Autor Wątek: czy skan może (powinien móc) zastąpić papier?  (Przeczytany 8887 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kazimierz Schmidt

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 146
czy skan może (powinien móc) zastąpić papier?
« dnia: Styczeń 14, 2004, »
cytat:
”Niestety na razie, w ramach istniejących rozwiązań prawnych, nie można przeprowadzić zniszczenia dokumentów wytworzonych na nośniku papierowym przed upływem czasu ich przechowywania. Wskazują na to m. in. (...)  przepisy art. 250 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.), nakazujące zachowanie oryginału dokumentów do celów dowodowych. Ze względu na to, iż skan jest wyłącznie obrazem elektronicznym dokumentu (kopią), nie jest on oryginalnym dokumentem z prawnego punktu widzenia, dlatego też oryginały dokumentów na nośniku papierowym po ich zeskanowaniu trzeba nadal zachowywać w celach dowodowych”

treść owego przepisu:

Art. 250. § 1. Jeżeli dokument znajduje się w aktach organu państwowego, wystarczy przedstawić urzędowo poświadczony przez ten organ odpis lub wyciąg z dokumentu. Udzielenia odpisu lub wyciągu zażąda sąd, jeżeli strona sama uzyskać go nie może.
§ 2. Gdy sąd uzna za konieczne przejrzenie oryginału dokumentu, może zarządzić, by go dostarczono na rozprawę, albo przejrzeć go na miejscu przez sędziego wyznaczonego lub przez cały skład sądu.

objasnienie: sprawa dotyczy dokumentów których oryginały mają formę papieru (ale nie tylko o czym dalej)
 
pytania
1) Czy jednoznacznie możemy powiedzieć że przepis ten NIE DOTYCZY dokumentów elektronicznych?
wg mnie tak
2) Jak zmienić ten przepis żeby w ogóle miał sens w XXI wieku? To znaczy jak niby "dostarczyć" sądowi oryginał dokumentu albo jak niby sąd ma "przejrzeć oryginał na miejscu".
mam sporo pomysłów ale tu za mało miejsca jest
3) Czy i w jaki sposób można zastąpić niearchiwalny (taki co się przechowuje określoną ilość lat np 5,10,50) dokument nieelektroniczny dokumentem elektronicznym tak aby nadal stanowił dowód dla sądu?
wg mnie można trzeba tylko chęci
4) Czy taka możliwość jak w pyt. 3 jest potrzebna i czy chcemy aby w ogóle było możlwe zastąpienie papieru skanem.
wg mnie bardzo potrzebna (po co dokumentacja niearchiwalna ma zawalać magazyny)
5) Co w przypadku "oryginałów" dokumentów elektronicznych ale analogowych (np taśma magnetofonowa analogowa) Jakie warunki trzeba spałnić przy przegrywaniu aby nadal był to dowód dla sądu po przegraniu? Wszak w tym przypadku musimy przegrać żeby w ogóle zachować...
wg mnie oczywiście przegrywać
6) Jeżeli zgodzimy  się że dla nagrań jest możliwe (bo musi) skopiowanie do nowej technologii tak aby to nowe było dowodem dla sądu  to dlaczego nie może być to samo dla papieru? Nawet jak papier się jeszcze nie rozlatuje?
no właśnie jak taniej to dlaczego nie ma być możliwe?
7) Inne pomysły i pytania forumowiczów?
Kazimierz Schmidt