Autor Wątek: Porządkowanie akt w archiwum - dokumentacja fotograficzna  (Przeczytany 4390 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Komisarz Ryba

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 14
Witam Wszystkich!
Czy ktoś z was archiwizował już dokumentację fotogfraiczna?  :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2010, wysłana przez Jarek »

Offline eva

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 37
Odp: Dokumentacja fotograficzna
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 25, 2007, »
Czy masz fotografię w dokumentacji aktowej i jest to obiekt, czy też cała teczka? Generalnie IZA nie posiada opcji opisu fotografii jako jednostki archiwalnej.

Offline eva

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 37
Odp: Dokumentacja fotograficzna
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 25, 2007, »
OK, zacznijmy od początku. Miałam to szczęście porządkować zespół z fotografiami. Jeśli z tyłu zdjęcia były podpisane, to dają się poukładać w sensownie tematycznie teczki. NIE podpisane wkładamy do jednej teczki opatrzonej napisem: zdjęcia różne. Każde zdjęcie w teczce wkładamy do osobnej koperty i opisujemy. Trzymamy jedno zdjęcie w trzech egzemplarzach, a resztę możemy wybrakować.
Jak zaznaczyłam wyżej istnieje problem z dokładnym opisaniem w bazie IZA, ale od czego są uwagi;).
Spotkałam się z opinią, że zdjęcia po 45' są nudne ale po 100 latach nasi następcy będą je lepiej cenić.

Tomek

  • Gość
Odp: Dokumentacja fotograficzna
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 27, 2007, »
Cytuj
NIE podpisane wkładamy do jednej teczki opatrzonej napisem: zdjęcia różne.
Znam ludzi którzy widząc taki tytuł przewrócili by się. Nie da sie tego inaczej nazwać? np. nierozpoznane osoby, obiekty, wydarzenia, itp.

Offline Leksandra

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 92
Odp: Porządkowanie akt w archiwum - dokumentacja fotograficzna
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 06, 2023, »
Czy ktoś z Państwa może mi udostępnić spis dokumentacji fotograficznej, lub powiedzieć jakie muszą być w nim pozycje? Mam na myśli fotografie papierowe i elektroniczne.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Porządkowanie akt w archiwum - dokumentacja fotograficzna
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 07, 2023, »
Wzoru spisu oficjalnego jako takiego nie ma. Przynajmniej ja przez te lata się z takim nie spotkałem. Do spisania fotografii najlepiej nadawał się będzie spis zdawczo-odbiorczy akt do archiwum państwowego.
Tytuł teczki to będzie temat zawierający od jednej do nawet kilkunastu fotografii. Zależy ile danych fotografii zachowało się dla danego wydarzenia, osoby, obiektu. W uwagach dla fotografii tradycyjnej dla tematu wpisz ilość sztuk a dla elektronicznej wielkość w Mb.
prawy obrońca lewego słupka

Offline Leksandra

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 92
Odp: Porządkowanie akt w archiwum - dokumentacja fotograficzna
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 07, 2023, »
A czy trzeba się martwić informacjami o prawach autorskich ? bo są takie fotografie, o których nie mam danych w tym temacie (zlecenia i umowy pewnie zostały zniszczone, a może ich w ogóle nie było.

Offline Leksandra

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 92
Odp: Porządkowanie akt w archiwum - dokumentacja fotograficzna
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 07, 2023, »
Temat jest jednostką archiwalną, a fotografie czym są ? Czy pojedyncze fotografie należy jakoś opisać, chociażby sygnaturę archiwalną??
« Ostatnia zmiana: Lipiec 07, 2023, wysłana przez Leksandra »

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Porządkowanie akt w archiwum - dokumentacja fotograficzna
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 07, 2023, »
Cytuj
A czy trzeba się martwić informacjami o prawach autorskich ? bo są takie fotografie, o których nie mam danych w tym temacie (zlecenia i umowy pewnie zostały zniszczone, a może ich w ogóle nie było.
Nie twoje jest to zmartwienie bo nie publikujesz tych fotografii. Oczywiście dobrze jest mieć do nich jakiekolwiek prawa ale trzeba było o to zadbać w momencie ich otrzymania i pewnie nie taka rola była w tym archiwisty a innych osób. Z autopsji wiem, że w mojej jednostce również jeszcze całkiem niedawno o tym nie pamiętano (albo miano na to wywalone). Teraz od kilku już lat każde włączane do zasobu fotografie w takiej czy innej formie zawierają odpowiednie klauzule przenoszące prawa. Obie strony są zadowolone bo zdjęcia wykonane lata temu dostają drugie życie przez różne ich wykorzystanie a i o ich autorach się wspomina. Oczywiście sporządzając ewidencję do tych fotografii dobrze było by dać jakieś odniesienie do których zdjęć mamy prawa. W necie jest trochę tekstów na temat praw autorskim.

Tu masz wytyczne odnośnie porządkowania fotografii:
https://www.gov.pl/web/archiwa/dziennik-urzedowy-rok-2019
śmiało można z nich skorzystać choć są dla archiwów państwowych
prawy obrońca lewego słupka

Offline Leksandra

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 92
Odp: Porządkowanie akt w archiwum - dokumentacja fotograficzna
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 07, 2023, »
Bardzo bardzo dziękuję  :)