Autor Wątek: Kategoria archiwalna - spisy rolne  (Przeczytany 5353 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Eri@m

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 1
Kategoria archiwalna - spisy rolne
« dnia: Listopad 14, 2006, »
Witam.  :lol:
Jestem na tym forum pierwszy raz wiec proszę o wyrozumialość jeżeli poruszony przeze mnie wątek już się pojawił ) A więc przechodząc do nurtującego mnie problemu... od niedawna pracuję w archiwum zakładowym Urzędu Miejskiego. Znalazłam w układanych aktach kilka z którymi mam problem jeżeli chodzi o nadanie kategorii. Te akta to listy wymienne spisów rolnych, oraz dokumentacja spisów rolnych. Znalazłam też kilka dokumentów dotyczących spisu powszechnego. Niestety w moim wykazie akt nie mogę odnależć hasła i dopasowac sygnaturę oraz kategorię. Za wszelką pomoc z góry dziekuję i pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2010, wysłana przez Jarek »

Offline Bogusław Kleszczyński

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 78
  • Płeć: Mężczyzna
SPISY ROLNE...
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 14, 2006, »
Witam

 Z jakich lat sa te spisy rolne? Czy listy wymienne spisu to listy nadesłane z administracji innych terenów (mieszkańcy innych miast/gmin/gromad posiadający grunta na terenie pańskiego miasta) czy przygotowane do wysyłki dla innych jednostek (zawierające dane mieszkańców miasta posiadajacych grunty na terenie innych miast/gmin/gromad)?

 Od tego z jakich lat pochodza akta może zależeć kategoria archiwalna. Zawsze można zadzwonić z pytaniem do właściwego AP - tam otrzyma Pan sugestie lub zalecenia co do dalszego postepowania. U nas prawdopodobnie sugerowalibysmy nadanie kategorii "A".

 Z materiałami dotyczącymi spisu powszechnego tez może być róznie - generalnie stanowią one (karty i formularze spisowe, nie korespondencja dotyczaca przeprowadzenia spisu) kategorię "A" wytworzoną w jednostkach zajmujacych sie statystyką (Wydz. Stat. PPRN, PIS, WUStat., Urz. Stat. itd.) ale sytuacja z zachowaniem i kompletnością tych danych jest różna na terenie całej Polski. W wielu przypadkach dla AP bedą cenne nawet brudnopisy wykonane ołówkiem gdyż arkusze spisowe np. z lat 50-tych czy z 1961 są niekompletne a często znajduja się w Urz. Stat. skąd wcale nie łątwo je uzyskać. Takie brudnopisy (albo kopie pozostawione w urzedzie przez komisje spisową) moga posuzyc do uzupełnienia zespołów w których sa braki - prosze nadac im kategorię "A" - chyba że Pana własciwe AP postanowi inaczej.

Pozdrawiam
W Archiwum bunt, nad nami akt zawieja...

Offline Eri@m

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 1
SPISY ROLNE...
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 14, 2006, »
Spisy rolne są z 1996 roku a spis powszechny z 2002.
Spisy rolne to nieuporządkowane (jeszcze :) formularze i tabele użytkowników naszej gminy użytkujących grunty w naszej i zarówno innych gmin, oraz grunty mieszkńców innych gmin położonych na terenie naszej. Listy spisu są "wytworem" naszej gminy Znajdują się tam zarówno kopie jak i oryginały. Mam też jeszcze małe pytanko: czy z kopiami postąpimy tak samo jak z oryginałem?
 Dziękuję za odpowiedź i pomoc  :D  :D  :D

Offline Bogusław Kleszczyński

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 78
  • Płeć: Mężczyzna
SPISY ROLNE...
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 14, 2006, »
Cytat: "Eri@m"
Spisy rolne są z 1996 roku a spis powszechny z 2002.
Spisy rolne to nieuporządkowane (jeszcze :) formularze i tabele użytkowników naszej gminy użytkujących grunty w naszej i zarówno innych gmin, oraz grunty mieszkńców innych gmin położonych na terenie naszej. Listy spisu są "wytworem" naszej gminy Znajdują się tam zarówno kopie jak i oryginały. Mam też jeszcze małe pytanko: czy z kopiami postąpimy tak samo jak z oryginałem?
 Dziękuję za odpowiedź i pomoc  :D  :D  :D


Jeśli spisów nie ma w wykazie akt to myśle, że nalezałoby to jak najszybciej zmienić :D - zarządzeniem Burmistrza/Prezydenta po konsultacji z AP (częste zmiany w instrukcji kancelaryjnej i wykazie akt nie sa niczym nagannym - własnie one prowadzą do powstania w końcu stabilnego i łatwego w realizacji systemu dostosowanego do potrzeb i realiów urzędu). Zapewne oddzielic bedzie trzeba arkusze spisu od akt dotyczących organizacji przeprowadzenia spisu i nadać im odrębna kategorię (arkusze "A" zaś dokumentacja "okołospisowa" zapewne "B-5", może "B-10"). Kopie sa oczywiscie tylko kopiami (dubletami) i jeśli istnieją oryginały będzie trzeba je wybrakować. Szczegółowo omówic prosze to zagadnienie z AP.

Co so Spisu Powszechnego to powinniscie Państwo mieć tylko kopie nadesłane z właściwego Urz. Stat., które moga mieć dla waszego urzedu ważne znaczenie jako materiały do biezacego wykorzystania w róznych opracowaniach, nie będą one przechowywane wieczyscie ale trudno mi wyrokować co do ich kategorii archiwalnej... Materiałami Archiwalnymi sa oryginały znajdujace sie w Urzędzie Statystycznym i podlegające przekazaniu do AP.

Co do procedury przeprowadzania spisu i postepowania z wytworzona przy tym dokumentacja na pewno lepiej bedą sie orientować Pana koledzy, którzy zajmują się sprawami spisowymi w waszym urzedzie. W razie watpliwości jeszcze raz polecam pytanie do AP.

Pozdrawiam
W Archiwum bunt, nad nami akt zawieja...

Offline Eri@m

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 1
SPISY ROLNE...
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 14, 2006, »
Bardzo dziekuję za szybką pomoc:)
Bede teraz mogła sie za to wreszcie zabrac. Pozdrawiam...

Offline Bogusław Kleszczyński

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 78
  • Płeć: Mężczyzna
SPISY ROLNE...
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 14, 2006, »
ooo przepraszam Panią za złą interpretację nicka  :oops:  gapa ze mnie  :roll:
W Archiwum bunt, nad nami akt zawieja...