Autor Wątek: Archiwum zakładowe w sądzie - przyjmowanie, udostępnianie, brakowanie  (Przeczytany 135271 razy)

Offline paniarchiwistka91

• młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
Mam jeszcze pytanie dot. paginacji akt sądowych. Generalnie w sądach numerujemy karty, a nie strony, ponieważ to wynika nam z odrębnych przepisów. Ja teraz opracowuje zespół akt Sąd Powiatowy (materiały archiwalne) do przekazania do AP, numeruje karty, ale co w sytuacji gdy np. jest pomylona numeracja i muszę ponumerować akta od początku to wtedy numeruje karty czy strony ?

Offline metricisRegninotarii

• *
Przepisy sądowe regulują co należy zrobić w przypadku błędnej numeracji kart i nie ma tam nic o numerowaniu kart "od początku" - reguluje to § 37.3 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej Dz.U. MS 2019 poz. 138.
We wcześniejszych wersjach instrukcji wyglądało to podobnie.

W żadnym jednak razie nie numeruj stron, tylko karty.

Offline tappiola

• słuchacz(ka)
Odp: Archiwum zakładowe w sądzie - przyjmowanie, udostępnianie, brakowanie
« Odpowiedź #332 dnia: Październik 01, 2019, »
Dzień dobry, mam pytanie dot. przekazywania do archiwum zakładowego wniosków o wydanie Rp-7 (Kadry).
Gdzie taki wniosek zakwalifikować? Kadry chcą skorzystać z hasła w JRWA "Korespondencja w sprawach osobowych pracowników?" kat. B10 i uszczegółowić tytuł o dopisanie w nawiasie, że dot. to Rp-7. Są to wnioski o wydanie wraz z kserokopią wydanego Rp-7.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam  :)

Offline muniekdm

• archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
« Odpowiedź #333 dnia: Październik 02, 2019, »
Raczej nie to hasło. Powinna być bardziej klasa dotycząca wydawania zaświadczeń o zatrudnieniu, spraw emerytalnych pracowników itp.

Offline tappiola

• słuchacz(ka)
« Odpowiedź #334 dnia: Październik 03, 2019, »
To brzmi logicznie, problem w tym, że żadnego takiego hasła nie ma w JRWA, który obowiązywał w tamtym okresie. Chyba, że można wziąć sobie hasło z późniejszego JRWA? Nie jestem pewna czy można tak zrobić.

Offline paniarchiwistka91

• *
« Odpowiedź #335 dnia: Październik 16, 2019, »
Czy archiwiści też dostaną podwyżki w Sądzie? W ogóle jak to jest, czy pracownik sekretariatu zarabia więcej, niż archiwista?

Offline muniekdm

• archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
« Odpowiedź #336 dnia: Październik 17, 2019, »
Podwyżki są dla każdego pracownika.  W praktyce pewnie pracownik sekretariatu zarabia więcej niż archiwista. Zwłaszcza jeśli archiwista nie jest na stanowisku urzędniczym tylko obsługi. Wszystko zależy od dyrektora. Mi np. zrównano pensję z sekretarzami gdy w 2016 roku były podwyżki.

Offline fiona1990

• słuchacz(ka)
« Odpowiedź #337 dnia: Październik 17, 2019, »
A ja mam pytanie z innej beczki...pracuję w Sądzie Okręgowym więc jesteśmy II instancją dla sądów rejonowych. W archiwum mam dużo segregatorów z odpisami orzeczeń naszej II instancji (oryginał idzie z aktami do I instancji) i nie wiem jak długo to przechowywać. Czy podciągnąć to pod inną księgę pomocniczą i przechowywać 3 lata?
Pozdrawiam,

Offline muniekdm

• archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
« Odpowiedź #338 dnia: Październik 19, 2019, »
Myślę, że podciąganie zbioru orzeczeń pod inne księgi pomocnicze byłoby bardzo mocno naciągane :) Ciekawe dlaczego ktoś stworzył takie zbiory. Myślę, że możnaby to podciągnąć pod kategorię BC jako zbiór odpisów. Oryginały są przecież w aktach sprawy. W tym wypadku najlepiej byłoby skonsultować się z Archiwum Państwowym.

Offline rkb

• słuchacz(ka)
« Odpowiedź #339 dnia: Październik 21, 2019, »
Myślę, że podciąganie zbioru orzeczeń pod inne księgi pomocnicze byłoby bardzo mocno naciągane :) Ciekawe dlaczego ktoś stworzył takie zbiory. Myślę, że możnaby to podciągnąć pod kategorię BC jako zbiór odpisów. Oryginały są przecież w aktach sprawy. W tym wypadku najlepiej byłoby skonsultować się z Archiwum Państwowym.

Zgodnie z §48 ust.1.
Sąd drugiej instancji prowadzi zbiór własnych orzeczeń; zbiór ten składa się z odpisów orzeczeń ułożonych według przedmiotu sprawy. Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 grudnia 2003 r. w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.Urz. MS. Nr 5, poz. 22).
Teoretycznie kategoria archiwalna ustalona powinna być na podstawie wykazu akt. Tylko teraz jest pytanie na podstawie jakich paragrafów obecnie powinny być przekazywane do archiwum takie odpisy. Do wyboru mamy §50-53 (akta spraw sądowych), albo §556-560 (dokumentacja administracyjna) obecnego Zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 czerwca 2019 r. w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.Urz. MS. z roku 2019 poz. 138).
Na dziś przepis o odpisach w drugiej instancji wygląda tak
§ 58. Sąd drugiej instancji prowadzi w systemie informatycznym zbiór własnych orzeczeń.
Prawdopodobnie od 1.01.2019 (może od czerwca) nie powinniśmy mieć do czynienia z wersją papierową takiej kategorii dokumentacji.
« Ostatnia zmiana: Październik 21, 2019, wysłana przez rkb »

Offline fiona1990

• słuchacz(ka)
Dzięki za podstawę prawną. Zauważyłam właśnie, że od jakiegoś czasu odpisy orzeczeń nie są gromadzone papierowo tylko informatycznie. Te paczki odpisów z lat 70 po 2013 r. chciałam zniszczyć na podstawie JRWA ale po dokładnej analizie nie jestem w stanie tego przypisać do jakiejkolwiek klasy...Tak czy siak znowu pogadam z AP :D Swoją drogą mam dużo segregatorów wydziałów, zwłaszcza karnego np. segregatory opisane jako ,,D''(pisma dot.dozorów), pisma ogólne, sprawy przekazane, orzeczenia II instancji (o których wspominałam). Czasem wydział do tego zagląda to mam wątpliwości czy jest to Bc. Dałabym temu 5 lat max.

Offline Archiwista 2010

• słuchacz(ka)
Mam serdeczną prośbę o przesłanie rocznego harmonogramu prac AZ - takiego przykładowego jak to ma wyglądać zwłaszcza przyjmowanie akt z wydziałów

Bardzo proszę o pomoc

Pozdrawiam