Internetowe Forum Archiwalne > System informacji o zasobie archiwów państwowych

baza danych IZA 6.0

(1/12) > >>

Anna Laszuk:
Rozmawiamy o EAD, rozmawiać też możemy o aktualnie przygotowanym narzędziu do opracowywania inwentarzy w wersji elektronicznej. Nowa wersja IZA 6.0 ma poszerzony moduł opisu dokumentacji kartograficznej oraz dodany moduł opisu materiałów ulotnych dostosowywany do przygotowywanych wskazówek metodycznych do opracowywania tych materiałów. Omawiana była wczoraj na posiedzeniu zespołu Informatyka i Archiwa i ustalono, że będzie testowana jeszcze w styczniu. Osoby zainteresowane tą wersją i jej testowaniem proszę o zgłaszanie się do mnie lub do Marka Kuczyńskiego.

Na uwagi czekamy po Świętach i po Nowym Roku, a na najbliższy okres życzę radosnych chwil wytchnienia przy kolędach i blasku choinkowych świateł.

Wojciech Woźniak:
Witam
Taki tu spokój... :P
Na początek sugestia: może warto skorzystać z okazji wprowadzenia nowej wersji i pokusic się o wprowadzenie jej do obligatoryjnego stosowania...?

To co cieszy:
- przycisk odysłający do raportu wydruku w formularzu edytor dokumentacji
- oznaczenie bieżącej sygnatury w nagłówku tegoż formularza
- wydruk serii z liczbą j.a. i datami (nie trzeba będzie montować samodzielnie  :P )

To co nie działa:
- Wyświetlanie podserii w formularzu edytor dokumentacji. Problem polega na tym, że w polu z nazwą podserii wyświetlają się tylko nazwy podserii pierwszej serii w zespole, mimo, że identyfikatory są wlaściwe. Jeśli dany identyfikator nie wystepuje jako identyfikator podserii w serii pierwszej wówczas nie wyświetla się w polu nazy nic, jęsli zaś jest to taki sam identyfikator jak wystepujący w pierwszej serii wówczas wyświeętla się nazwa odpowiadającej mu podserii, ale z serii pierwszej.
- Import. Błąd przy przenoszeniu danych z wcześniejszej IZY
W kwerendzie dołączającej IZA06 w kolumnie PISMO jest w polu dołącz do: RODZAJPISMA i analogicznie w kolumnie RODZAJPISMA jest PISMO w efekcie dane trafiają do niewłaściwych kolumn
- Wyszukiwanie. Wyszukiwarka nie przeszukuje indeksów.

To co budzi wątpliwości
- Długość pola identyfikatora podserii. W tabeli podseria - podid powinno mieć ograniczoną długość do 8 znaków, bo w tabeli inwentarz jest takie ograniczenie.
Ale na marginesie trzeba zauważyć, że identyfikator serii ma długość 10 znaków, a podserii tylko 8 znaków – tak było i w poprzedniej IZIE. W sumie nie bardzo wiem skąd to ograniczenie?
- Czy na pewno rezygnacja z granic chronologicznych przy wyszukwianiu jest dobrym pomysłem?
- W edytorze dla dokumentacji... brak możliwości przechodzenia pomiędzy polami nazwa serii, podserii i wpisywania początku nazwy serii/podserii (a taką możliwość sugerują strzałki pół rozwijanych) – nie jest to opcja niezbędna, ale ułatwiała dotychczas życie.

To co budzi największą wątpliwość:
- Dlaczego pojawił się moduł opisu materialów ulotnych (sam w sobie oczywiście potrzebny) ale oparty na projekcie wskazówek, podczas gdy nie ma modułu do opisu fotografii a wskazówki już obowiązują?

Wojciech Woźniak:
Witam
To co zastanawia
Wprowadzenie dodatkowego pola zawierającego nazwę obcojęzyczną. Nie bardzo rozumiem sens tego posunięcia. IZA ma być bazą dla opisu na poziomie jednostki (i niżej) a nazwa zespołu funkcjonowaą powinna na poziomie opisu zespołu (Sezam). Wydawało mi się, że istniejąca dotychczas nazwa zespołu jest tylko swoistym pomostem pomiędzy obiema bazami i w przypadku ich połączenia w oczywisty sposób stanie się zbędna (wraz z całą tabelą ZESPOŁY). Skąd więc teraz idea nazwy obcojęzycznej?

PS. Piszcie ludzie - będziecie tej bazy używać i narzekać!

Wojciech Woźniak:

--- Cytat: "Wojciech Woźniak" ---Witam
PS. Piszcie ludzie - będziecie tej bazy używać i narzekać!
--- Koniec cytatu ---


W sensie - że jeśli nie zgłosicie uwag, nie będziecie mieć prawa narzkać, że to czy tamto Wam nie odpowiada, a nie w sensie że baza kiepska  :P

Anna Laszuk:
Dzięki za uwagi! Poza Panem nikt nie zgłosił (do mnie) chęci obejrzenia tej wersji bazy danych, więc może dlatego nie ma uwag.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej