Autor Wątek: Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją - prośba o pomoc!  (Przeczytany 19575 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Suvi1912

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 5
Witam serdecznie  :)

Chciałabym zadać Państwu kilka pytań, dotyczących moich wątpliwości i niepewności.
Mam zamiar studiować historię o specjalności - archiwistyka i zarządzanie dokumentacją i w zawiązku z tym chciałabym spytać, czy kończąc studia o takiej specjalności trudno jest znaleźć dobrą pracę? Oraz gdzie jej szukać, pomijając Archiwum Państwowe?
Ile przy takiej pracy można zarabiać maksymalnie i minimalnie?
Jak wygląda praca po takich studiach? Czy ten zawód wymaga nieustannego dokształcania się? Oraz czy można w nim awansować?
Czy po ukończeniu takich studiów można znaleźć prace w organach administracji państwowej? Czy może większe pole zatrudnienia byłoby po administracji?
Czy jest to kierunek perspektywiczny i przyszłościowy...?
 
Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź.  I dziękuję :)

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją - prośba o pomoc!
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 29, 2007, »
Witam. Dużo pytań, ale i zagadnienie istotne więc się nie dziwię.
Z perspektywy czasu (3 lata po studiach na UMK) generalnie stwierdzam,że warto było studiować archiwistykę, ale z pewnymi zastrzeżeniami rzecz jasna. Z pracą jest różnie, zależy czy chciałabyś pracować w archiwum zakładowym, państwowym czy może w prywatnej firmie , która zajmuje się archiwizacją. O tyle jest to istotne, ze w każdej z tych opcji są inne warunki pracy, płacy a nade wszystko inne są wymagania stawiane kandydatom. Najwyższa poprzeczka stanie przed Tobą przy zatrudnieniu w archiwum państwowym, ale spotkasz się tam również, niestety, z najniższym honorarium za swoją pracę, polecam wątek na forum dot. wynagrodzenia archiwistów. Najwięcej zarobisz w firmach archiwistycznych, ale czy ta praca przyniesie satysfakcję - śmiem wątpić. Kompromisem wydaje się być archiwum zakładowe, ofert zatrudnienia, jak na branżę  ;D, sporo, więc i jest w czym wybierać. Dokształcanie wiąże się z charakterem Twojej pracy, więc trudno stwierdzić jednoznacznie czy ciągle będziesz się uczyć czegoś nowego. Na pewno digitalizacja. Odpowiedź na pytanie o awanse również nie jest prosta. Piszesz, ze nie interesuje Ciebie państwowa służba archiwalna, więc nie bardzo wiem jak odpowiedzieć. Wydaje mi się, że w archiwach zakładowych nie będzie to łatwe, z reguły są najbardziej niechcianymi i nielubianymi komórkami w strukturze organizacyjnej jednostki, więc i z awansami chyba nie jest łatwo. Z pracą w admisnistracji państwowej nie jest źle a nawet coraz lepiej. Ukazuje się coraz więcej ogłoszeń, polecam Biuletyn Służby Cywilnej, np. Ministerstwo Skarbu Państwa szuka kilku archiwistów. Naprawdę nie jest źle, było gorzej. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to prywatne firmy i zarobki oferowane przez organa administracji nie są rewelacyjne. Wykształcenie archiwalne nie przeszkadza w zdobyciu pracy w administracji, nawet na innych stanowiskach, znam takie przypadki -  odpowiadając na pytanie o wyższość kierunków administracyjnych nad archiwistyką. Moim zdaniem, jeśli się zdecydujesz: Po pierwsze  ;)
1. Wybierz dobrą uczelnię, nie chcę reklamować UMK, są też inne dobre ośrodki kształcenia archiwistów i sprawdź czy uczelnia zapewnia dostateczną ilość zajęć praktycznych.
2. Każdy staż zwiększa Twoje możliwości na rynku pracy, więc na pewno warto.
3. Zainwestuj w naukę języków obcych, w archiwach przydają się (finansowo także skorzystasz).
4. Jeśli wybierzesz specjalność archiwistyczna postaraj się później "pociągnąć" drugi kierunek, zawsze to poszerza pole zatrudnienia.
 Mam nadzieję, ze trochę pomogłem. Na pewno nie chce odradzać, bo są to dobre studia i przyjemne przy okazji, alwe trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy pieniądze są bardzo ważne, jeśli tak szukaj czegoś innego. W tym wypadku administracja chyba lepsza. Dla mnie to było spełnienie marzenia i szedłem na te studia z przyjemnością, a moje nieduże wynagrodzenie pomnażam na innych polach. Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości warto wybrać się do Olsztyna na Zjazd. http://www.zjazd.olsztyn.ap.gov.pl/programik.htm
 Gdzie można lepiej się dowiedzieć, czy ten zawód jest dla mnie najlepszy, jeśli nie na forum wymiany myśli i doświadczeń z tej "interesującej" archiwistyki. Dla przykładu jeden z tematów: 13.15 dr Waldemar Chorążyczewski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika Toruń), „Archiwista przyszłości”
albo:dr Jacek Krochmal (NDAP), „Kształcenie w zakresie archiwistyki i zarządzania dokumentacją współczesną w polskich uczelniach wyższych. Stan na rok 2007”, bądź:dr Wiesława Kwiatkowska (UMK, Toruń), „O nowym kierunku „Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją” z perspektywy roku doświadczeń”
Panele prowadzone przez dobrych wykładowców, więc polecam śmiało  :)
Pozdrawiam i życzę trafnych wyborów Ł.S.
PS W razie dalszych pytań bądź wątpliwości, czekam na wiadomości -  ale się zrymowało niechcący  :D

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją - prośba o pomoc!
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 29, 2007, »
jak archiwistyka to Toruń Tylko Toruń ;D

Offline Suvi1912

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 5
Odp: Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją - prośba o pomoc!
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 31, 2007, »
Witam!  :)

Dziękuję za pomocne słowa, szczególnie Tobie Luke  ;)
Mam do Ciebie jeszcze takie małe pytanko...  8)
Czy ten Zjazd Archiwistów w Olsztynie odbywa się co roku?

Pozdrawiam!  :)

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją - prośba o pomoc!
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 03, 2007, »
Witam. Cieszę się , że mogłem pomóc. Zjazdy są niestety co cztery lata, więc lepiej nie  przepuścić tej okazji. A propos szerokiego tematu archiwistyki, dodam jeszcze, ze kilka osób z mojego otoczenia ukończyło ostatnio, bądź zamierza zapisać się na kursy archiwalne. Może to znak, ze coś się zmienia. W każdym razie warto się zastanowić nad zawodem archiwisty. skoro ludzie z zupełnie innym wykształceniem się na to decydują. Pozdrawiam. Ł.S. :)

Offline Suvi1912

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 5
Odp: Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją - prośba o pomoc!
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 06, 2007, »
:)

Luke dziękuję i pozdrawiam  ;)