Autor Wątek: Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?  (Przeczytany 48562 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Funia

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 41
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 05, 2006, »
Szanowny Wojciechu W., czyżbyś chciał sobie coś zaimplantować?
Niestety, nie wiem, gdzie można nabyć implanty - mnie one nie są potrzebne: zdrowy rozsądek posiadam własny (wrodzony).


Bardzo podoba mi się wypowiedź P. Niestroja - dla mnie P. Niestrój to PRAWDZIWY ARCHIWISTA. A takich na forum niewielu...

Offline kołatek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 173
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 05, 2006, »
Panie Wojciechu!
Jak widac przypuszczenia moje sbyły słuszne, szkoda tylko że nadal poziom panskiej Wypowiedzi mnie nie przekonał iz jest pan archiwistą-odsyłam do odpowiedzi Panskiego kolego z AP Opole Pana Niestrója. Wydaje sie ze chyba Pan nie potrafi zrozumieć owej wartości historycznej, ale to może jakieś braki z konserwatoriów NPH lub ze wstępu do badań historycznych. Podpieranie sie tym co wisi w google no przyzna Pan nie jest chyba najszczęśliwsze. Zgadzam się z Funią w zupełności co do oceny Pana Niestrója i życzę Panu by kiedyś zbliżył sie Pan dio jego poziomu (może po zdobyciu implantów?).
Z wyrazami szacunku.
Kołatek

Offline Henryk Niestrój

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 196
  • Płeć: Mężczyzna
    • Arcaion
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 05, 2006, »
Za miłe słowa odnośnie mojej osoby dziękuję. Uważam jednakże, iż wczorajsza dyskusja za bardzo zboczyła na tematy personalne, a to nie służy rozwiązywaniu problemów. W swojej ostatniej wypowiedzi zgadzam się zresztą z kolegą Wojciechem odnośnie określonej grupy materiałów "innych". Proszę też mi wierzyć, że z całą pewnością P. Wojtek zasługuje na miano specjalisty w tym, czym się zajmuje i jest archiwistą pełną gębą  :D
Życząc wszystkim owocnej pracy, proszę o powrót do meritum tej dyskusji
Quieta non movere
http://arcaion.pl

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 05, 2006, »
Cytuj
Zauważyłem w ustawie ów pasus o innej dokumentacji. Włśnie dokumentacja - to słowo jest tu najważniejsze. Wydaje mi się, że w ferworze dyskusji zbyt wiele zostało wrzucone do jednego worka.
Uważam, że powinniśmy zwrócić uwagę na
1. stopień powiązania "eksponatu" a archiwaliami
2. indywidualność lub powtarzalność eksponatu
ad. 1 Tomek pytał o "eksponaty", które nie są związane z aktami. W takiej sytuacji ich wartość infromacyjna może być szalenie uboga. Zamiast informować o działalności państwa będą informaować o... swoim wyglądzie.
ad. 2 A co w sytuacji, gdy w teczce z nominacją do odznaczenia jest order? Wspaniale - wiemy jak wygląda odznaczenie, powiązanie z aktami jest (wiadomo kto, kiedy, za co, od kogo). Ale jeśli tych teczek jest 10, a w każdej order? Order jest bytem powtarzalnym w przeciwieństwie do kosmyka włosów, dziecięcych mleczaków czy grzywy lwa.

Moim zdaniem kłopot jest w niedoskonałości zapisów ustawy archiwalnej - skoro mowa w niej tylko o dokumentacji, to w archiwach państwowych teoretycznie nie powinno być miejsca dla kosmyków włosów i lwich grzyw. Ale jeśli przekazać je do muzeów to de facto zubożymy zespół, a same eksponaty pozbawimy kontekstu. Muzealia w archiwach to kolejna rzecz która chyba powinna zostać uwzględniona w prawie archiwalnym (archiwalia w muzeach też). Wystarczy chyba archiwom dać formalną możliwość przechowywania takich przedmiotów, o ile są one właśnie powiązane (rzeczowo czy tematycznie) z aktami, i o ile archiwum jest w stanie zapewnić im właściwe warunki przechowywania.

ps.
Cytuj
Podsumowując - jest nas trzech (Ja, Funia i Pan) którzy chća pozostawienia "drobiazgów" w archiwach państwowych. To bardzo budujące. Czy ktoś do naszego grona dołączy zobazymy.

Bardzo proszę nie wpisywać mnie do żadnych gremiów, gron czy grup bez mojej wiedzy i zgody. Mam wrodzony wstręt do gromadzenia się i zwyczaj starannego dobierania sobie towarzystwa.
Jarek Orszulak

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 05, 2006, »
Witam
Jarek napisał
Cytuj
Muzealia w archiwach to kolejna rzecz która chyba powinna zostać uwzględniona w prawie archiwalnym (archiwalia w muzeach też). Wystarczy chyba archiwom dać formalną możliwość przechowywania takich przedmiotów, o ile są one właśnie powiązane (rzeczowo czy tematycznie) z aktami, i o ile archiwum jest w stanie zapewnić im właściwe warunki przechowywania.

To co proponuje pan Jarek wydaje się bardzo rozsądne, ale wątpię czy akurat regulacje na poziomie ustawy sprawę rozwiążą. Tu chyba wystarczy współpraca z njabliższym, albo właściwym muzeum. Wydaje mi się również, że ogólna zasada powinna być taka, iż tylko "eksponaty" ewidentnie związane z materiałem aktowym, albo takie które niosą unikalną informację powinny zostawać, reszta zaś wędrować do muzeum. Nic przy tym nie stoi na przeszkodzie, aby stosowne informacje o przekazanych "eksponatach" zamieszczać we wstępie czy nawet inwentarzu.

PS. Szanowna Funiu, przepraszam za te implanty, poniosło mnie.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

kocibrzuch

  • Gość
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 05, 2006, »
Mimo częściowej aktywizacja forum, co cieszy, standardy tej dyskusji zniechęcają nieco nie tylko do brania w niej udziału, ale też do jej śledzenia. Apeluję o powstrzymywanie się od prywatnych wycieczek. To ani magiel, ani piaskownica.
Słuchat' hadko.

Chciałbym natomiast zadać pytanie, czy doszło już kiedyś w którymś z AP do przekazania podobnych materiałów innej instytucji lub zamiany? U nas, o ile wiem, raczej nie, choć rozważano wymianę z pewną biblioteką. Całkiem sensownie. Rzecz jednak dotyczyła akt i na razie spełzła na niczym.

Offline Funia

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 41
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 05, 2006, »
Ja też przepraszam za implanty, szanowny WW.
W końcu dyskusja się trochę uspokaja.
Kiedy idzie o sprawy zawodowe my, archiwiści,  mamy zbrodniczą tendencję do zacietrzewiania się. I to chyba o nas tak źle nie świadczy, prawda? W końcu zaangażowanie w to, co się robi, jest sprawą godną pochwały!

A ustawa archiwalna jest ... no... no. Wiecie.

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
..wydawało mi się, że...
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 05, 2006, »
...że już sobie nie będziemy prawić złośliwości i głupot.. ale chyba się myliłem...

Zgodnie z wcześniejszymi apelami proszę o powrót do dyskusji, która mnie również bardzo interesuje: -jestem w trakcie ewidencji zespołu zawierającego druki ulotne z wyborów oprócz druków ulotnych sensu stricte trafiły do nas również jak ja to nazywam "gadżety wyborcze" -długopisy, czapeczki, baloniki, plakietki (metalowe), płyty CD z różnych komitetów wyborczych. Wg mnie stanowią one itegralną część zbioru i nie wyobrażam sobie ich przekazania do jakiegoś muzeum -chyba, że po digitalizacji. Wydaje się, że takie rozwiąznianie będzie najwłaściwsze -oryginały przekazujemy do muzeum które może zapewnić im lepsze (miejmy nadzieję) warunki przechowywania a sobie zostawiamy kopie cyfrowe dzięki którym zachowujemy "integralność" zbioru.

Pozdrawiam


P.S. Proszę Was jeszcze raz o jakąś wstrzemięźliwość w wydawaniu opinii o sobie... przecież to świadczy tylko że nie umiemy dyskutować i  faktycznie nie dyskutujemy ale kłócimy się bo z dyskusji wynika coś konstruktywnego z kłótni jedynie obraza i uprzedzenia...
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

kocibrzuch

  • Gość
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 05, 2006, »
Po zastanowieniu i wysłuchaniu wyrażonych tu opinii przychylam się do stwierdzenia, że „złom” itp. można przekazać gdzie indziej. Jeśli rzeczywiście z posiadanymi przez AP aktami nie jest nijak związany. Przecież nie chodzi o wyzbycie się obiektów na rzecz osoby czy instytucji prywatnej, a państwowej lub podlegającej samorządowowi - więc w rodzinie zostanie. Pewnym argumentem „za” są też możliwości wystawiennicze, w przypadku archiwów raczej niewielkie. Zalacana byłaby jednak ostrożność, ktoś coś przegapi, a potem okaże się, że związek obiektów z tym lub innym posiadanym zespołem aktowym jednak jest.
Procedur brak, ale czy są rzeczywiście potrzebne? Decyzję w takim wypadku podejmuje Dyrekcja.

Po takim dictum zaznaczam, że nie odpowiadam na pytania o moje kompetencje oraz obecny i ogólny stan umysłowy, nie licytuję się w zasługach, dokonaniach i stażu. Nie sądzę też, że za tą czy inną osobą mamy tu kroczyć jak za panią matką, z racji posiadanych pagonów - forum służy powszechnej wymianie opinii, oby rzeczowych, dodam. Zastrzegam też sobie na przyszłość możliwość działalności okołosłowotwórczej, co mnie osobiście dość bawi, a nawet rajcuje. Rzecz zresztą w internecie przyjęta. Analizujmy treść, nie formę.

Offline kołatek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 173
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 05, 2006, »
Panie Kocibrzuchu!
Rozumiem ze po istotnej metamorfozie jako pracownik AP Kraków -oddział na Wawelu może Pan z czystym sumieniem wyciagnąć medal Państwowej Wystawy Krajowej Poznań 1929 r. z akt dzikowskich (sygn. ADzT 961 z tego co pamietam znajdującej sie na Wawelu) i pójść do np. Muzeum Narodowego (w Sukiennicach czy Nowym Gmachu przy Alejach) i z czystym sumieniem dać im ten medal. Przeciez nie jest on związany z aktami dzikowskimi rodziny tarnowskich, wszak nigdzie na nim nie pisze "dla hr. tarnowskiego od PWK". Gratuluje takiego podejścia, tylko czy aby za Panem nie pójdą inni archiwiści. A może wawelski archiwista Franciszek Z. który tez kilkanascie medali i orderów ukradł zrobił przysługę AP Kraków za co powinien dostac medal?

kocibrzuch

  • Gość
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 05, 2006, »
Gratuluję pamięci do numerów.
Służę jednakowoż opisem jednostki: Udział Dzikowa [pokreślenie moje - AK] w wystawach: a) Powszechna Wystawa Krajowa w Poznaniu ‘29; b) Targi Wschodnie we Lwowie ‘34; c) Wystawa „Nasze lasy i ochrona przyrody” we Lwowie ‘36.

Offline kołatek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 173
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 05, 2006, »
... Ktos kiedyś na tym forum (Metodyka-znakowanie akt) zauważył, ze do przepisów i co za tym idzie pracy urzedniczej (a każdy pracownik AP jest poniekąd urzednikiem, z tego co ja sie orientuję) nie nalezy podchodzić bezrefleksyjnie. Tylko czy za brak owej bezrefleksyjności i wyrzucanie zasobu archiwów będa konsekwencje dyscyplinarne czy nagrody dl tak postepujących urzedników?

Offline kołatek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 173
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 05, 2006, »
Co do opsiu to nie pamietam czy takowy jest tam rzeczywiście, ale pamięć jeszcze mi nie szwankuje i ciesze sie zę złodziej go nie ukradł 9chodź może...). Poza tym, jak Pan zapewne wie bardzo czesto zdarza się, iz opis jednostki nie odpowiada zawartości aktowej lub tez co gorsza jest sztucznie nadawany (odsyłam Pana do lektury wstepów do Zbioru dokumentów małopolskich gdzie prof. S. Kuras obnaża archiwistów po 1945 r. pod tym względem nie raz). Co do wspomnianego medalu nigdzie nie ma na nim sladu napisu ze został dany za udział dzikowa (czyli hr. tarnowskiego) w wystawie w poznaniu. A tytuł jednostki najpewniej dali archiwisci bo jakis dać musieli skoro mieli dokumenty z wystaw z okresu międzywojennego.

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Re: ..wydawało mi się, że...
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 05, 2006, »
Cytat: "Rafał Rufus Magryś"
jestem w trakcie ewidencji zespołu zawierającego druki ulotne z wyborów oprócz druków ulotnych sensu stricte trafiły do nas również jak ja to nazywam "gadżety wyborcze" -długopisy, czapeczki, baloniki, plakietki (metalowe), płyty CD z różnych komitetów wyborczych.


Jak te "gadżety" zostały zakwalifikowane w bazie danych SEZAM, gdzie znajduje się rubryka: "Rodzaj materiałów archiwalnych". Jako "Inne"?
I w jakiej bazie inwentaryzuje się w Lublinie tego typu materiały???

kocibrzuch

  • Gość
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 05, 2006, »
Zapewniam, że opis jest zgodny z zawartością jednostki. Medal obecny.
Nie wiem, czy jest to medal pamiątkowy z wystawy czy też został przyznany za jakieś osiągnięcie. W tym celu musiałbym sięgnąć do akt, a na to nie chcę poświęcać czasu służbowego. Może sam Pan to zrobi, tylko po co - nawet gdyby Tarnowski medal z wystawy "gwizdnął" i tak pasowałby do jednostki ;)
Warunki przechowywania są, zapewniam, odpowiednie (etui + pudełeczko), a jakby co mamy na miejscu pracownię konserwacji, która poradzi sobie bez wątpienia nawet z takim "żelastwem".

Do pozostałych "uwag" i "porównań" nie zamierzam się odnosić.
Z wyrazami szacunku. Kocibrzuch