Autor Wątek: Archiwum zakładowe w sądzie - przyjmowanie, udostępnianie, brakowanie  (Przeczytany 213747 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Normalnie nie wierzę w to co tutaj widzę  :o Coś się wreszcie ruszyło w kwestii zmiany przepisów.

Offline archiwistka123

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 23
Czy do tej pory to Wy archiwiści nanosiliscie sygnaturę archiwalna na teczkach przekazywanych do archiwum? Prowadziliscie wykaz spraw wspólny dla wszystkich wydziałów dla akt sądowych i akt administracji i nadzoru?

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Ostatnio było, ponownie, pismo w sprawie ujednoliconej instrukcji kancelaryjnej dla wszystkich sądów powszechnych, może tym razem coś się ruszy?

Cytuj
Czy do tej pory to Wy archiwiści nanosiliscie sygnaturę archiwalna na teczkach przekazywanych do archiwum

różnie jest to rozwiązanie w Sądach - w niektórych nanoszą w wydziałach, w niektórych sami archiwiści

Cytuj
Prowadziliscie wykaz spraw wspólny dla wszystkich wydziałów dla akt sądowych i akt administracji i nadzoru?

oczywiście, dla wszystkich akt przekazywanych do AZ prowadzisz wspólny wykaz spisów zd-odb.

Offline trąbka

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 17
Nie, to nie żart. Zakaz brakowania do 03.04.2021 wszystkich spraw które uprawomocniły się po dniu 17.11.1997r.

Wiedziałem, że jakieś ograniczenia mogą z tego tytułu wprowadzić, jednakże raczej myślałem iż zadziałają bardziej rozsądnie, ograniczając zakaz do SO i SA oraz wybranych grup spraw z SR. Niestety zrealizowali najczarniejszy scenariusz.
Wnoszenie skargi nadzwyczajnej w sprawach z rep. Nc wydziałów grodzkich, w których nigdy nie wydano klauzuli wykonalności albo sprawa jest o niezapłacony bilet? Sprawa z rep. Npw gdzie jakiegoś małolata oskarżono o demoralizację a tenże małolat ma dzisiaj już 25 lat? Rewizja w sprawie karnej z artykułu 178a kk? I tak można by mnożyć.

Jedyne co można brakować:
- akta spraw o wykroczenia oraz wykroczenia skarbowe (rep. Ks w części) - nie przysługuje na nie skarga nadzwyczajna
- akta spraw karnych, uprawomocnione przed datą 17.11.1997 - nie ma tego zbyt wiele, aczkolwiek blokada niszczenia akt do roku 1990, wprowadzona na wniosek IPN, została zniesiona, więc jeśli ktoś jeszcze ma takie starocie to odrobinkę może się tym poratować
- akta z rep. RC o alimenty i rozwód z lat 80-tych

Nic natomiast nie można zrobić ze sprawami cywilnymi, których wpływ ostatnio przebija kolejne poziomy absurdu.
a sprawy wydziałów penitencjarnych? Warunkowe zwolnienia etc.

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Nie mam doświadczenia w pracy z aktami wydziałów penitencjarnych, nie wiem więc co konkretnie tam się znajduje nie mniej patrząc na ustawę o SN
Cytuj
Art. 89. § 1. Od prawomocnego orzeczenia sądu powszechnego lub sądu wojskowego kończącego postępowanie w sprawie, może być wniesiona skarga nadzwyczajna
(podkreślenie moje)

decyzja o warunkowym zwolnieniu jest częścią postępowania w danej sprawie, często sprawy nawet nie kończy (np. zostaje orzeczony dozór kuratora na czas próby) więc ja bym takowych akt nie brakował

prace nad rozporządzeniem w sprawie okresów przechowywania akt podobno idą pełną parą więc może po jego wprowadzeniu nam się nieco rozjaśni

Offline archiwistka123

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 23
Szybkie pytanie

Przygotowuje akta administracji i nadzoru do brakowania. W obowiązującym zarządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 maja 2018 r. nie doszukałam się wzmianki o komisjach do brakowania. Jedynie o napisaniu oświadczenia przez kierownika komórki o upływie okresu przechowywania dokumentacji.

Czy brakowaliscie już dokumentację w oparciu o nowe zarządzenie? Wystarczy napisana informacja i podpisana przez kierownika?

Rozumiem też że zarządzenie które powoływało komisję do brakowania akt administracji i nadzoru należy anulować.

Ratuje się i brakuje co mogę aby zwolnić miejsce na nowe akta które przybywają do archiwum w ogromnych ilościach.




Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Obowiązek powołania komisji określony jest w § 44 instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych w resorcie sprawiedliwości stanowiącej załącznik do rozporządzenia w sprawie ustalenia instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanych (nazwa już po zmianie).
Rozporządzenie o którym mówisz (poz. 183), nie zmienia treści § 44. Rozporządzenie z 1985r. nadal obowiązuje, zostało tylko znowelizowane.

Gdzie więc konkretnie patrzyłaś, iż znalazłaś informację
Cytuj
napisaniu oświadczenia przez kierownika komórki o upływie okresu przechowywania dokumentacji
?

Chyba, iż zajrzałaś do treści Zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 maja 2018 r. w sprawie ustalenia instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwum zakładowego w Ministerstwie Sprawiedliwości (poz.184) - to jednakoż zarządzenie dotyczy tylko i wyłączenie AZ Ministerstwa Sprawiedliwości - nie zaś AZ w Sądach.

Offline archiwistka123

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 23
Dziękuję za szybką odpowiedź i za wyprowadzenie mnie z błędu.

We wniosku na brakowanie jako podstawę prawną będzie
Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 grudnia 1985f w sprawie ustalenia instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanych Dz.Urz. MS z 2018 póz 183? Czy nadal Dz. Urz. MS z 1985 nr 8 póz. 55?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 02, 2018, wysłana przez archiwistka123 »

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Rozporządzenie MKiDN z 20 października 2015 znosi powoływanie komisji. My to mamy w swoich przepisach resortowych, ale tylko dla akt spraw sądowych. Dla dokumentacji administracyjnej nie trzeba powoływać komisji. Ja już nawet do AP nie wysyłam tych protokołów. Wystarczy oświadczenie.
Dla administracji i nadzoru podstawa prawna będzie JRWA wprowadzony zarządzeniem prezesa.

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Podstawą prawną dla akt z zakresu administracji i nadzoru będzie zarządzenie wprowadzające jwra i wykaz akt - bo to wykaz akt określa czy okres przechowywania upłynął czy nie.

Nie zgadzam się z twierdzeniem, iż nie ma obowiązku powoływania komisji do spraw brakowania w przypadku brakowania akt z zakresu administracji/nadzoru/księgowości - § 44 nie zawiera jakichkolwiek wyłączeń dla tego typu dokumentacji, co więcej stanowi, iż w przypadku brakowania akt spraw sądowych członkiem komisji powinien być sędzia - co świadczy o tym, iż ustawodawca przewidział, iż nie tylko akta sądowe będą brakowane, nie ma więcej tutaj mowy o jakimś przeoczeniu tej kwestii.

Co do wysyłania protokołu - po wejściu w życie rzeczonego skontaktowałem się z AP i uzyskałem informację, iż AP chce otrzymać tylko to co jest w rozporządzeniu z 2015 roku - natomiast protokoły musimy nadal sporządzać na swoje własne potrzeby, bo przepisy nam to nakazują - czyli protokół robimy sztuk jeden i po podpisaniu trafia ad acta.

Offline trąbka

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 17
Czy ktoś z koleżeństwa, w związku z trwającymi pracami nad nową ustawą o pracownikach sądów, przygotował jakieś propozycje dotyczące bezpośrednio archiwistów? Praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia, ilość archiwistów na X mb itp. pojawia się okazja by powalczyć w końcu o jakieś prawa dla nas.

Offline mathai

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Odp: Archiwum zakładowe w sądzie - przyjmowanie, udostępnianie, brakowanie
« Odpowiedź #281 dnia: Październik 12, 2018, »

Jedyne co można brakować:
- akta spraw o wykroczenia oraz wykroczenia skarbowe (rep. Ks w części) - nie przysługuje na nie skarga nadzwyczajna
- akta spraw karnych, uprawomocnione przed datą 17.11.1997 - nie ma tego zbyt wiele, aczkolwiek blokada niszczenia akt do roku 1990, wprowadzona na wniosek IPN, została zniesiona, więc jeśli ktoś jeszcze ma takie starocie to odrobinkę może się tym poratować
- akta z rep. RC o alimenty i rozwód z lat 80-tych


muszę w rozmowie z dyrektorem to jakoś udowodnić, że te akurat można, a moja ciasna głowa nie ogarnia na jakiej podstawie  stwierdzono w cytowanej wypowiedzi,  że akurat to można brakować, będę bardzo wdzięczny za tę informację

Offline rkb

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 28
Odp: Archiwum zakładowe w sądzie - przyjmowanie, udostępnianie, brakowanie
« Odpowiedź #282 dnia: Październik 12, 2018, »
Należy sięgnąć do art. 89, 90 oraz 115  ustawy o Sądzie Najwyższym z dnia 8 grudnia 2017 r. (Dz.U. z roku 2018, poz. 5)
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2018, wysłana przez rkb »

Offline mathai

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Odp: Archiwum zakładowe w sądzie - przyjmowanie, udostępnianie, brakowanie
« Odpowiedź #283 dnia: Październik 12, 2018, »
Dziękuję, w piśmie które otrzymałem był tylko 115, faktycznie 90 rozjaśnia moje wątpliwości

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Odp: Archiwum zakładowe w sądzie - przyjmowanie, udostępnianie, brakowanie
« Odpowiedź #284 dnia: Październik 15, 2018, »
Btw - Dyrektor? Przeca to Prezes odpowiada za AZ.