Autor Wątek: Materiały archiwalne z archiwów zakładowych na wolnym rynku  (Przeczytany 3385 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pustynny

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 1
    • Stowarzyszenie Miłośników i Posiadaczy Motocykla Junak SFM
Dzień dobry!

Nazywam się Krzysztof Badocha i jestem członkiem Stowarzyszenia Miłośników i Posiadaczy Motocykla Junak SFM (www.junak.org.pl).
Jednym z celów statutowych stowarzyszenia jest utworzenie izby tradycji Junaka SFM, a w związku z tym staramy się pozyskiwać/kupować/ wszelkie materiały związane z Junakiem lub Szczecińską Fabryką Motocykli. Ostatnio sporo dyskutujemy w stowarzyszeniu na temat materiałów archiwalnych, ich pozyskiwania i publikowania. W związku z tym mam kilka pytań do Państwa:

1. Czy materiały archiwalne będące w sprzedaży na wolnym rynku (np. allegro) mogą rodzić podejrzenie, że zostały wykradzione z archiwum zakładowego? Jeśli tak, to jaka byłaby najwłaściwsza droga postępowania (przed lub po dokonaniu zakupu)? Czy po dokonaniu zakupu materiału archiwalnego wystarczy zgłosić do AP fakt posiadania materiałów?

2. Czy zakupione na wolnym rynku materiały archiwalne (fotokopie dokumentów konstrukcyjnych i technologicznych) podlegają jakiejś szczególnej ochronie prawnej pod względem kopiowania i publikowania? Czy w tym wypadku wystarczą ustalenia ustawy o prawach autorskich?

3. Czy kopie materiałów archiwalnych z zasobów zakładowych mogą być publikowane (niekomercyjnie), czy są jakieś w tym względzie ograniczenia?

Zdaję sobie sprawę, że pytania mogą być "dziwne" lub nieprecyzyjne (chętnie uzupełnię), ale o takich właśnie problemach dyskutujemy w stowarzyszeniu. Nie ukrywam, że liczę na jakiekolwiek odpowiedzi, które pozwolą nam wybrać najwłaściwszą drogę postępowania. :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2010, wysłana przez Jarek »
Pozdrawiam - Krzych "pustynny" Badocha

Offline dziunia

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 33
Odp: Materiały archiwalne na wolnym rynku
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 20, 2007, »
 :'( Przykro mi że Ci nikt nie odpowiedział..... , 8)
więc po mojemu to należy się obejrzeć za oryginałami w jakimś Muzeum lub Zakładzie wytwórczym z historią JUNAKA w tle - poprosić o zgodę na publikację w Dyrekcji
i.......... założyć wreszcie webstronkę o tym motocyklu ;D
Ktoś kiedyś tak powiedział , że mieć pasję to żyć podwójnie .....