Autor Wątek: Sprawozdanie roczne z pracy archiwum zakładowego - jak mierzyć metry bieżące?  (Przeczytany 15180 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline albinka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 83
Witam Wszystkich :lol:
Zaczął się nowy rok, a więc czas na piasnie sprawozdania :D . Z jakich elementów powinno się takie sprawozdanie składać? W mojej instrukcji jest tylko zapis o części statystycznej, a może warto byłoby też zawrzeć część opisową dot. np. tego, co zakupiono, zakonserwowano itp.?Czy są jakieś obowiązujące wzory, formularze, przepisy dot. sprawozdań archiwalnych???
I pytanie nr 2: w jaki sposób mierzy się akta? Czy metrem, np. półka ma 80 cm długości, więc mieści się na niej 80 cm akt ułożonych pionowo, systemem bibliotecznym? A może inaczej: teczka ma np. 24 cm szerokości, przyjeto 100 teczek: 24x100=2400 cm akt?

Bardzo proszę o odpowiedź, życząc wszystkiego dobrego w tym nowym 2007 roku.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2010, wysłana przez Jarek »

Offline Bogusław Kleszczyński

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 78
  • Płeć: Mężczyzna
Noworoczne...pytania
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 03, 2007, »
Droga albinko zawsze mierzy się grubość grzbietów - czy teczki będą leżały w stosach czy ułożone będą sposobem bibliotecznym to nie ma znaczenia - wynika to z tego, że 1 metr bieżący dokumentacji jest metrem zestandaryzowanym - dokumentacja standardowo jest formatu A4 czyli szerokość i wysokość jest standardowa a mierzymy tylko grubość. Pomiaru mozna dokonać metrem, linijką, taśmą mierniczą itp. Standardowo przyjmuje się, że teczka nie powinna liczyć więcej niż ok 2,5 cm bieżącego (biję się w piersi ale nie wiem z jakiego przepisu lub postulatu to wynika). W kancelariach sądowych przewiduje się tworzenie kolejnego tomu akt gdy dana teczka zawiera 250 stron (w praktyce odpowiada to mniej więcej tym 2,5 cm).
Posługując się Twoim przykładem - te 100 teczek w praktyce zapewne miałoby różną "grubość" niektóre miałyby 2,5 cm biezącego inne 0,3 cm biezącego - gdyby wszystkie miały 2,5 cm to zajmowałyby 2,5 metra bieżącego. Oczywiście zdażają się też teczki grubsze niż 2,5 cm ale raczej sporadycznie (w archiwum zakłądowym pewnie macie grube teki z dowodami księgowymi albo inna dokumentacją B-5) nie nalezy przekraczać tej grubości w przypadku materiałów archiwalnych (kat. A).

Co do pierwszego pytania niestety nie mogę pomóc  :wink:  powodzenia
W Archiwum bunt, nad nami akt zawieja...

Offline dziunia

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 33
odp
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 07, 2007, »
Pytanie 2
na półce długości 80 cm mierzy się tylko stojące (system biblioteczny) teczki - zwarte ze sobą (czyli obok siebie) - A NIE POLKE NA KTOREJ STOJA
-------------
Pytanie 1
Sugestie w pytaniu są bardzo dobre - bo jest to sprawozdanie z działalności Archiwum - SAMA z nich skorzystam