Autor Wątek: Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty  (Przeczytany 63603 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 26, 2015, »
W przypadku archiwów państwowych zgadzam się, że powinni w nich pracować faktyczni archiwiści, czyli osoby z odpowiednim wykształceniem. W przypadku archiwów zakładowych - wystarcza kurs kancelaryjno-archiwalny, ale ... Jeśli to jest archiwum o powierzonym zasobie archiwalnym lub archiwum wyodrębnione, które przez 50 lat może posiadać zasób historyczny, to w takim przypadku stosowałbym zasadę zatrudniania analogiczną do archiwów państwowych.
Taka ciekawostka - u nas kilka osób w ogóle nie przeszło kursu kancelaryjno-archiwalnego, i nikt się tym nie przejmuje. A posiadamy zasób historyczny i nie zamierzamy go nigdzie oddawać, więc jak najbardziej potrzebujemy odpowiednio wykształconych pracowników. Ale rzeczywistość skrzeczy.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 27, 2015, »
Niestety nie mogę zgodzić się z tezą, że w archiwach zakładowych wystarczy pracownik z kursem kancelaryjno-archiwalnym. Znam wielu takich archiwistów po kursie niestety zdecydowana większość z nich nie ma ani wystarczającej wiedzy ani zamiłowania do pracy w archiwum. Z reguły są to osoby "z łapanki" - kogoś trzeba było zrobić archiwistą, trafiło na danego pracownika, który został wysłany na 40/80 godz. kurs i tyle.
Z mojego dświadczenia wynika, że pracownik po kursie sprawdza się w archiwum zakładowym w sytuacji gdy ma nad sobą przełozonego z wykształceniem w archiwistyce.

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 27, 2015, »
Jest dokładnie tak jak napisał Rovan. Ja też nie zgadzam się z twierdzeniem, iż kurs wystarczy do pracy w archiwum zakładowym. Jako archiwista w sadzie mogę stwierdzić, iż prowadząc archiwum zakładowe w takiej instytucji wymagana jest duża wiedza z dziedziny archiwistyki dotycząca metodyki archiwalnej, czasami także wiedza z zakresu prawa.
Nie można wysuwać twierdzenia, iż tylko archiwiści w AP powinni mieć wykształcenie wyższe kierunkowe, a w archiwach zakładowych wystarczy jedynie kurs kancelaryjno-archiwalny. Wszelkie zmiany powinny iść raczej w kierunki wymagania u archiwistów w archiwach zakładowych administracji publicznej wykształcenia specjalistycznego i większego nacisku na obowiązek zatrudniania archiwistów.

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 27, 2015, »
Moim zdaniem kurs wystarcza, ale pod jednym warunkiem. A o tym faktycznie nie napisałem. Mianowicie co jakiś czas taki kurs musiałby być odnawiany - nie musi to być, oczywiście, formalnie kurs kancelaryjno-archiwalny. Z mojego doświadczenia wynika, że osoby po jednorazowym kursie - po iluś latach dużo kwestii zapominają, część zadań wykonują "po staremu", bo tak były nauczone itd.
Cóż ... przełożony archiwista ... Super sprawa. Szkoda, że u nas od początku istnienia archiwum (nie piszę o okresie PRL, bo nie wiem) nigdy takiego przełożonego nie było.

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 27, 2015, »
 :o Skoro kurs wystarcza to zlikwidujmy kształcenie archiwistów na wyższych uczelniach. Chyba, że na tym kierunku kształciliby się tylko ci, którzy będą pracować w Archiwach Państwowych i poświęcą się w karierze naukowej.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 27, 2015, »
A czy w ogóle wiadomo, jaki zestaw kompetencji i umiejętności jest potrzebny/wymagany dla archiwistów w archiwach państwowych, zakładowych, komercyjnych i innych?
Gdybyśmy potrafili to określić, wtedy uczelnie kształcące na kierunkach archiwistycznych mogłyby na takie zapotrzebowanie przygotować odpowiednią ofertę edukacyjną.
Oczywiście uniwersytety to nie szkoły zawodowe, ale poprzez ogłaszanie, że przygotowują do pracy we wszelkiego rodzaju archiwach, same się w takiej roli ustawiają. A to powinno zobowiązywać.

I jeszcze jedna uwaga: może powinniśmy rozwijać szkolnictwo zawodowe średnie, które będzie kształcić archiwistów-techników? Wierzcie mi, wiele czynności wykonywanych przez archiwistów (mówię oczywiście o pracy w archiwum państwowym) nie wymaga studiów uniwersyteckich.

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 28, 2015, »
Zgadzam się z Panią Hanną. Nie wszyscy archiwiści potrzebują wykształcenia uniwersyteckiego. Pewnie nawet w Archiwach Państwowych.

Offline Tomciaz

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 28, 2015, »
Ja także zgadzam się z Panią Hanną. Współczesna archiwistyka ma w sobie mało z wiedzy tajemnej, zwłaszcza jeżeli dotyczy dokumentacji niearchiwalnej. Widzę z kolei, jako archiwista zakładowy, palącą potrzebę kształcenia praktycznego. Studia uniwersyteckie, widać to z resztą po niektórych wątkach na forum, nie przygotowują do rozwiązywania problemów z dokumentacją w archiwach przedsiębiorstw czy zakładów. A miesięczne praktyki obowiązkowe tej kwestii nie załatwią.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 28, 2015, »
A czy w ogóle wiadomo, jaki zestaw kompetencji i umiejętności jest potrzebny/wymagany dla archiwistów w archiwach państwowych, zakładowych, komercyjnych i innych?
Gdybyśmy potrafili to określić, wtedy uczelnie kształcące na kierunkach archiwistycznych mogłyby na takie zapotrzebowanie przygotować odpowiednią ofertę edukacyjną.

Wisi na stronie SAP coś takiego jak model kompetencji zawodowych archiwisty, czy mylę się sądząc że jest punktem odniesienia do wszelkich dyskusji o zwodzie archiwisty i metodach kształcenia archiwistów?
Jarek Orszulak

Offline Tomciaz

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 29, 2015, »
"Wisi" to jest dobre słowo, bo strona SAPu lubi sobie co jakiś czas paść bez ostrzeżenia  ;D. W kontekście tych kryteriów istotna jest odpowiedź na pytanie jak ów model przekłada się na jakość kształcenia i jego efekt końcowy?

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 29, 2015, »
No i rzeczywiście, padła  :) . Ale ten sam tekst jest też w Archiwiście Polskim nr 4 z 2010 r.
Mam wrażenie że ten model mieści się w nurcie religijnym archiwistyki, bo jako żywo przypomina litanię - to lista życzeń tak samo pobożnych jak i mało realnych.  ;)
A bardziej poważnie: chyba zasadniczym błędem jaki tu popełniono jest przypisanie archiwistom kompetencji, które absolwenci historii powinni uzyskiwać w ramach podstawowego programu studiów, a nie specjalizacji. I zupełnie nieprzydatnych dla współczesnych archiwistów.

ps. Poznęcam się jeszcze szerzej nad tym modelem kompetencji zawodowych archiwistów - ale już na blogu, którym (mam nadzieję) będę się mógł już niedługo pochwalić.  :)
Jarek Orszulak

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #56 dnia: Luty 03, 2015, »
Zachęcam do lektury wywiadu z Panią Minister Kultury
http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103454,17348511,Min__Omilanowska__wiem__ze_pensje_w_kulturze_sa_niskie_.html
Najciekawsze fragmenty
":Muzycy z Filharmonii Narodowej grożą strajkiem. Uważają, że zarabiają za mało. - Dobrze byłoby, żeby zarabiali więcej. Ale w żadnym kraju świata nie gwarantuje się absolwentom, że będą mieli dobrze opłacane miejsca pracy" Optymistyczne :/

"To samorządy kształtują budżety. Najgorszą sytuację mają ludzie zarabiający na poziomie najniższej krajowej w obszarach jak archiwistyka czy bibliotekarstwo oraz ludzie, którzy pracują w domach kultury czy muzeach. To ważne, żeby się to zmieniło - bo oni są "pierwszą linią frontu" - mają kontakt z ludźmi, którzy nie żyją w wielkich miastach i ich dostęp do kultury jest tylko przez te lokalne instytucje." sic
Wrzucanie do jednego worka lokalnych bibliotek i muzeów razem z archiwami to jakieś nieporozumienie, bo z tego co mi wiadomo archiwa są państwowe a nie samorządowe

Offline homo novus

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 03, 2015, »
Zdaje się, że jest jeden zawód w naszym kraju gwarantujący dobre, "godne" zarobki, a jedyną kwalifikacją do jego wykonywania jest "giętki" kręgosłup. Absolwenci - do polityki ;D

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 03, 2015, »
A w obecnym rządzie są jacyś merytoryczni politycy? Zamiast podawać nic nie znaczące wywiady lepiej powrócić do tematu kompetencji zawodowych archiwistów.

Offline koszmar_obsta

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 03, 2015, »
Cóż, archiwiści, zwłąszcza Ci z IFAr bujają w obłokach, jak Pan stwierdził w poprzednim poście w innym wątku..Więc po co?
Ja ze swej strony zapraszam na następny zjazd.