Ankieta

Podaj odpowiednik liczyby 40 w ukł. rzymskim

XXL
0 (0%)
XL
5 (100%)
LX
0 (0%)
nie wiem
0 (0%)

Głosów w sumie: 4

Głosowanie skończone: Listopad 12, 2006,

Autor Wątek: Dokumenatcja osobowa i płacowa - kto może przechowywać?  (Przeczytany 4363 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dziunia

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 33
W myśl przepisów aby utworzyć archiwum w zakładzie - należy mieć przeszkolonego pracownika zgodnie z ustawą, dostać pozowolenie z Archiwum Państwowego na prowadzenie archiwum,
Aaaa..... co z wpisem do rejestru, czy należy dopisać prowadzenie archiwum???? :P
1. w przypadku zakładu bużetowego np. gminy??
2. w przypadku firmy np. spółka z o.o. z przeważającym udziałem gminy??
3. w przypadku spółki handlowej (tzw. prywaciarz)??

BO Gdy KTOŚ chce założyć firmę oferującą takie usługi - działa na zasadach przyjętych w ustawie o swobodzie gospodarczej no i szanownej ustwie o archiwach.... :?
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2010, wysłana przez Jarek »

Offline Roman Kusyk

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 89
przemyślenia po przeczytaniu wielu przepisów....
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 11, 2006, »
Czy możesz rozwinąć temat? Bo wydaje się, że mylisz archiwum zakładowe z archiwum usługowym...

Offline dziunia

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 33
przemyślenia po przeczytaniu wielu przepisów....
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 14, 2006, »
czyli nie można prowadzić usług - gdy zakład ma archiwum???
a jeżeli jest to spółka???
oczywiście chodzi o dodatkową kasę....

Offline Roman Kusyk

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 89
przemyślenia po przeczytaniu wielu przepisów....
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 14, 2006, »
Działalność w zakresie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców o czasowym okresie przechowywania jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z nią (art. 64), jeżeli przepis odrębnej ustawy (w tym przypadku – art. 51a ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach) stanowi, że dany rodzaj działalności jest działalnością regulowaną, przedsiębiorca może wykonywać tę działalność, jeżeli spełnia szczególne warunki określone przepisami tej odrębnej ustawy i po uzyskaniu wpisu w rejestrze działalności regulowanej.
Ustawa o narodowym zasobie archiwalnym (rozdział 4a) i rozporządzenia wykonawcze do niej określają m.in. warunki rozpoczęcia działalności, tryb uzyskania wpisu do rejestru przechowawców, wymagania dotyczące formy prawnej przedsiębiorcy, warunki przechowywania dokumentacji, wymagane kwalifikacje pracowników itp.
Działalność taka nie wymaga już jednak uzyskania zgody dyrektora archiwum państwowego – wpis do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych (będącego rejestrem działalności regulowanej) następuje na podstawie pisemnego wniosku przedsiębiorcy i jego oświadczenia o spełnianiu warunków wykonywania działalności regulowanej. Przedsiębiorca podlega, już w trakcie prowadzenia działalności,  okresowym kontrolom przeprowadzanym przez marszałka województwa lub upoważniony przez niego organ, przy czym pierwsza kontrola nie może nastąpić później niż przed upływem roku od dokonania wpisu.
Co do wpisu dodatkowego zakresu działalności do Krajowego Rejestru Sądowego (oczywiście dotyczy to podmiotów wpisanych do KRS) – przedmiot działalności podlega wpisowi do działu trzeciego rejestru przedsiębiorców, zatem rozszerzenie jego zakresu rodzi obowiązek dokonania odpowiedniego wpisu w tym rejestrze. Wniosek o rejestrację zmiany powinien być zgłoszony sądowi rejestrowemu w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu.