Autor Wątek: IZA-SEZAM-Daty  (Przeczytany 25076 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Anna Laszuk

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 161
Odp: IZA-SEZAM-Daty
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 23, 2007, »
To chyba ja pomyliłam, uznając "datę powstania dokumentu" za datę powstania oryginalnego dokumentu...

kocibrzuch

  • Gość
Odp: IZA-SEZAM-Daty
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 31, 2007, »
Jeszcze odnośnie przekładania określeń ##-wiecznych na konkretne liczby dla wyszukiwarki.
Trzeba uważać, gdyż zmienia to daty skrajne zespołu na wydruku karty tytułowej.
Przykład: zespół ma datę skrajną 1907, mam jednostkę określoną na początek XX w. - a więc niby 1901-1920, ale nie mogę wpisać 1920, tylko 1907.

kocibrzuch

  • Gość
Odp: IZA-SEZAM-Daty
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 31, 2007, »
Także samo proponowany powyżej przeze mnie pod rozwagę sposób wpisywania dat dla wyszukiwarki zmienia daty skrajne zespołu, a więc sprawia kłopot, choć uważam go za sensowny.
Jeśli rzeczywstość i funkcjonalność rozmijają się z teorią, tym niestety gorzej dla nich.

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Odp: IZA-SEZAM-Daty
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 31, 2007, »
Witam
Strona tytułowa jako raport bazy danych pojawia się i znika w kolejnych wersjach IZY - 5 jej nie było i wraca teraz w 6. Jak słusznie zauważa Kocibrzuch jej funkcjonalność ograniczone jest do wyświetlania dat w zespołach, które nie mają żadnych komplikacji w tych polach. Juz wpisanie dat priora uniemożliwi automatyczne wygenerowanie strony tytułowej.
Cytat: Kocibrzuch
Przykład: zespół ma datę skrajną 1907, mam jednostkę określoną na początek XX w. - a więc niby 1901-1920, ale nie mogę wpisać 1920, tylko 1907.
Może w takiej sytuacji, można zawęzić opis dat i zamiast 1901-1920 wpisać: 1907-1920? O ile nie mamy pewności co do dokładnej daty powstania, ale wiemy, ze nie mogło sie to zdarzyć przed początkiem działalności aktotwórcy w 1907 r.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

kocibrzuch

  • Gość
Odp: IZA-SEZAM-Daty
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 02, 2007, »
Stronę tytułową zespołu powinno drukować spod SEZAMU.
W IZIe możnaby zostawić jako pomocną niekiedy w weryfikacji, bądź usprawnić, tworząc w tym celu osobne narzędzie.
Nawiasem mówiąc, chcecnie to wychodzi też, gdu w przypadku b.d. wpisane zostało "0".

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Odp: IZA-SEZAM-Daty
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 02, 2007, »
Witam
Proponuję usunąć wszystkie "0" z tabeli Daty - to nie jest informacja a pozostałość po wcześniejszych wersjach bazy z obowiązkowymi polami dat.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Odp: IZA-SEZAM-Daty
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 06, 2007, »
Witam
Wracając do opisu dat dla wyszukiwarek... Można wyobrazić sobie jeszcze inną sytuację: otóż program wyszukujący mógłby być wyposażony w skrypt interpretujący zapytania, który na pytanie o 1956 r. będzie szukał nie tylko ciągu znaków 1956, ale również ciągów takich jak: "wiek XX", "II połowa wieku XX" "lata pięćdziesiąte XX wieku". Ale po pierwsze trzeba byłoby mieć taki skrypt, a po drugie mieć zamkniętą listę takich opisów. Wydaje się więc, że dodawanie opisów za pomocą cyfr arabskich jest najprostszym rozwiązaniem.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline Anna Laszuk

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 161
Odp: IZA-SEZAM-Daty
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 07, 2007, »
Proponuję usunąć wszystkie "0" z tabeli Daty - to nie jest informacja a pozostałość po wcześniejszych wersjach bazy z obowiązkowymi polami dat.

"Propozycję" tę składamy archiwom co jakiś czas. W tym roku też będziemy przesyłać uwagi dotyczące danych w bazie SEZAM, więc przypomnimy o konieczności usunięcia także tych rekordów w accessowej wersji bazy.