Autor Wątek: Przyklad z Radomia [digitalizacja]  (Przeczytany 3456 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fjgrabowski

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 75
  • genealog
Przyklad z Radomia [digitalizacja]
« dnia: Kwiecień 29, 2007, »
Diecezja tworzy cyfrowe archiwum ksiąg metrykalnych
Cytat: radom.opoka.org.pl
Diecezja radomska tworzy cyfrowe archiwum ksiąg metrykalnych. Będą one skanowane, a dane przenoszone na płyty. - Ze względu na ochronę danych osobowych archiwizacji będą podlegać księgi urodzonych do 1915 roku, małżeństw do 1930 i zmarłych do 1946 roku - wyjaśnił Radiu Plus kanclerz radomskiej kurii ks. prof. Sławomir Fundowicz. Dodaje, że zadanie to jest jedną z inicjatyw podjętych w związku z przypadającym właśnie jubileuszem 15-lecia diecezji radomskiej.

Kuria zamierza w pierwszym rzędzie zarchiwizować księgi z radomskich kościołów, w tym również z parafii farnej, gdzie znajdują się największe i najstarsze dokumenty. - Prace już rozpoczęliśmy, a po ich zakończeniu jeden egzemplarz płyty zostanie w parafii, drugi trafi do kurii, podobnie będziemy postępować we wszystkich parafiach diecezji - powiedział ks. Fundowicz. Dodał, że kuria podjęła się tego zadania z kilku powodów. - Coraz więcej osób chce tworzyć drzewa genealogiczne swoich rodzin, informacji szukają nie tylko w archiwach państwowych ale również i kościelnych. Ponadto szukanie tych danych w starych księgać jest trudne, a przy tym przeniesienie danych z ksiąg na płytę jest również pewnym zabezpieczeniem przed ich uszkodzeniem - podkreślił kanclerz diecezjalnej kurii. Obok ksiąg dotyczących urodzeń, małżeństw i zmarłych, archiwizowane będą dane dotyczące pierwszej komunii świętej i bierzmowania. Prace mają potrwać pół roku.
rm/radio plus

Informacja o archiwizacji ksiąg metrykalnych
Cytat: radom.opoka.org.pl
Czcigodni Księża Proboszczowie,
Kuria Diecezji Radomskiej rozpoczęła pracę związaną z archiwizacją ksiąg metrykalnych. Jest to jedno z wydarzeń wpisujących się w obchody 15-lecia diecezji radomskiej. Archiwizacji będą podlegały następujące księgi: urodzonych (do 1915 roku), małżeństw (do 1930 roku), zmarłych (do 1946 roku) oraz, ewentualnie, księgi dotyczące I Komunii świętej oraz bierzmowania (do 1915 roku).
W celu wykonania wspomnianego wyżej zadania księgi będą wypożyczone z parafii na okres konieczny na wykonanie prac archiwizacyjnych. Księgi będzie odbierał, po telefonicznym uzgodnieniu, wyłącznie upoważniony przez Kurię pracownik. Po wykonanych pracach księgi zostaną zwrócone.
Bardzo prosimy o współpracę w tym dziele i wykazanie życzliwości wobec osób, które będą je wykonywały.
Po zakończeniu prac każda parafia otrzyma płytę z zarchiwizowanymi własnymi księgami.

Ks. dr hab. Sławomir Fundowicz, Kanclerz Kurii

Pozdrawiam
FJG.