Autor Wątek: Przyjmowanie akt do archiwum zakładowego - częstotlliwość przyjmowania  (Przeczytany 15662 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: CZĘSTOTLIWOŚĆ PRZEKAZYWANIA AKT
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 30, 2007, »
Ech, robi się nam z tego "czeski film"  :( : pytam czy prawnik odnosi się do instrukcji kancelaryjnej ustalonej rozporządzeniem, a Ty mi piszesz: nie, pudło, chodzi o rozporządzenie  :-\ o jakie rozporządzenie zatem chodzi?
Złość nie jest "po coś" tylko "z powodu". Ten powód to dziwne pomysły prawnika który nie doczytał przepisów archiwalnych, i pozostawanie jednej archiwistki w przekonaniu, że większość pracy w archiwum opiera się na praktyce. Moje intencje? Tylko jedna - spowodowanie żeby archiwiści i ludzie próbujący zajmować się archiwami czytali przepisy tychże archiwów dotyczące.
Uprzedzałem że jestem wredny  ;)
Jarek Orszulak

Offline megi

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 12
  • Płeć: Kobieta
Odp: CZĘSTOTLIWOŚĆ PRZEKAZYWANIA AKT
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 30, 2007, »
Ok odpowiem inaczej - jest ustawa, ale nie ma do niej rozporzadzenia (ciagle "zatwierdzaja"). Prawnik czepia sie rozporzadzenia ministra, ktore jeszcze nie weszlo, a ktore ma ustalac m. in. okresy przechowywania akt. Jest w nim punkt dot. przekazywania akt, ktory on interpretuje w doprawdy dziwaczny sposob (wedlug niego skoro teczka zostala zamknieta np. 15 sierpnia, to powinna zostac przekazana do archiwum 16 sierpnia roku nastepnego).
A jesli chodzi o mnie to opieram sie glownie na przepisach. Problem w tym, ze nie jestem w stanie odnalezc w USTAWACH paragrafu dot. czestotliwosci oddawania akt (bo wedlug prawnika jednostka zdajaca powinna przekazywac akta nawet codziennie - w zaleznosci  dnia zamkniecia teczki itp.).
Ja nie potrafie - czy ty potrafisz? Instrukcje kancelaryjne dot. jednostek administracji rzadowej itd. nie sa tym czego on oczekuje.
Czy teraz jasno sie wyrazilam?
A jesli chodzi o zlosliwe komentarze to po mnie "splywaja" :D Moze czas zaczac leczyc kompleksy w inny sposob  ;)

megi

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: CZĘSTOTLIWOŚĆ PRZEKAZYWANIA AKT
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 30, 2007, »

Wciąż nie piszesz jaka ustawa ani jakie rozporządzenie są obiektem tej prawniczej radosnej interpretacji, co - wespół z przypisywaniem mi bliżej mi nie znanych intencji i kompleksów - jak dla mnie wyczerpuje temat.

PS. hmm, szukanie paragrafów w ustawach ... Osoba "opierająca się głównie na przepisach" powinna wiedzieć że, zgodnie z zasadami techniki prawodawczej, paragrafów należy (nie licząc kodeksów) szukać w rozporządzeniach, a ustawy dzielą się na artykuły  8) Od opierania się tylko łokcie bolą, proponuję jednak poczytać trochę.  :P
Jarek Orszulak

Offline megi

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 12
  • Płeć: Kobieta
Odp: CZĘSTOTLIWOŚĆ PRZEKAZYWANIA AKT
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 30, 2007, »
 :D
megi

Offline Bogusław Kleszczyński

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 78
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: CZĘSTOTLIWOŚĆ PRZEKAZYWANIA AKT
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 09, 2007, »
No musze przyznać, że średnio rozumiem o co chodzi :P

Ale jeśli chodzi o definicję okresu przechowywania (a archiwum zakładowe/składnica akt jest komórką powołaną do przechowywania) to może przydatny bedzie załacznik nr 1 do Rozporzadzenia Ministra Kultury z dnia 16 września 2002 roku, w którym czytamy:

 
Cytuj
... okres przechowywania liczy sie w pełnych latach kalendarzowych, poczynając od dnia 1 stycznia roku następnego od daty jej wytworzenia po utracie przez dokumentację praktycznego znaczenia dla potrzeb danego organu lub jednostki organizacyjnej oraz dla celów kontrolnych

Procedurę zdawania dokumentacji do archiwum zakładowego/składnicy akt określają przepisy wewnętrzne danej instytucji (instrukcja kancelaryjna, instrukcja archiwalna) zaś przepisy te podlegają konsultacji właściwego AP - w razie wątpliwości trzeba zwracać się do nich  :D
W Archiwum bunt, nad nami akt zawieja...

Offline Grzesiek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: CZĘSTOTLIWOŚĆ PRZEKAZYWANIA AKT
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 05, 2007, »
wszystko tylko nie książka Pustuły! Pełno błędów i ogólników. Widać, że pisał teoretyk...

Offline Sindbad

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 15
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: CZĘSTOTLIWOŚĆ PRZEKAZYWANIA AKT
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 29, 2007, »
A jak się mocno czepia to wystąpić do AP o ustosunkowanie się do tej kwestii. ;)
Uważam cię za nieszczęśliwego
bo nigdy nie byłeś nieszczęś

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: CZĘSTOTLIWOŚĆ PRZEKAZYWANIA AKT
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 29, 2007, »
Kto się czepia??? Pustuła??? ;D

Offline Sindbad

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 15
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: CZĘSTOTLIWOŚĆ PRZEKAZYWANIA AKT
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 29, 2007, »
Prawnik się czepia - kochaniutka.
Uważam cię za nieszczęśliwego
bo nigdy nie byłeś nieszczęś

Offline aga79

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 5
Odp: CZĘSTOTLIWOŚĆ PRZEKAZYWANIA AKT
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 04, 2007, »
A czy ten prawnik ma całkowitą, paragrafową pewność, że teczka zostanie zakończona 16 sierpnia? Czy jest pewne, że do końca roku nie wpłynie żadna inna sprawa? Teczki oddaje się pełnymi rocznikami. Przez rok, jak się "przyjeło w ludzkości" rozumiemy okres od stycznia do grudnia. Ja przyjmuję tylko teczki wytwarzane pełnymi latami. "Szczegółowy terminarz przekazywania akt przez poszczególne komórki org. opracowuje osoba prowadząca az." - proszę poszukać tego zapisu w ustawie. Ja mam go z książki - nowa instr. kancelaryjna i wykaz akt z 1999r.; i powiedzieć, że ustala mu pani termin na STYCZEŃ, bo wcześniej nie ma pani czasu!!! I po sprawie chamstwo-chamstwem, jesteście pracownikami na takich samych prawach a nie ON jest ważniejszy!! Zawsze też można "po ludzku" porozmawiać z którymś z przełożonych. POWODZENIA 

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: CZĘSTOTLIWOŚĆ PRZEKAZYWANIA AKT
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 04, 2007, »
Cytuj
Szczegółowy terminarz przekazywania akt przez poszczególne komórki org. opracowuje osoba prowadząca az." - proszę poszukać tego zapisu w ustawie.
Pół królestwa i konia z rzędem za żonę dla tego, kto znajdzie ten zapis w jakiejś ustawie  ;D
Jarek Orszulak