były siwe włosy...
Smuteczek  okrutny  :-[ :'( :(

Bilfrost

  • Gość
Odp: Czy archiwiści są pożyteczni?
« Odpowiedź #44 dnia: Maj 23, 2017, »
Archiwista to ponoć uczony - pracownik naukowy (tak wyczytałem w PSA), co w czasach oblężenia politechnik i coraz mniejszego popytu na edukację humanistyczną, na pewno nie rokowałoby dobrze w kwestii jego przydatności dla społeczeństwa. Ale archiwiści, o których można przeczytać w PSA, obecnie przyrodzie już chyba nie występują. Przeciętny znany mi archiwista to pracownik administracyjno-biurowy, a jeszcze częściej mieszaniec międzygatunkowy - skrzyżowanie pracownika administracyjno-biurowego z robotnikiem magazynowym. Jak wiadomo, żaden kraj nie potrafi funkcjonować bez biurokracji i klasy robotniczej.