Autor Wątek: Projekt wskazówek dot. kopii materiałów archiwalnych  (Przeczytany 22180 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Projekt wskazówek dot. kopii materiałów archiwalnych
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 13, 2007, »
Witam
to może przyjrzyjmy się sprawie z bliska  :)
Cytuj
2. Kopie uzupełniające w rozumieniu niniejszych wskazówek to zapis oryginału wykonany techniką reprodukcji (mikrofilm, fotokopia, kserokopia, skan, druk).

Czy to oznacza, że za kopię nie będzie uznany zapis na nośniku elektronicznym inny niż skan - np. wpisany do edytora tekstów protokół, albo tenże zapisany w pliku html?
Nie wiem czy dobrze rozumiem ideę wskazówek, ale gdyby można za kopie uznać owe wersje elektroniczne to może rozwiązywałoby to sprawę, którą dyskutowaliśmy tu: http://www.ifar.lublin.ap.gov.pl/ifarforum/viewtopic.php?t=619? Czy mam rację, czy błądzę okrutnie?
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Projekt wskazówek dot. kopii materiałów archiwalnych
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 25, 2012, »
Projekt o kopiach wrócił jak bumerang po ponad 5 latach ;D ;D ;D

Właściwie bez zmian z poprzednią wersją, zmieniono tylko bazę SEZAM na "system informatyczny".
Przyjrzyjmy się na początek definicjom.
(cyt.)
"2.Kopie zastępcze w rozumieniu niniejszych wskazówek to wykonane techniką reprodukcji (np. mikrofilm, fotokopia, kserokopia, kopia cyfrowa, wydruk) powtórzone zapisy pierwowzorów materiałów archiwalnych, które nie zachowały się lub nie jest znane miejsce ich przechowywania, a powinny być przechowywane w danym archiwum. Mogą one stanowić całe zespoły (zbiory) archiwalne, bądź też ich fragmenty.
3.Kopie uzupełniające w rozumieniu niniejszych wskazówek to wykonane techniką reprodukcji (np mikrofilm, fotokopia, kserokopia, kopia cyfrowa, wydruk) powtórzone zapisy pierwowzorów materiałów archiwalnych nie pochodzących z własnego zasobu archiwum."

Zaproponowane definicje są niestety niezbyt jasne i logiczne: skoro kopie uzupełniające mają być powtórzonymi zapisami pierwowzorów materiałów niepochodzących z własnego zasobu archiwum, to tym samym są przecież kopie zastępcze (czyli zapisy pierwowzorów, które powinny być przechowywane w danym archiwum): one również nie pochodzą z własnego zasobu archiwum.
Definicja kopii zastępczych jest całkowicie niejasna. Co to znaczy, że materiały archiwalne powinny być przechowywane w danym archiwum? Czy autorzy mają tu na uwadze zasadę przynależności terytorialnej? Czy może zasadę poszanowania zespołu archiwalnego? Czy też chodzi o zakres terytorialny działania danego archiwum? Zważywszy na ogólnie znane problemy w kwestii rozmieszczenia zasobu archiwalnego definicję tę należy doprecyzować.
Jak więc zgodnie z podanymi definicjami potraktować hipotetyczną sytuację, w której np. AAN sporządza kopie akt przechowywanego u siebie zespołu szczątkowego Urzędu Wojewódzkiego Poznańskiego  ("właściwy" zespół znajduje się w AP Poznań) i przekazuje te kopie do AP Poznań. I w Poznaniu co to będzie? Kopie uzupełniające (bo nie pochodzą z własnego archiwum)? Czy może kopie zastępcze, bo oryginały powinny być przechowywane w danym archiwum (czyli w Poznaniu); jednak zgodnie z definicją kopii zastępczych oryginały nie powinny się zachować (w tym przypadku oryginały są w AAN) lub nie jest znane miejsce ich przechowywania (miejsce jest znane, bo oryginały są w AAN). Jak więc na podstawie zaproponowanych definicji zakwalifikować opisane wyżej kopie: jako zastępcze czy uzupełniające? Jest to problem istotny, albowiem warunkuje dalsze postępowanie z tymi materiałami, czyli przede wszystkim kwestię: czy włączyć powyższe kopie do zasobu czy też nie.     
 ;D ;D ;D

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji

PS1. Czy kopia i reprodukcja to jest to samo?
PS2. Czy kopia może występować w formie rękopisu?
PS3. Czy rękopis to technika reprodukcji?

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Projekt wskazówek dot. kopii materiałów archiwalnych
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 31, 2012, »
Cd. uwag:

Cz. II. Postępowanie z kopiami zastępczymi.
Cytuj
1. Decyzję o włączeniu do zasobu archiwum kopii zastępczych  podejmuje dyrektor archiwum po zasięgnięciu opinii komisji metodycznej.
2.Kopie zastępcze zostają włączone do zasobu danego archiwum państwowego zgodnie z obowiązującymi przepisami o ewidencji zasobu.
Oznacza to, że kopie zastępcze należy traktować jak materiały archiwalne. Czy archiwa będą mogły wydawać np. uwierzytelnione odpisy lub wystawiać zaświadczenia na podstawie tych kopii i jaka będzie wartość takich ewentualnych zaświadczeń?
I jeszcze jedno. Czy kopie te będą także wykazywane w sprawozdaniach jako materiały archiwalne?

Cytuj
3.Kopie zastępcze tworzą zespół (zbiór) archiwalny bądź wchodzą w skład zespołu archiwalnego. Podlegają one obowiązującym zasadom opracowania właściwym dla danego rodzaju materiałów archiwalnych.

W jaki sposób będzie oznaczona w systemie informatycznym obecność kopii zastępczych w zespole (zbiorze) archiwalnym, jeśli będą one wchodziły w jego skład?
Czy tworzenie w archiwum ?zespołu? złożonego wyłącznie z kopii nie jest sprzeczne z definicją zespołu archiwalnego? I kto w myśl definicji zespołu archiwalnego będzie twórcą takiego ?zespołu??

Cytuj
4.Nazwę zespołu (zbioru) utworzonego w całości z kopii zastępczych uzupełnia się określeniem: zbiór kopii.
Czy nazwa zespołu archiwalnego może zawierać określenie ?zbiór??
Czy w systemie informatycznym kopie te będą występować w klasyfikacji aktotwórców jako ?zbiory i kolekcje? czy mają być zaliczone do ustrojowych aktotwórców?
Cytuj
5.Datami krańcowymi zespołu (zbioru) składającego się wyłącznie z kopii zastępczych są daty oryginałów. Daty sporządzenia kopii umieszcza się w księdze nabytków w polu ?Uwagi?, w karcie zespołu w polu 11 ?Informacje dodatkowe?, w inwentarzu książkowym w polu ?Uwagi?.
Jakie będą daty skrajne zespołu (zbioru), który nie składa się wyłącznie z kopii, ale kopie stanowią jego część?


Offline Andrzej Choniawko

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Projekt wskazówek dot. kopii materiałów archiwalnych
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 01, 2012, »
Z treścią tego wątku powinni zapoznać się uczeni zajmujący się jednolitą teorią wszystkiego. Po jego lekturze wyzwania intelektualne, jakim muszą sprostać najwybitniejsi fizycy świata próbujący jak dotąd bezskutecznie przy jej pomocy opisać świat, wydadzą im się dziecinną błahostką. Poprawa samopoczucia S. Hawkinga et consortes murowana. Bowiem logiczne uładzenie  rzeczonego projektu wskazówek to jest dopiero prawdziwe wyzwanie intelektualne o znaczeniu, którego dla funkcjonowania nie tylko  archiwów nie sposób przecenić.