Autor Wątek: Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?  (Przeczytany 48569 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Maciej Zdunek

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Płeć: Mężczyzna
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #45 dnia: Październik 05, 2006, »
Czy baloniki przechowuje się nadmuchane czy nienadmuchane?  :lol:
Absens carens

Offline kołatek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 173
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #46 dnia: Październik 05, 2006, »
Czyli Kocibrzuchu jednak nie trzeba przekazywac tego "złomu" do muzeum? No, a juz sie bałem ze nie poogladam sobie medali i orderów na Wawelu w przyszłym roku. Aż odetchnałem z ulgą...

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 05, 2006, »
Witam ponownie
Pani Hanna zwróciła uwagę na bardzo ważną sprawę, o której też miałem wspomnieć, ale w ferworze dyskusji... :P
Fakt - trudno uchwycić w ewidencji takie rzeczy. Pół biedy z pękiem włosów, czy skrawiem materiału wlepionym do jednostki, ale już czapeczka z logo komitetu wyborczego może stanowić problem. Wydaje się jednak, że Rafał zasugerował rozwiązanie: dygitalizacja. Zamiast czapeczki w aktach może przecież pozostać jej zdjęcie, a sama czapeczka - do muzeum.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline kołatek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 173
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 05, 2006, »
A co np. z portfelem generała Chłopickiego z ok. 1830 r. który stanowi odrebna jednostke aktowa!!! (tak prosze Państwa archiwistów!!!-sygn. ACH 14) w AP Kraków w którym jest około 40 wizytówek. Przekazywac do muzeum sam portfel czy wizytówki także (pieniędzy już w nim nie ma )??? Ot jest zagadka nie lada...

kocibrzuch

  • Gość
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #49 dnia: Październik 05, 2006, »
Zachęcam do ponownej lektury mych postów. Już parokrotne napisałem, że odnoszę się do obiektów niezwiązanych z zespołem bądź nawet archiwum, tak jak otwierający tę dyskusję Kolega oraz inni.

Offline kołatek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 173
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #50 dnia: Październik 05, 2006, »
zabrakło w omim ostatnim pospcie emotikonka z pospiechu.... Wtedy sprawa byłaby oczywista, trochę rozluźnienie w pracy słuzbowej Kocibrzuchu.... (po co te grube czcionki i czerwnony kolor???) A baloniki czy czapeczki można teoretycznie przeciez związać (dosłownie i w przenosni) z zespołem więc Admin nadal nie wie co ma robić...

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
czapki i inne obiekty... archiwalne :)...
« Odpowiedź #51 dnia: Październik 06, 2006, »
Witam,

 
Cytuj
Jak te "gadżety" zostały zakwalifikowane w bazie danych SEZAM, gdzie znajduje się rubryka: "Rodzaj materiałów archiwalnych". Jako "Inne"?
I w jakiej bazie inwentaryzuje się w Lublinie tego typu materiały???

I właśnie tu jest problem no i lekkie zamieszanie. Podczas przeprowadzania ewidencji okazało się, że zespół należy podzielić zwiera bowiem obiekty z których można określić dwie mocno odrębne grupy -związane z wyborami (druki wyborcze najogólniej mówiąc) oraz związane z wydarzeniami kulturalnymi (spektakle teatralne, odczyty etc.). Okazało się rówież, że w zespole znajdują się wspomniane wcześniej "gadżety wyborcze" (z ostatnich wyborów parlamentarnych dlatego jeszcze nie ujęte w ewidencji). Na razie zostały one wydzielone a decyzję o ich dalszym losie podejmie lubelska i zamojska KM. Nie są one zatem wprowadzone do żadnej bazy (póki co).

Pozdrawiam
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Andrzej Choniawko

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 182
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #52 dnia: Październik 06, 2006, »
Cytat: "kołatek"
A co np. z portfelem generała Chłopickiego z ok. 1830 r. który stanowi odrebna jednostke aktowa!!! (tak prosze Państwa archiwistów!!!-sygn. ACH 14) w AP Kraków w którym jest około 40 wizytówek. Przekazywac do muzeum sam portfel czy wizytówki także (pieniędzy już w nim nie ma )??? Ot jest zagadka nie lada...

Zagadki tego rodzaju zostały dość dawno rozwiązane wraz z postępującym z rozwojem cywilizacji ludzkiej społecznym podziałem pracy. Jednym z jego przejawów w sferze kultury jest wykształcenie się  posiadających właściwe dla siebie funkcje i zakres zadań muzeów, bibliotek i archiwów. Jeśli ktoś ich nie odróżnia i oręduje za przetrzymywaniem w archiwach klasycznych muzealiów i odwrotnie daje świadectwo przywiązaniu do praktyk właściwych ludziom żyjącym w   epokach prehistorycznych. Z punktu widzenia współczesnej archeologii gromadzenie przez nich  przedmiotów różnej maści w jednym miejscu okazuje się jednak niezwykle użyteczne dla prowadzenia wszechstronnych prac badawczych nad kulturą zbieraczy czy innych kopaczy. Z tego punktu widzenia gdy za tysiąc lat (po udanym miejmy nadzieję odrodzeniu cywilizacji po niechybnie czekającej nas wojnie nuklernej) przedmiotem prac badawczych będzie szczęśliwie zachowany zespół archiwalny, w skład którego obok typowych archiwaliów będzie wchodziła zasmarkana chusteczka do nosa, że nie wspomnę o innych utensyliach pozwalających na odczytanie kodu genetycznego sławnego(choć chorowitego) przed setkami lat męża,  wdzięczność przyszłych archeologów dla współczesnych rozwiązań w duchu p. Kołatka et consortes nie będzie miała granic.  Gratuluję myślenia wybiegającego  poza ciasne horyzonty współczesnych animatorów  instytucjonalnej organizacji dziedzictwa narodowego.

Offline Funia

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 41
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #53 dnia: Październik 06, 2006, »
Miało być dowcipnie, a jest ...
Coż: chamstwo to też niekiedy argument! (Już Schopenhauer na to wpadł...)

Offline kołatek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 173
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #54 dnia: Październik 06, 2006, »
No cóż chamstwo poznańskich stróżów archiwaliów nie pierwszy raz mnie dotyka...

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #55 dnia: Październik 06, 2006, »
jako osobnik przywiązny do różnych dawnych praktyk  :wink:  powiem tylko, że kurczowe trzymanie się wszelkich ścisłych podziałów, niezmiennych "ideji" i klasyfikacji, służy przede wszystkim tym ideom, podziałom i klasyfikacjom. pozowlę sobie jeszcze na małe obrazoburstwo - Jesli przemyślaną intencją i zamiarem twórcy zbioru dokumentacji było pozostawienie w nim muzealiów, to czemuż archiwista czy inny animator miałby być uprawniony do ich wyłączenia?
Jarek Orszulak

Offline Maciej Zdunek

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Płeć: Mężczyzna
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #56 dnia: Październik 06, 2006, »
Cytat: "Jarek"
pozowlę sobie jeszcze na małe obrazoburstwo - Jesli przemyślaną intencją i zamiarem twórcy zbioru dokumentacji było pozostawienie w nim muzealiów, to czemuż archiwista czy inny animator miałby być uprawniony do ich wyłączenia?

No właśnie, tylko czy aby na pewno przemyślaną?

Wydaje mi się, że szkoda byłoby, aby ta dyskusja zakończyła sie bez podsumowania lub refleksji. Może moderator podjąłby się jej uporządkowania?

Uważam, że przywoływane przez forumowiczów "obiekty" jak grzywa lwa, portfel, długopis, balonik, czy koszulka nigdy nie były, nie są i nie będą materiałami archiwalnymi, czyli nie powinny być w archiwach przechowywane. Ale nie zaszkodzi też, aby - jeśli stanowią integralną część jednostki, są odpowiednio przymocowane i wykorzystywane od lat (zasada historyczności zasobu) - pozostały w archiwach. Ale też nie w każdym przypadku. Nie powinny też stanowić odrębnych jednostek. Myślę, że portfelowi Chłopickiego byłoby o wiele lepiej w muzeum i to nie tylko ze wzgledu na lepsze warunki przechowywania (czego do konca nie jestem pewien), ale udostępnienie szerszemu gronu zwiedzających, którym nigdy nieprzyjdzie do głowy, aby takich przedmiotów szukać w archiwach!
Myślę jednak, że obecnie nie powinno się takich "eksponatów" przejmować i traktować jako archiwalia (chodzi tu o przypadek opisywany przez admina).
Absens carens

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #57 dnia: Październik 09, 2006, »
Muzealia fizycznie powiązane z jednostką aktową to moim zdaniem ewidentny przypadek, kiedy muzealia te powinny pozostać w archiwum. Warunki przechowywania w archiwach ... sadzę że w większości przypadków odpowiednie równiez dla muzealiów, o ile to niezbędne to jedynie fizyczne wyłączenie takich przedmiotów z zespołu i przechowywanie ich osobno. Co do udostępniania - wg mojej wiedzy (poprawcie mnie jesli się mylę) to muzea udostępniają swoje zbiory głównie poprzez wystawy, zatem takie eksponaty będą zwyczajnie lezeć w magazynach, a zwiedzający nie będą mieli nawet świadomosci ich istnienia. Co do definicji materiałów archiwalnych - będę się upierał przy jej niedoskonałości - moim zdaniem takie muzealia to "inna dokumentacja, bez względu na sposób jej wytworzenia, mająca znaczenie jako źródło informacji o wartości historycznej". Ustawodawca nie raczył precyzyjnie wyjaśnić pojęcia dokumentacja, nie sądzę jednak by chodziło mu wyłącznie o dokumentację aktową, skoro sposób jej wytworzenia nie ma miec znaczenia.
Przekazywanie muzeom przedmiotów ewidentnie nie powiązanych tematycznie z aktami jest chyba raczej oczywiste, sądze że to jednak będą rzadkie przypadki. W pozostałych sytuacjach trzeba chyba zwyczajnie osobno pochyalać się nad każdym przypadkiem. Pytanie jedynie czy pozostawienie archiwaliów potraktujemy jako wyjątek czy jako zasadę.
Jarek Orszulak

Offline Andrzej Choniawko

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 182
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #58 dnia: Październik 09, 2006, »
Cytat: "kołatek"
No cóż chamstwo poznańskich stróżów archiwaliów nie pierwszy raz mnie dotyka...

Jeśli próba racjonalizacji praktyki przechowywania muzealiów w archiwach - choć problemu jak starałem się wykazać tylko pozornie peryferyjnego w stosunku do napięć targających światową cywilizacją - wywołała takie negatywne emocje, to trudno się dziwić, że nie brak futorologów twierdzących iż globalny konflikt wisi na włosku. Miejmy nadzieję, że jest to mocny włosek z jednostki archiwalnej "Grzywa lwa", seria "Wielkie koty",  zespół archiwalny "Archiwum Dzikowskie  Tarnowskich", co wątpliwe rozkosze nocy atomowej odsuwa nieco w czasie.

Offline kołatek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 173
Nietypowe materiały przejęte do archiwum. Co robić?
« Odpowiedź #59 dnia: Październik 09, 2006, »
Czyli Jarku optujesz za pozostawieniem portfela gen. Chłopickiego w archiwum wawelskim?