Autor Wątek: baza FOTO  (Przeczytany 22883 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Odp: baza FOTO
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 13, 2007, »
Słusznie Haniu przywołujesz mnie do porządku! Nic z sufitu!
Więc proponuję na "około" 5 lat do przodu i 5 do tyłu. Za EAD Best Practice Guidelines. Czyli zamiast: "około 1978" - "1973-1982".
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: baza FOTO
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 13, 2007, »
Wyszukiwarka

1.Powinna umożliwiać przeszukiwanie danych w całej bazie oraz w wybranym zespole.

2.Określenie „Po serii”, „Po podserii” itd. jest nieprawidłowe pod względem poprawności j. polskiego. Powinno być „Wg serii” itd.

3.Wybór serii i podserii z selektora nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo w przypadku przeszukiwania całej bazy, w której będzie opisanych duża liczba zespołów (zbiorów) posiadających serie, będzie to bardzo niewygodne. Powinna istnieć możliwość wpisywania w te pola dowolnego ciągu znaków (należy to oczywiście wyjaśnić, np. za pomocą gwiazdki, tak jak zrobiono to w bazie IZA). 

4.Przeszukując bazę wg serii i podserii w wynikach wyszukiwania nie pojawiają się jednostki, które posiadają również opis na poziomie dokumentu (chociaż są przydzielone do odpowiednich serii i podserii).

5.Przeszukiwaniem pełnotekstowym należy objąć większą liczbę pól; w tej chwili można szukać tylko wg pola „opis” i „tytuł”.

6.W indeksach powinna być możliwość przeszukiwania wg dowolnego ciągu znaków; opcja ta w ogóle nie działa.

Offline Anna Laszuk

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 161
Odp: baza FOTO
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 29, 2007, »
Dziękuję Ifarowiczom za wszelkie uwagi zgłoszone do testowej wersji bazy FOTO. Większość z nich jest trafna - zostaną przedstawione Centralnej Komisji Metodycznej, która będzie nad bazą obradować na spotkaniu 1 października.
Co do uwagi W.Woźniaka z 31 sierpnia, o domyślnym ustawieniu archiwum nr 34, zwracam uwagę na str. 4 Instrukcji, gdzie jest mowa o instalacji bazy i konieczności wpisania parametrów archiwum, w którym będzie odbywać się część dalsza akcji opracowania fotografii. Nie bardzo zrozumiałe są uwagi p. Wojciecha do wydruku inwentarza - takiego raportu nie ma jeszcze. Prosiłam Zakład Naukowy Archiwistyki o wytyczne, jak go przygotować. Zgłoszone przez Ifarowiczów uwagi zostaną przy jego opracowaniu uwzględnione.
12 września H.Staszewska-Katolik wpisała postulat objęcia wyszukiwaniem pełnotekstowym większej liczby pól. Proszę o ich zaproponowanie.

I żal p. Wojciecha, że FOTO nie jest modułem bazy IZA. Na razie nie jest, podobnie jak było z bazami KITA i MAPY. Opracowanie tego modułu osobno nie opóźniło wprowadzenia bazy IZA do opracowania dokumentacji przeważającego rodzaju. Obawy o wydajność Accessa też są często podnoszone, zwłaszcza przez archiwa, które zgromadziły w bazach dużo danych, a mają komputery sprzed kilku lat. Jeśli moduł FOTO się sprawdzi, spróbujemy połączyć go z bazą IZA. A może stanie się to już w systemie zintegrowanym? Chociaż, tegoroczny jego projekt nie zawierał tego modułu

Offline Anna Laszuk

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 161
Odp: baza FOTO
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 01, 2007, »
Właśnie dowiedziałam się, że dzisiaj Centralna Komisja Metodyczna nie będzie obradować nad bazą FOTO. Czekamy więc na następne posiedzenie.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: baza FOTO
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 01, 2007, »
Nie bardzo zrozumiałe są uwagi p. Wojciecha do wydruku inwentarza - takiego raportu nie ma jeszcze. Prosiłam Zakład Naukowy Archiwistyki o wytyczne, jak go przygotować. Zgłoszone przez Ifarowiczów uwagi zostaną przy jego opracowaniu uwzględnione.
Niestety, z inwentarzem książkowym jest problem, ponieważ nie przewidują go obowiązujące przepisy. Tak więc archiwa nie mają obowiązku robić wydruku z bazy. Myślę, że nie jest to jakiś celowy zamysł autorów przepisów, po prostu zapomnieli oni o tym szczególe. :o

No cóż, wyrażałam już swoją opinię na tym forum nt. wskazówek dot. opracowania fotografii. Teraz dopiero, kiedy trzeba je zastosować praktycznie, widać, ile tam nielogiczności, niekonsekwencji i zwykłych błędów.

Tak więc, mimo że uważam bazę FOTO za dość kiepską i w takiej postaci na pewno nie nadaje się ona do użytku, to z drugiej strony nie zazdroszczę jej twórcom, bo próba dostosowania bazy do złych przepisów metodycznych wcale nie jest łatwa. I muszę przyznać, że twórcy bazy całkiem nieźle poradzili sobie z największymi nonsensami, które można znaleźć we wskazówkach.


Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Odp: baza FOTO
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 01, 2007, »
Witam
Cytat: Anna Laszuk
Nie bardzo zrozumiałe są uwagi p. Wojciecha do wydruku inwentarza - takiego raportu nie ma jeszcze.
No tak, wydruk "Fotografie z podziałem na serie i podserie" wziąłem za wydruk inwentarza... ;D
Cytat: Anna Laszuk
Co do uwagi W.Woźniaka z 31 sierpnia, o domyślnym ustawieniu archiwum nr 34, zwracam uwagę na str. 4 Instrukcji, gdzie jest mowa o instalacji bazy i konieczności wpisania parametrów archiwum, w którym będzie odbywać się część dalsza akcji opracowania fotografii.
Fakt, ale opisanie archiwum we właściwej tabeli nie zmieni ustawień domyślnych formularzy, które zastosowano dla wygody i zapewne przez zapomnienie pozostawiono w wersji testowej.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: baza FOTO
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 01, 2007, »
12 września H.Staszewska-Katolik wpisała postulat objęcia wyszukiwaniem pełnotekstowym większej liczby pól. Proszę o ich zaproponowanie

Już proponuję :):
wyszukiwanie pełnotekstowe powinno obejmować pola: tytuł, opis, miejsce wydarzenia, autor fotografii, zakład fotograficzny oraz indeksy. Przy tej opcji można też wprowadzić przeszukiwanie za pomocą 2 wyrażeń wyszukiwawczych.

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: baza FOTO
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 02, 2007, »
Skoro rozróżniamy autora fotografii i zakład fotograficzny, które w wielu przypadkach (wiem z praktyki) są tożsame, to dlaczego nie wydzielić pola agencji fotograficznych. Zauważmy, że wielkie agencje, pierwszy z brzegu przykład Agencja: Keystone Presse to instytucja nieporównywalna do zakładu Fot. Roman Morawski, Gdynia, a wrzuca sie je do jednego worka. Chyba, że przesadzam z niepotrzebnym rozszerzaniem bazy. Z doświadczenia jednak wiem, ze jedno dodatkowe pole nie przysparza zbyt wielu kłopotów.

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Odp: baza FOTO
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 03, 2007, »
Witam
Nie jestem pewien czy to dobry pomysł Luke[/B]. Po pierwsze trudno byłoby wyznaczyć granicę pomiędzy małym zakładem a dużym, a po drugie trzymanie tych nazw w różnych polach bazy wydaje się raczej bezcelowe, bo jakie nowe informacje miałoby przynosić?
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: baza FOTO
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 04, 2007, »
Pola opisu mogą być przecież obok siebie, tzn. Autor fotografii, Zakład Fotograficzny, Agencja Fotograficzna (chociaż rzeczywiście, to chyba przesyt informacji), sądzę jednak że warto w takim przypadku odnotować ten fakt przynajmniej w polu uwagi. Co do wyznaczenia tych granic, problemów większych nie ma. Literatura jest fachowa i bogata, a i doświadczenie opracowującego też "jakoweś" jest  ;D 
Na koniec jednak smutna refleksja, ze nasze rozważania na temat bazy foto mogą się okazać bezprzedmiotowe, w świetle dostępnych obecnie informacji. Dodam jeszcze, że chwała głosom rozsądku zwracającym uwagę na ilość baz (chyba coś około 50, jak dobrze policzyć).

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Odp: baza FOTO
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 04, 2007, »
Witam
Cytat: Luke
Na koniec jednak smutna refleksja, ze nasze rozważania na temat bazy foto mogą się okazać bezprzedmiotowe, w świetle dostępnych obecnie informacji.
Bezprzedmiotowe? Nie sądzę. Niezależnie od dalszych losów tej wersji bazy FOTO proponowałbym kontynuować dyskusję, traktując bazę FOTO jako "poligon doświadczalny" dla budowy modułu do opisu fotografii w ZoSIA.
Chociaż już teraz to, o czym rozmawiamy odnosi się bardziej do wskazówek metodycznych w sprawie opracowania fotografii...
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: baza FOTO
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 04, 2007, »
Cóż, cały czas pracujemy nad wspomnianym modułem dla ZOSI, tzn. raczej ulepszamy to, co mamy teraz, uwzględniając specyfikę innych archiwów, w których fotografie występują także jako części zespołów aktowych. A odnośnie bezprzedmiotowości, miałem na myśli bazę foto w jej kształcie.
 A dyskusja rzeczywiście wnosi "coś nowego", więc na pewno warto.

Offline Anna Laszuk

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 161
Odp: baza FOTO
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 04, 2007, »
Wojciech Woźniak użył terminu "poligon doświadczalny" w odniesieniu do bazy FOTO w obecnej wersji, jako przygotowania do systemu zintegrowanego. Za pierwszy poligon można więc uznać SEZAM, tworzony od 1994 r., po uprzednim opracowaniu teoretycznych założeń całego systemu informacji o zasobie. O tych założeniach i praktycznych krokach czynionych w drodze do systemu dyskutujemy tutaj na Ifar w dziale "System informacji o zasobie archiwów państwowych" od lutego 2004 czyli od początku forum.
Za podstawę uznano w latach 90. XX w. ewidencję zasobu na poziomie zespołu. Po kilku latach ewidencja ta była dostępna w Internecie. Za tym poszło opisywanie zasobu na poziomie jednostki archiwalnej - bazy IZA, KITA, MAPY, i na poziomie dokumentu - SCRINIUM. I po doświadczeniach i rozbudowaniu sieci komputerowych w archiwach - łączenie baz (SEZAM i KANAPA, IZA, KITA i MAPY). Obecnie dane scalane są w bazach SEZAM, IZA, SCRINIUM, PRADZIAD i ELA. Wszystkie mają taką strukturę, że przy pomocy relacji można je połączyć w jeden system - tylko rzadko które archiwum ma taki sprzęt i infrastrukturę, która dźwignie to wszystko i poruszy. A luke liczył lepiej i doliczył się 50 baz - dźwignięcie tego to już zadanie dla systemu. I zauważył, że jego projektowanie, to ulepszanie tego, co jest. Dobrze, że jest co ulepszać, i że poligon doświadczalny działa już kilkanaście lat. No cóż, budowa systemu to nie jest lokacja na surowym korzeniu. Jak powstanie system, będzie musiał wchłonąć miliony rekordów, w tym kilkadziesiąt tysięcy inwentarzy elektronicznych. A może także jakiś inwentarz zbioru fotografii zrobiony w bazie FOTO?
FOTO jest na razie oddzielnie - 29 września wyjaśniałam, dlaczego. I, jak pisał Wojciech, dyskusja nad kształtem bazy jest w dużej części metodyczna. Też ciekawa jestem jej efektów...

PS. A za prawdziwy poligon doświadczalny uznaję bazę DOKUMENTACJA, która nie wzbudziła jednak dyskusji Forumowiczów (9 lutego 2006). Jest ona bardziej zbliżona do przyszłego działania, którego rezultaty będą też niemal od razu dostępne online.

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: baza FOTO
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 05, 2007, »
Pisałem tylko, cytuję:"raczej ulepszamy to, co mamy", i tylko o tym, czyli pracujemy nad polami opisu naszej (naszej w sensie w naszym archiwum) bazy do opisu fotografii. Może ona, czytaj ta baza, wniesie coś do modułu opisu fotografii w ZOSIA. Do tego dążymy. Nie uzurpując sobie prawa do tego, aby stała się ona podstawą i wykładnią. Nikt też, a juz na pewno ja, nie neguję dotychczasowych działań i rozwiązań osób działających w kierunku tworzenia bazy do opisu fotografii, również na tym forum, chyba że źle zinterpretowałem post p. Laszuk  :) W najbliższej przyszłości chcemy przedstawić coś podobnego do niemieckiej bazy:     http://www.bild.bundesarchiv.de/
 
oczywiście bez wzorowania się na niej, ale również w sieci rzecz jasna.

Offline Anna Laszuk

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 161
Odp: baza FOTO
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 08, 2007, »
Czytając słowa "pracujemy nad wspomnianym modułem dla ZOSI" myślałam, że jest Pan jednym z autorów założeń do tego systemu i cieszyłam się, że fotografie też są w nim przewidziane, bo w założeniu dyskutowanym na wiosnę ich nie było. A rys historyczny podałam, aby przypomnieć, że nie od razu Kraków zbudowano. Wiesława Kwiatkowska w artykule w "Archiwiście Polskim" nr 2(46) uważa, że brak podbudowy teoretycznej był przyczyną ciągłych modyfikacji baz danych. Może ma rację, a może ta podbudowa i założenia zmieniały się w miarę upływu czasu, podobnie jak przepisy. W tej sytuacji wydaje mi się, że lepiej coś zrobić na początek i poprawiać, niż nie mieć nic i cyzelować długo coś, co wydaje się lepiej zapowiadać. Ale może uważam tak dlatego, że w praktyce tych baz nie używam...
A jeśli w Państwa archiwum są już doświadczenia z bazą do opisu fotografii, to dlaczego nie wykorzystano ich i nie zgłoszono uwag do bazy, o której tu dyskutujemy? I przede wszystkim, dlaczego Państwa baza nie została zgłoszona do rejestru zgodnie z decyzją nr 4 NDAP z 2005 r.? Rejestr ma gromadzić informacje o tym, co należy uwzględnić przy budowaniu systemu zintegrowanego.