Autor Wątek: Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty  (Przeczytany 63599 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« dnia: Luty 19, 2007, »
Witam
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych zainicjował dyskusję nt. kształtu nowej ustawy archiwalnej. W piśmie przesłanym do archiwów w styczniu zwraca się z prośbą o rozważenie kilku kwestii. Czas chyba sprawie przyjrzeć się również na forum.
Proponuję zacząć od tego, co wzbudzało w dyskusjach na forum największe emocje: zawód archiwisty.
Czy sądzicie, Szanowni Forumowicze, że możliwe i celowe jest stworzenie bytu takiego jak służba archiwalna w pełnym znaczeniu tego słowa - to znaczy czegoś na wzór służby cywilnej, ale w zakresie odpowiednio mniejszym, i w kontekście kompetencji ściśle związanych z pracą w archiwum, a nie ogólnie w urzędzie administracji publicznej?
Przyznać trzeba, że system służby cywilnej z określoną jasno drogą kariery, i związanymi z kolejnymi szczeblami awansu zawodowego gratyfikacjami finansowymi, jest dobrym narzędziem motywowania pracowników. Jednak, czy w przypadku archiwów nie jest tak, że sporo pary idzie w gwizdek? Archiwista przygotowujący się do egzaminu na mianowanie zgłębia tajniki KPA, historii UE, ustawy o administracji rządowej czy samorządowej, a jednocześnie opracowuje akta staropolskie. Może byłoby bardziej celowe, gdyby w owym systemie służby archiwalnej awans związany był z dorobkiem archiwalnym (opracowane zespoły, publikacje etc.) i wiedzą ściśle powiązaną z archiwistyką? To wszytsko oczywiście z warunkami finansowymi przynajmniej takimi jak w służbie cywilnej.
Czy takie rozwiązanie jest możliwe? Czy pożądane przez brać archiwalną?
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

kocibrzuch

  • Gość
Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 20, 2007, »
Nie da się ukryć, że z powodów wspomnianych wyżej jako archiwista czuję się nieco przyłatany do SC. Inaczej ma się może sprawa z ludźmi z nadzoru oraz kierownictwa. Z tym że znajomość KPA jest jednak niezbędna, jest za to wiele innych ustaw, bez których się obywam.
Podstawowe pytanie jest raczej natury egzystencjalnej, tj. jakie takie albo inne zaszeregowanie miałoby wpływ na nasze zarobki. W moim przypadku wyjście z SC, o ile w ogóle miałoby się tak stać, raczej by mi się nie uśmiechało.
Mam wrażenie, że coby się nie stało od strony nazwijmy to "urzędowej", ja i tak będę robił po prostu swoje, w tym paginował ;)

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 20, 2007, »
Witam
Żeby się nam dyskusja nie ześlizgiwała w kierunku, czy warto wychodzić z sc, czy nie, przyjmijmy, że mielibyśmy ochornę praw nabytych, a więc urzędnik mianowany w sc otrzymałby analogiczny stopień (i płacę) w służbie archiwalnej.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

kocibrzuch

  • Gość
Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 20, 2007, »
Nie sądzę, by było sensowne wydzielanie administracyjne archiwistów. Jak i po co? Albo się pracuje w archiwum albo nie. Są określone wymagania, są szkolenia. Jest SAP. Nie bardzo rozumiem, na czym miałoby to polegać.
Projektu jeszcze nie widziałem, czy ma się tam znaleźć coś w tym stylu?

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 20, 2007, »
Po co:
Tak jak pisałem wcześniej: w celu stworzenia służby archiwalnej, z własnym systemem awansowania ściśle związanym z zakresem pracy w archiwach. Wobec pojawiających się na tym forum ustyskiwań i narzekań na jakość pracy w archiwach ten pomysł nie wydaje mi się niedorzeczny mimo, że kilka lat temu opowiadałem się zdecydowanie przeciw wydzielaniu archiwistów z sc.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline Paweł z ...

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 163
    • Archiwum i EZD
Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 20, 2007, »
Czy służba archiwalna w koncepcji zaprezentowanej przez NDAP obejmował by tylko pracowników archiwów państwowych czy również archiwów zakładowych?

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 20, 2007, »
witam
Nie ma jeszcze - przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo - żadnego projektu ustawy archiwalnej. To co powyżej jest tylko próbą otwarcia dyskusji nt. tego co mogłoby się w takiej ustawie znaleźć.
Cytuj
Czy służba archiwalna w koncepcji zaprezentowanej przez NDAP obejmował by tylko pracowników archiwów państwowych czy również archiwów zakładowych?

To mogłoby być ciekawe i obiecujące rozwiązanie gdyby do owej służby archiwalnej włączyć archiwistów zakładowych. Może wzrósłby prestiż tego stanowiska, co przełożyłoby się pozytywnie na stan narodowego zasobu archiwalnego.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 21, 2007, »
Bardzo dobrze, że nareszcie jest taka dyskusja. Liczę jednak, że na stronie Naczelnej pojawi się jakas informacja na ten temat (choćby pismo o którym była mowa), no i że ifar stanie się narzędziem do takiej dyskusji - wręcz sformalizowanym - nawet z osobnym podforum i moderatorem. W takim podforum watki odpowiadajace "obszarom" jakie powinno opisywać prawo archiwalne. Tak bym to widział.
Co do zawodu archiwisty - chyba warto najpierw warto okreslić ogólne zasady, czy pozostajemy przy państwowym zasobie archiwalnym, czy archiwa pzostana urzędami itd., i dopiero zastanawiac się nad tym. Skoro już jednak o tym mowa - istotniejsze jest okreslenie zasad uzyskiwania uprawnień do wykonywania tego zawodu.
Jarek Orszulak

Offline Bogusław Kleszczyński

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 78
  • Płeć: Mężczyzna
Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 21, 2007, »
Wczoraj nie udało się tego wysłać:

Projekt raczej będzie powstawał od zera. Jest zapewne wiele koncepcji od zmian kosmetycznych (po prostu unowocześnić starą ustawę) po radykalne (zupełnie inne podejście przy zachowaniu podstawowych zasad wypracowanych dotąd przez archiwa państwowe) po rewolucyjne (wszystko wywrócić do góry nogami - np wyodrębnić samorządowy zasób archiwalny i odpowiednia służbę). Ja osobiście od nowej ustawy oczekiwałbym wprowadzenia certyfikacji czy akredytacji zawodowej jako gwaranta wiedzy i umiejętności a w kwestii płac proponowałbym powrócić do stanu z 1951 roku i podporzadkowanie archiwów państwowych bezpośrednio Prezesowi Rady Ministrów zamiast ministerstwu (a jeśli juz to MSWiA - tak jak w Czechach).

Dziś dodam:
W SC archiwa są o ile mi wiadomo traktowane po macoszemu i nawet określiłbym to co obserwuję mianem "wzajemnego lekceważenia". Zazdroszczę tym z ifarowiczów u w których firmach jest inaczej :)

Pomysł Jarka z osobnym podforum w pełni popieram - myślę że takie podforum przyciągnęłoby też więcej osób.
W Archiwum bunt, nad nami akt zawieja...

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 21, 2007, »
Również popieram pomysł Jarka. Co na to nasz Szanowny Admin?

W piśmie z NDAP zagadnienia do dyskusji określono następująco (może to być dobry punkt wyjścia, żeby dyskusja nie była chaotyczna i nie schodziła na wątki poboczne)

1. Zakres merytoryczny ustawy archiwalnej i jej układ, stworzenie słowniczka terminów.

2. Definicja materiałów archiwalnych.

3. Struktura i organizacja narodowego zasobu archiwalnego.

4. Określenie granic państwowego zasobu archiwalnego.

5. Zakres regulacji dot. postępowania z dokumentacją, w tym z
 dokumentami elektronicznymi.

6. Organizacja i zasady działania archiwów zakładowych.

7. Kompetencje i zadania NDAP, w tym w odniesieniu do państwowego
  i niepaństwowego zasobu archiwalnego.

8. Organizacja systemu archiwów w Polsce.

9. Organizacja sieci archiwów państwowych i zakres ich relacji z NDAP.

10. Koncepcja powołania Archiwum Narodowego na bazie archiwów
 centralnych.

11. Udostępnianie materiałów archiwalnych.

12. Regulowanie obrotu materiałami archiwalnymi.

13. Zawód archiwisty.

14. Problemy do uregulowania w delegacjach ustawowych
 (rozporządzeniach).

15. Szczególne uregulowanie problemów przechowywania  
 dokumentacji osobowej i płacowej.

16. Prowadzenie przez archiwa państwowe usług i działalności
 gospodarczej.

17. Zakres penalizacji wykroczeń i przestępstw związanych z
  dokumentacją i materiałami archiwalnymi

kocibrzuch

  • Gość
Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 21, 2007, »
Podforum to słuszna koncepcja.
Nowa ustawa rzecz poważna, każdy temat wymagać będzie osobnego wątku. Inaczej się wszystko pomiesza.

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 22, 2007, »
Witam
A zanim powstanie podforum...
Pan Jarek i pan Bogusław opowiadają się za wprowadzeniem jasnych reguł dopuszczających do pracy w zawodzie. Można chyba uznać to za głosy popierające opcję wydzielenia służby archiwalnej z sc, bo jakoś nie widzę w sc miejsca na tego rodzaju certyfkacje wiedzy i umiejętności. Natomiast przy odpowiedniej konstrukcji ustawy archiwalnej (a potem właściwych rozporządzeń?) byłoby to możliwe.
Pan Jarek zwraca uwagę na konieczność określenia najpierw, czy archiwum jest urzędem, czy nie. To oczywiście podstawowa kwestia, bo gdyby się okazało, że nowa ustawa wyłącza archiwa z grona urzędów administracji pubicznej to i o służbie cywilnej nie byloby już mowy. Co ciekawe, pracownicy naukowi nie należą już dzis do sc (art 40 par. 2 ustawy) i stosuje się wobec nich przepisy o pracownikach instytutów naukowo-badawczych. Czy więc jeśli nie sc to instytuty? Chyba to niemożliwe rozwiązanie. Archiwa pozostaną urzędami, pytanie więc czy ich pracownicy mogą tworzyć jakiś własny korpus służby archiwalnej? Dalej, jeśli mowa o certyfikacji to trzebaby kogoś kto te certyfikaty wystawia, kto sprawdza wiedzę, jeśli mowa o awansie opartym na wiedzy to trzeba organizować egzaminy - słowem: dodatkowe instytucje, na które trzeba dodatkowych pieniędzy z budżetu...
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 23, 2007, »
W ostatnim numerze "Archiwisty Polskiego" [nr 3 (43) 2006] zamieszczono ciekawy artykuł W. Chorążyczewskiego pt. "Certyfikacja, akredytacja i kompetencje zawodowe archiwistów. Początek drogi", w którym autor powołuje się na doświadczenia amerykańskie w tej materii.
Warto przeczytać.

kocibrzuch

  • Gość
Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 23, 2007, »

Offline Maciej Zdunek

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Płeć: Mężczyzna
Nowa ustawa archiwalna - zawód archiwisty
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 23, 2007, »
Myślę, że wydzielenie archiwistów z sc i utworzenie odrębnej służby to kiepski pomysł. Przecież na tej samej zasadzie inni urzędnicy też mogliby zapytać „Mój zawód jest specyficzny i dlaczego mam podlegać przepisom ogólnym o sc? Dlaczego mam uczyć się do egzaminu tego i owego?”. W ten sposób moglibyśmy dojść do absurdów. Wydaje mi się że w dyskusji nad nowym prawym archiwalnym powinny przeważać inne akcenty...
Absens carens