Autor Wątek: Akta osobowe a zespół archiwalny  (Przeczytany 2852 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Robert2000

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 286
Akta osobowe a zespół archiwalny
« dnia: Lipiec 08, 2015, »
Mam taki problem - w zasobie archiwalnym pewnej instytucji są, oczywiście, przechowywane akta osobowe. Instytucja ta w 1990 r. (podczas przemian ustrojowych) uległa przeorganizowaniu w nową instytucję, stając się następcą prawnym tej PRL-owskiej. W związku z tym obecna instytucja swój zasób archiwalny dzieli na 2 części: zasób zamknięty do 1990 r. i zasób otwarty od 1990 r. A co zrobić z aktami osobowymi, które pochodzą sprzed 1990 r., czyli z okresu działania starej instytucji? Czy to jest część zasobu zamkniętego czy otwartego czy może zbiór akt osobowych tworzy oddzielny zespół archiwalny (ta ostatnia opcja wydaje mi się nieprawdziwa)?

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Akta osobowe a zespół archiwalny
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 08, 2015, »
A czy instytucja ta jest pod nadzorem archiwum państwowego? Jeśli tak, proponuję zapytać, co zalecają.

Można zajrzeć też do przepisów NDAP, czyli Zarządzenia Nr 16 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 10 listopada 2014 r. w sprawie wprowadzenia wskazówek metodycznych dotyczących zasad wartościowania, gromadzenia i porządkowania akt osobowych http://archiwa.gov.pl/images/stories/Prawoarchiwalne/Zarz%C4%85dzenie%20Nr%2016.pdf

W archiwach praktyka w takich przypadkach powinna być następująca: można te akta osobowe rozdzielić między 2 instytucje, zależnie od tego, kiedy osoba zakończyła pracę. Całkiem liczne będą pewnie przypadki, gdy te same osoby pracowały w instytucji do 1990 r. jak i po 1990 r., wtedy akta tych osób, po zakończeniu przez nich pracy, należy zaliczyć do zespołu akt po 1990 r.
Reasumując: akta osobowe są częścią zespołów archiwalnych, w powyższym przypadku należałoby je rozdzielić między 2 zespoły.

Offline Robert2000

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 286
Odp: Akta osobowe a zespół archiwalny
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 09, 2015, »
Instytucja, niestety, jest wyłączona spod nadzoru archiwalnego, w związku z tym musi sobie radzić sama, własnymi siłami. Natomiast Pani odpowiedź rozwiązała mój problem. Dzięki temu wiem już, jak sobie poradzić też z naszym zbiorem kartotecznym.