Autor Wątek: Archiwum zakładowe w sądzie - przyjmowanie, udostępnianie, brakowanie  (Przeczytany 213600 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Opcji edycji posta nie widzę (jeśli pobłądziłem - mea culpa!) a zjadłem jedno słowo

Cytuj
1. sprawa zakończona, pozwany ma zapłacić tyle a tyle, klauzula wykonalności nie jest nadana - pozwany jest zobowiazny zapłacić ale wierzyciel nie może iść z tym wyrokiem/postanowieniem do komornika do egzekucji, czas na zapłatę 10 lat

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Jeszcze 20 lat temu zapadał wyrok i po wyroku nie działo się nic więcej. Teraz, zwłaszcza w sprawach karnych, często wraca sie do spraw juz dawno zakończonych. Rozpatrywane są wyroki łączne, policja bierze odpisy wyroków, sa rozpatrywane różne wnioski skazanych. Dzieje się dużo. Gdyby postępować zgodnie z rozporządzeniem z 1985 roku i liczyć okres od daty wykonania zarzadzenia kończącego sprawę bądź wykonania wyroku, nie biorąc zupełnie dat innych pism i postanowień to teoretycznie mogłaby zdarzyć sytuacja, iz ktoś rozpatruje wyrok łączny, a za miesiąc akta zostają wybrakowane, bo minął okres przechowywania liczony od wyroku. Myślę, że należałoby się głęboko zastanowić nad zmianą przepisów. W końcu daty skrajne to daty pierwszego i ostatniego pisma w teczce.
Archiwista powinien dokładnie sprawdzac akta podczas brakowania i uwzględniać wszystkie pisma okreslając daty skrajne i decydując o przekazaniu sprawy na makulaturę. Taka nasza praca. :)

Offline pulchra

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 38
Po raz kolejny dziękuję za odzew :)

Cytuj
Archiwista powinien dokładnie sprawdzac akta podczas brakowania i uwzględniać wszystkie pisma okreslając daty skrajne i decydując o przekazaniu sprawy na makulaturę. Taka nasza praca.

Zgadzam się, jednak wydawało mi się, że samo brakowanie pójdzie nieco szybciej - głównie na sprawdzaniu zarządzeń o zakończeniu sprawy, ale mocno się przeliczyłam. Podobnie w sprawie ilości akt, którą planowałam zniszczyć, nie spodziewałam się, że np. z rocznika 1996 zostanie tyle akt!!! (Mój szacunek wstępny opierał się tylko na wyrywkowym przejrzeniu dat prawomocności).

Offline Dominik

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 13
W przedmiocie dat skrajnych:

Za datę zakończenia sprawy biorę datę uprawomocnienia się postanowienia,... chyba, że wymaga ono konieczności wykonania czynności zawartej w wyroku tudzież postanowieniu - koszty sądowe,...

Na nadanie klauzuli wykonalności w sprawach o zapłatę nie patrzę, wszak nie odnosi się ono bezpośrednio do postanowienia o wydaniu nakazu zapłaty. Interesuje mnie tylko wyrok, postanowienie... i jego wykonanie.

W sprawach karnych biorę jeszcze poprawkę na Termin przedawnienia danego czynu, acz nie zmienia on daty skrajnej. Niemniej podczas brakowania akt spraw karnych ma on niemniej istotne znaczenie od daty zakończenia danej sprawy.

W praktyce brakuję akta spraw cywilnych do 2001r.
Z karnymi ostrożnie można rocznik 1996, ale nie będzie ich wiele.
Oczywiście przy powyższych założeniach.



Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Ostatnio zauważyłem, iż w  moim sądzie występuje spory problem w prowadzeniu teczek dla dokumentacji administracyjnej i księgowej. Wydziały nie stosują RWA i pojawiają sie często teczki zatytułowane np. "pisma różne".  Zastanawiam się, czy archiwista jest upoważniony do przeprowadzenia kontroli dotyczącej prowadzenia teczek w poszczególnych komórkach organizacyjnych zgodnie z aktualnym RWA i instrukcją kancelaryjną.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Nie tylko upoważniony, co wręcz zobligowany. ja np. mam to wyraźnie wymienione w zakresie obowiązków.

Offline pulchra

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 38
Chciałam zapytać Was o sprawy cywilne o eksmisję - sędziowie bardzo różnie kwalifikują te sprawy - przeważnie jako B10, ale też B30, każdy z nich ma na sprawy o eksmisję inną koncepcję. Co ciekawe sprawdziłam stare protokoły brakowania i eksmisje były potraktowane jako B10 i AP wyraziło zgodę na ich brakowanie. A jak wy traktujecie sprawy o eksmisję?

Co do źle opracowanych teczek przez komórki - zawsze można podjeść do sprawy tak: skoro komórki źle je opracowują można ich nie przyjąć do AZ, ale sekretariaty uniknęły tej przykrej sytuacji i podwójnej pracy można im pokazać jak jak to dobrze zrobić, jest to w końcu w ich interesie (aby mogły oddać akta do AZ). Szczególnie, że administracja w sądzie wytwarza dużo kat A. :)

Cytuj
Na nadanie klauzuli wykonalności w sprawach o zapłatę nie patrzę, wszak nie odnosi się ono bezpośrednio do postanowienia o wydaniu nakazu zapłaty. Interesuje mnie tylko wyrok, postanowienie... i jego wykonanie.

Wydaje mi się to jak najbardziej logiczne, jednak moje AP uważa, że klauzula wykonalności przedłuża przechowywanie akt o 10 lat, tak więc wszystkie sprawy o zapłatę musiałam przejrzeć w poszukiwaniu tejże klauzuli.

Offline Kinga

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 27
Kata księgi należności Nk maja kat B5 czy to ma wpływ na liczenie okresu przechowywania akt np akta mają B10 + podteczka Nk B5 = B15 ?

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Jaka podteczka? Kartoteki mają kategorię B-10. Akta postępowania wykonawczego również. Skąd ta kategoria B-5?

Offline Kinga

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 27
Przekazując akta księgi należności do archiwum i sporządzając spis do archiwum system nadaje im kat B5. Akta z księgi nal. zawierają również kartę dłużnika.   
Akta te są dołączane do akt głównych np VII W 1/12 których kat B3 a teczka z księgi należności to B5
lub Ns B30 a akta należności B 5 - Zaznaczam że tak  wynika z systemu w którym księga należności sądowych przygotowuje spisy akt NK.
U Ciebie takie akta są dołączane do akt głównych i ma to wpływ na czas ich archiwizowania ? 

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Uważam, że akta księgi należności powinny mieć kategorię B-10 jak akta wykonawcze. Karty powinny być przechowywane oddzielnie. W przepisach jest o tym mowa. U mnie te teczki są również dołączane do akt głównych sprawy. Jeśli akta głowne mają kat. B-3 to całość ma taką kategorię. Przy brakowaniu określając datę końcową biorę pod uwagę dokumenty zawarte w teczce księgi należności, bo moim zdaniem jest to faktyczne zakończenie sprawy (uregulowanie grzywny i innych należności sądowych).

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
U mnie nie robi się spisów z-o akt księgi należności, ponieważ najczęściej trafiają do akt głównych jeszcze w wydziale. Zdarzają się jednak przypadki, gdy dostaję takie akta i dołączam je do konkretnych akt głownych.

O tym dołączaniu była już tutaj mowa wcześniej.

Offline Kinga

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 27
"Karty powinny być przechowywane oddzielnie." Możesz mi podpowiedzieć z jakiego to wynika artykułu ?
Bardzo dziękuje pozdrawiam

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Jest o tym mowa w zarządzeniu dotyczącym funkcjonowania sekretariatów, a w zarządzeniu ministra sprawiedliwości z 30 grudnia 1985 jest mowa, w jakiej formie należy przekazywać kartoteki do archiwum.

Offline pulchra

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 38
U mnie akta wykonawstwa dołącza się do akt głównych, również karty dłużnika - kiedyś nie dodawało się ani teczek dozoru itp., ani kart dłużnika (ale nie drążyłam tematu, dlaczego teraz sekretariaty dodają karty dłużnika do akt).

Niemniej nie ukrywam, że dołączone akta wykonawstwa do akt głównych nastręcza mi trudności przy brakowaniu:

-czy należy zmieniać daty skrajne na spisie akt do brakowania i przedłużać okres żywotności akt o ostatnie pismo z wykonawstwa? - o tym pisał już ktoś powyżej, gdybyśmy chcieli brać pod uwagę każdy wniosek pojawiający się w aktach, choćby z prośbą o wypożyczenie, czy odpis wyroku to ile dłużej te akta musiały by leżeć?

Wykombinowałam tak (nie wiem, czy dobrze), żeby okres przechowywania liczyć od momentu:
-w spr. cywilnych - prawomocność,
-w spr. karnych - po wyroku zarządzenie o wykonaniu kary (z poprawką, żeby nie zniszczyć akt, przed ustaniem karalności), ale okres przechowywania liczyć od momentu zarządzenia o wykonaniu - czyli np. wpisaniu do wykazu "WP".