Autor Wątek: Archiwum zakładowe w sądzie - przyjmowanie, udostępnianie, brakowanie  (Przeczytany 213696 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Czyli do Sądu wpływa pismo, Prezes Sadu/Przewodniczący Wydziału daje dekretację na archiwistę, archiwista rejestruje, załatwia sprawę i udziela informacji bezpośrednio wnioskującemu?
To rzeczywiście byłoby nieco nietypowe rozwiązanie albowiem nie spotkałem się o tym aby archiwista w Sądzie udzielał jakiejkolwiek informacji dotyczącej zasobu archiwum bezpośrednio "na zewnątrz" bez udziału Oddziału Administracyjnego lub Wydziału, gdzie odpowiednio Prezes Sądu/Przewodniczący Wydziału decyduje o tym komu i co udostepnić.

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Tutaj chodzi bardziej o korespondencję wewnętrzna. Wydział Cywilny zwraca się do archiwisty czy toczyła się sprawa. Ja ustalam i odpisuję wydziałowi.

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Takowe praktyki są mi znane - jeśli zakres dat, które wymieniono we wniosku wskazuje, iż akta znajdują się w AZ, a przede wszystkim - skorowidze i repertoria do tychże akt znajdują się w AZ, to sprawa trafia do mnie. Przeprowadzam kwerendę i informuje o rezultatach, przy czym jeśli akta znajdę to z powodów czasowo-praktycznych nie piszę jakowychś oficjalnych pism, wydział musi tylko wypełnić kartę udostępnień akt jako zawsze musi.
Gorzej jeśli akt nie ma - wtedy sporządzam odpowiedź w której informuje o zakresie kwerendy i ustaleniach np. iż akta przekazano do AP z datą taka a taką albo że sprawa sie toczyła pod sygnatura taka a taką ale akta uległy już brakowaniu (zdarza się jak ktoś poszukuje spraw o zapłatę sprzed kilkunastu albo i więcej lat) lub zwyczajnie kwerenda nie dała żadnych rezultatów.

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Jaką kategorię mają sprawy o ustalenie kontaktów? U mnie zawsze sędziowie dawali B-10. Teraz pani sędzia stwierdziła, że powinno być B-30.

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Z rozporządzenia z 2004 roku
Cytuj
Przez okres 30 lat przechowuje się akta spraw:
1)   o rozwód i separację;
2)   dotyczących alimentów;
3)   z zakresu opieki i kurateli;
4)   z zakresu czynności przekraczających zwykły zarząd majątkiem osoby podlegającej władzy rodzicielskiej.

nie bardzo widzę tutaj podstawę do określania 30 letniego okresu przechowywania tego typu spraw;
inna sprawa że 10 letni okres rzeczywiście może być nieco za krótki - jak sprawa toczy się o kontakty z dzieckiem 5 letnim to po upływie 10 lat nie osiągnie 18 lat, kiedy już samo może decydować, może więc i p. sędzia ma nieco racji aczkolwiek nie ma ku temu podstawy prawnej

w każdym bądź razie dotychczas nie widziałem aby ktoś dawał sprawom o ustalenie kontaktów kat. B-30

Offline archiwistka123

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 23
Czy trafiło do Was pismo z Ministerstwa odnośnie wstrzymania brakowania akt w związku ze skarga nadzwyczajna ( nowe rozporządzenie dot. sadu najwyzszego, które obowiązuje od kwietnia) Z tego pisma zrozumialam, że nie można wybrakowac akt w latach w 2018- 2021 w których może być wniesiona skarga nadzwyczajna.
Powiedzcie mi że to jakis żart ewentualnie wyprowadźcie mnie z błędu, że źle zrozumialam pismo


Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Nie, to nie żart. Zakaz brakowania do 03.04.2021 wszystkich spraw które uprawomocniły się po dniu 17.11.1997r.

Wiedziałem, że jakieś ograniczenia mogą z tego tytułu wprowadzić, jednakże raczej myślałem iż zadziałają bardziej rozsądnie, ograniczając zakaz do SO i SA oraz wybranych grup spraw z SR. Niestety zrealizowali najczarniejszy scenariusz.
Wnoszenie skargi nadzwyczajnej w sprawach z rep. Nc wydziałów grodzkich, w których nigdy nie wydano klauzuli wykonalności albo sprawa jest o niezapłacony bilet? Sprawa z rep. Npw gdzie jakiegoś małolata oskarżono o demoralizację a tenże małolat ma dzisiaj już 25 lat? Rewizja w sprawie karnej z artykułu 178a kk? I tak można by mnożyć.

Jedyne co można brakować:
- akta spraw o wykroczenia oraz wykroczenia skarbowe (rep. Ks w części) - nie przysługuje na nie skarga nadzwyczajna
- akta spraw karnych, uprawomocnione przed datą 17.11.1997 - nie ma tego zbyt wiele, aczkolwiek blokada niszczenia akt do roku 1990, wprowadzona na wniosek IPN, została zniesiona, więc jeśli ktoś jeszcze ma takie starocie to odrobinkę może się tym poratować
- akta z rep. RC o alimenty i rozwód z lat 80-tych

Nic natomiast nie można zrobić ze sprawami cywilnymi, których wpływ ostatnio przebija kolejne poziomy absurdu.

Offline archiwistka123

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 23
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, jednak nie takiej się spodziewałam :(
To zrobię przegląd akt w archiwum i wybrakuje wszystkie które uprawomocniło się przed 1997 r. ( karne, cywilne)
Następnie będę się ratowała brakowaniem teczek administracyjnych, bo one też nie podlegają skardze nadzwyczajnej.
I zostaje jeszcze wydział rodzinny sprawy RC ( o rozwód i alimenty- zakończone do 1987 r. Rozumiem że sprawy o rozwód ( sąd rejonowy) w tym okresie mają kwalifikacje B30?

No i wykroczenia, których też jest sporo a na szczęście mają kwalifikacje B3.

Pytanie
Jeżeli do AP wyslalam wnioski na brakowanie przed 3 kwietnia to czy po otrzymaniu zgody mogę takie akta wybrakowac jeśli uprawomocniły się po 1997r?

Oraz czy brakowaniu podlegają akta spraw kolegium do spraw wykroczeń z lat 1997-2001?
 

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Akta Kolegium można brakować :) Nie wiem czy AP wyda zgodę na brakowanie. Podejrzewam, że może być brak zgody.

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Kontaktowałem się z AP bo miałem podobną sytuację i odpowiedź była jasna - wobec treści pomienionego pisma nie ma mowy o wydaniu zgody na brakowanie. Proponuję zatem wysłać pismo do AP że cofacie swój wniosek, bo po co mają to sprawdzać, wydawać decyzję, że nie wyrażają zgody etc. - szkoda papieru.

Co do spraw o rozwód - co prawda na teczce będzie kat. A i 50 letni okres przechowywania ale rozporządzenie z 2004 (tekst jednolity Dz.U. 2014 poz. 991) § 31 zmieniło kategorię tych akt na B30 (z nielicznymi wyjątkami - sprawdź to proszę).

Akta administracji/księgowości nie są sprawami sądowymi, więc oczywiście można brakować.

Offline archiwistka123

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 23
A co z aktami komorniczymi? Zalega mi na półce kilka roczników, można brakować? Czy też należy się wstrzymać do 2021 roku

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
O ile są to akta komornicze gdzie komornik działał jako urzędnik państwowy zatrudniony w Sądzie Rejonowym - nie zaś przy Sądzie Rejonowym jak obecnie, to akt tych dotyczą te same ograniczenia co i reszty akt spraw sądowych.

Aczkolwiek to tylko moja opinia, dla pewności należałoby się skontaktować z AP albo napisać do MS z prośba o wyjaśnienie. 

Offline Michał Szot

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 36
  • Płeć: Mężczyzna
1 czerwca 2018 r. wchodzą w życie dwa zarządzenia Ministra Sprawiedliwości:
- Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 maja 2018 r. zmieniające zarządzenie w sprawie archiwów zakładowych w jednostkach organizacyjnych resortu sprawiedliwości https://bip.ms.gov.pl/pl/ministerstwo/dziennik-urzedowy-ministra-sprawiedliwosci/2018/download,3554,182.html
- Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 maja 2018 r. w sprawie ustalenia instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwum zakładowego w Ministerstwie Sprawiedliwości https://bip.ms.gov.pl/pl/ministerstwo/dziennik-urzedowy-ministra-sprawiedliwosci/2018/download,3554,183.html

W Ministerstwie Sprawiedliwości przestaje obowiązywać instrukcja archiwalna z 1985, w pozostałych jednostkach resortu - bez zmian.

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
1 czerwca 2018 r. wchodzą w życie dwa zarządzenia Ministra Sprawiedliwości:
- Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 maja 2018 r. zmieniające zarządzenie w sprawie archiwów zakładowych w jednostkach organizacyjnych resortu sprawiedliwości https://bip.ms.gov.pl/pl/ministerstwo/dziennik-urzedowy-ministra-sprawiedliwosci/2018/download,3554,182.html
- Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 maja 2018 r. w sprawie ustalenia instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwum zakładowego w Ministerstwie Sprawiedliwości https://bip.ms.gov.pl/pl/ministerstwo/dziennik-urzedowy-ministra-sprawiedliwosci/2018/download,3554,183.html

W Ministerstwie Sprawiedliwości przestaje obowiązywać instrukcja archiwalna z 1985, w pozostałych jednostkach resortu - bez zmian.
"Będzie, będzie zabawa, będzie się działo..."
Archiwistom w MS pozostaje życzyć powodzenia.
A JRWA też do zmiany?

Offline Michał Szot

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 36
  • Płeć: Mężczyzna
1 stycznia 2019 MS ma przejść na EZD, tego dnia wejdzie w życie nowa instrukcja kancelaryjna, w wykazie akt zmiany są wprowadzane nawet kilka razy do roku, także wszystko możliwe ;)