Autor Wątek: baza danych IZA 6.0  (Przeczytany 66306 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Odp: baza danych IZA 6.0
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 01, 2007, »
 ???
A o tym nic nie wiem: oprócz bazy i instrukcji nie dostaliśmy żadnego zarządzenia.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: baza danych IZA 6.0
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 01, 2007, »
Napisałam: "podobno" :)

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Odp: baza danych IZA 6.0
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 01, 2007, »
Zapewne wkrótce sie dowiemy ;)

A co do bazy:
Pole PODID w tabeli Podseria pozwala na wprowadzenie identyfikatora do 50 znaków - i bardzo dobrze, bo bywają zespoły o złożonej strukturze, w których trzeba wprowadzić dużo podserii, a jeśli robi się to w trakcie inwentaryzacji swoboda tych 50 znaków jest znakomitym ułatwieniem. Tyle, ze w tabeli Inwentarz pole Podseria ma już tylko 8 znaków, co uniemożliwia wykorzystanie podserii o dłuższych identyfikatorach.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: baza danych IZA 6.0
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 01, 2007, »
I jest nowy "Podręcznik użytkownika"...
Całkiem nowy :)

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Odp: baza danych IZA 6.0
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 01, 2007, »
Coś z wyświetlaniem podserii w formularzu jest nie tak... Jednostki można dopasować i na wydruku są we właściwych seriach, ale w formularzu dzieje się to co już opisywałem:
- Wyświetlanie podserii w formularzu edytor dokumentacji. Problem polega na tym, że w polu z nazwą podserii wyświetlają się tylko nazwy podserii serii dopasowanej do pierwszego rekordu(?) w zespole, mimo, że identyfikatory są właściwe. Jeśli dany identyfikator nie występuje jako identyfikator podserii w serii pierwszej wówczas nie wyświetla się w polu nazwy nic, jeśli zaś jest to taki sam identyfikator jak występujący w pierwszej serii wówczas wyświetla się nazwa odpowiadającej mu podserii, ale z serii pierwszej.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Odp: baza danych IZA 6.0
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 04, 2007, »
Witam
Trochę sie powtórze, ale cóż...
- Import. Błąd przy przenoszeniu danych z wcześniejszej IZY
W kwerendzie dołączającej IZA06 w kolumnie PISMO jest w polu dołącz do: RODZAJPISMA i analogicznie w kolumnie RODZAJPISMA jest PISMO w efekcie dane trafiają do niewłaściwych kolumn
- Wyszukiwanie. Wyszukiwarka nie przeszukuje indeksów.
To co zapewne by ucieszyło:
Przy podglądzie pełnych danych na temat danej jednostki w wynikach wyszukiwania nie można oglądnąć zawartości pól: "tytuł tłumaczony" i "treść/zawartość". (Podobnie było w IZIE 5,0) Sądze, że taki podgląd byłby opcją przydatną, zwłaszcza w sytuacji gdy wysukiwane słowo znajduje się właśnie tam.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: baza danych IZA 6.0
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 05, 2007, »
Witam,


 To chyba dobry pomysł?


Pozdrawiam,
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Odp: baza danych IZA 6.0
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 12, 2007, »
Witam
W nawiązaniu do:
Pole PODID w tabeli Podseria pozwala na wprowadzenie identyfikatora do 50 znaków - i bardzo dobrze, bo bywają zespoły o złożonej strukturze, w których trzeba wprowadzić dużo podserii, a jeśli robi się to w trakcie inwentaryzacji swoboda tych 50 znaków jest znakomitym ułatwieniem. Tyle, ze w tabeli Inwentarz pole Podseria ma już tylko 8 znaków, co uniemożliwia wykorzystanie podserii o dłuższych identyfikatorach.
Właśnie mam nieodpartą ochotę użyć podserii z identyfikatorem dłuższym niż 8 znaków... Ale póki co będę musiał pozmieniać kilka sąsiednich identyfikatorów żeby kolejną podserię umieścić tam, gdzie mi się zamarzyło.  :(
Bardzo nalegam na zwiększenie pola z identyfikatorem podserii.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline Maciej Zdunek

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: baza danych IZA 6.0
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 12, 2007, »
Właśnie mam nieodpartą ochotę użyć podserii z identyfikatorem dłuższym niż 8 znaków...
Zdradź nam Wojtku, co to za identyfikator, że ma aż 8 znaków???
Absens carens

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Odp: baza danych IZA 6.0
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 12, 2007, »
Widzę, że Kolega nie dowierza ;)
07965277
Paskudny, prawda? Ale cóż robić zespół też nie daje się łatwo systematyzować.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Odp: baza danych IZA 6.0
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 12, 2007, »
Nie będę owijał w bawełnę - sam sobie tak systematyzację umyśliłem i muszę sobie z tym radzić. Ale wydaje mi się, że ograniczenie fantazji archiwsty w tym względzie do 8 (a dlaczego nie 7 albo 9?) znaków nie znajduje uzasadnienia.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: baza danych IZA 6.0
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 12, 2007, »
Jesteśmy we właściwym wątku, więc się powtórzę:
koleżanka też nie dowierza  :o

Po twoim nowym poście, Wojtku, nie dowierzam podwójnie :o :o

Offline Maciej Zdunek

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: baza danych IZA 6.0
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 12, 2007, »
No cóż... To ci dopiero identyfikatorzysko ;)

Ale skoro jest problem. Jeśli moge coś doradzić - to jak najszybsze wycofanie się z tego sposobu. A jeśli nie - skontaktowanie się z COIA z zapytaniem, czy są przeciwwskazania do tego, żebyście indywidualnie zwiększyli pole ID i PODID na tyle ile chcecie. Tabele powinny być zestandaryzowane, ale skoro istnieje potrzeba... IZA 6.0 poszła już "do ludzi", a więc poprawianie jej teraz raczej pewnie nie wchodzi w grę...

A tak z ciekawości - czy na etapie zgłaszania poprawek sygnalizowałeś taką potrzebę? I jak radziłes sobie z poprzednia IZĄ (5.0)? Czy tam pole na ID było większe (nie wiem bo nie używałem IZY 5.0)?
Absens carens

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: baza danych IZA 6.0
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 12, 2007, »
Koledzy, uspokójcie się :)
Nie wiem, może to upał tak działa  ;D
Za chwilę w ogóle stracę wiarę w rozsądek archiwistów :(

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Odp: baza danych IZA 6.0
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 12, 2007, »
Ale skoro jest problem. Jeśli moge coś doradzić - to jak najszybsze wycofanie się z tego sposobu. A jeśli nie - skontaktowanie się z COIA z zapytaniem, czy są przeciwwskazania do tego, żebyście indywidualnie zwiększyli pole ID i PODID na tyle ile chcecie. Tabele powinny być zestandaryzowane, ale skoro istnieje potrzeba... IZA 6.0 poszła już "do ludzi", a więc poprawianie jej teraz raczej pewnie nie wchodzi w grę...
Jeśli zmienimy tabele to pewnie nie da sie ich scalić w COIA przed prezentację w necie więc ta droga odpada.
A tak z ciekawości - czy na etapie zgłaszania poprawek sygnalizowałeś taką potrzebę?
Pisałem o tym w styczniu w tym wątku - wtedy zwracałem uwagę tylko na różne długości pól seria (10 znaków) i podseria (8 znaków).
I jeszcze tu: http://www.lublin.ap.gov.pl/ifar/ifarforum2/index.php?topic=491.0
I jak radziłes sobie z poprzednia IZĄ (5.0)? Czy tam pole na ID było większe (nie wiem bo nie używałem IZY 5.0)?
Mówię cały czas o IZA 5,0. A zależeć na dłuższych identyfikatorach zaczęło mi mocno dziś ;)
Oczywiście sporo racji ma też Hania - nie ma sensu wywracać bazy do góry nogami z powodu fanaberii jednego archiwisty ;) Ale może warto zrobić w bazie porządek: jeśli seria ma długość 10 znaków to niech i podseria ma 10 (choć nadal nie wiem dlaczego). A może, skoro formularz już pozwala na wpisywanie 30 znaków, wydłużyć te pola w tabeli INWENTARZ do 30 znaków?
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you