Autor Wątek: Archiwum zakładowe w sądzie - przyjmowanie, udostępnianie, brakowanie  (Przeczytany 213800 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwum zakładowe w sądzie - przyjmowanie, udostępnianie, brakowanie
« Odpowiedź #225 dnia: Październik 17, 2017, »
Z życia archiwisty zakładowego w sądzie   :)
 
Rozmowa z panią kierownik w Wydziale Rodzinnym .

Dlaczego rejestrujecie korespondencję w Nmo?
Bo my nie may liczby dziennej.
Ale jest rzeczowy wykaz.
Tak to się powinno nazywać?




Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Cisza jakowaś dziwna a tutaj doniosłe rzeczy się dzieją! Projekt nowego rozporządzenia w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych lub składnic akt w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanych zastępującego rozporządzenie z 1985 roku.

Dotarł już? Czytaliście?

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Cisza jakowaś dziwna a tutaj doniosłe rzeczy się dzieją! Projekt nowego rozporządzenia w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych lub składnic akt w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanych zastępującego rozporządzenie z 1985 roku.

Dotarł już? Czytaliście?
A link jakiś do projektu można by było prosić?

Offline trąbka

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 17
Witam serdecznie, mam pytanie odnośnie akt dawnego RODK, a obecnie OZSS (Opiniodawczy Zespół Specjalistów Sądowych). Mój poprzednik zostawił spory bałagan, kwalifikując wszystko do kat. B20. Niestety nie mogę znaleźć żadnej podstawy prawnej, która tłumaczyłaby akurat taką decyzję. Pomożecie?

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Kajka - nie wiem czy projekt jest dostępny gdziekolwiek online, był natomiast przesłany do Sądów drogą elektroniczną (skan wydruku w pdf rzecz jasna), me oczęta ujrzały go 4 grudnia. Za podstawę przyjęto przykładową instrukcję dostępną na stronie NDAP https://www.archiwa.gov.pl/pl/zarzadzanie-dokumentacja/zarządzanie-dokumentacją/instrukcje-i-wykazy-akt/przykładowe-instrukcje-kancelaryjne-i-archiwalne - po przystosowaniu do "realiów sądowych".

Nowe rozporządzenie było długo wyczekiwane przez archiwistów pracujących w Sądach i mam nadzieję, iż brak komentarzy jest związany z tym, iż wszyscy pieczołowicie studiowali treść projektu aby w zakreślonym terminie odpowiedzieć czy wnoszą jakoweś uwagi czy nie i stąd cisza!

trąbka - a czy tenże poprzednik naniósł cokolwiek dotyczącej samej kwalifikacji (np. klasa rzeczowa z wykazu akt) czy tylko jest sama kategoria B20?

Offline trąbka

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 17
Jest tylko samo  "B20". Mało tego, przejrzałem JRWA (starą i nową wersję), w żadnej z nich taka kategoria nie widnieje. Obawiam się, że gość po prostu kazał w OZSS wpisać cokolwiek mając świadomość zbliżającej się emerytury i tego, że już nie doczeka brakowania.
Wydawało mi się, że akta OZSS traktowane są jak akta spraw, czyli kategoria będzie sprecyzowana w odrębnym przepisie.

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Z tego co kojarzę to chyba do tej pory kwestia kwalifikowania dokumentacji OZSS nie została uregulowana.

Offline trąbka

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 17
Przecież to jest tragedia. Żaden sąd nie brakuje tych akt?

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Żaden z mi znanych nie brakował ani nawet nie zgłaszał chęci brakowania.

Offline trąbka

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 17
dzięki za odpowiedzi, mam jeszcze jedno pytanie. Moja frustracja sięgnęła zenitu, więc przymierzam się do zmiany programu obsługującego Archiwum (nie zgadniecie jaki ;) ) z tego względu chciałem Was zapytać na jaki obecnie program zwrócić uwagę? Jaki stosujecie w swoich sądach?

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Co to jest: dokumentacja OZSS?
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline koszmar_obsta

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 113
Jest to dokumentacja Opiniodawczego Zespołu Specjalistów Sądowych

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odnosząc się do projektu nowego rozporządzenia o archiwach to chciałbym bardzo, aby wreszcie weszło w życie. Moim zdaniem ta obecna wersja projektu jest bardzo dobra. Dobrze, że reguluje miejsce archiwum w strukturze jednostki. Jest mowa o EZD, składach chronologicznych. Jest to wyprzedzanie rzeczywistości, bo nie widzę sądu, który stosowałby ezd. No ale ok :) Trochę brakuje mi zapisów dotyczących archiwizacji dokumentacji elektronicznej, jak to powinno technicznie wyglądać.

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Przede wszystkim projekt tegoż rozporządzenia wprowadzał wprost pewne rzeczy, które w innych AZ są od jakiegoś czasu. Na ten przykład jest zapisane wprost, iż archiwista może odmówić przyjęcia akt i w jakich warunkach, co dotyczy również akt spraw sądowych czy możliwość prowadzenia ewidencji w formie elektronicznej. Zlikwidowano również konieczność sporządzania "planów pracy" co zalatywało nieco poprzednią epoką. Dodano zapis, iż akta przekazuje sie na podstawia terminarza ustalonego z AZ.

Rozporządzenie miało wejść od początków Nowego Roku (podobno) jednakoż dzisiaj 28.12 i żadnej informacji co z tymże projektem dzieje sie dalej, oby zatem nie podzielił losu wszystkich poprzednich projektów...

Jedyny duży brak tegoż rozporządzenia to brak wyraźnego rozdzielenia zadań archiwum zakładowego i archiwum ksiąg wieczystych, tak aby było wiadomo kiedy archiwista zakładowy wykonuje swój zakres obowiązków a kiedy wchodzi w obszar działania archiwum ksiąg wieczystych. Mała wzmianka o księgach wieczystych dawnych, które utraciły moc prawną tylko jeszcze sprawę dodatkowo gmatwa.

Offline paniarchiwistka91

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 82
Witam wszystkich :) Mam pytanie odnośnie JRWA dla sądów funkcjonalnych, czy powinien się różnić od wykazu akt normalnego sądu? Pracuje w małym sądzie, gdzie kadry i finanse mamy w Sądzie Okręgowym, to wtedy?