Autor Wątek: Prośba o pomoc w znalezieniu informacji dotyczących dziadka  (Przeczytany 6995 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 1
Witam, jestem tu pierwszy raz własnie się zalogowałem.
Potrzebuje pomocy oraz dobrej rady jak szukać i gdzie szukac.
Moj problem jest nastepujacy.
Moj ojciec uczestniczy w postepowaniu sadowym o odszkodowanie za deportacje do ZSRR mojego dziadka. Wszystko czego domagal sie sad zostalo juz udowodnione tj. fakt aresztowania, przetrzymywania oraz powrotu w oznacoznej dacie. Natomiast sad zazadal udowodnienia ze dizadek dzialal na rzecz niepoldeglego panstwa polskiego. Wiem ze byl nauczycielem w Zelechowie (Zakrzowku), ze uczyl na tajnych kompletach oraz ze mial byc w AK. Ale nic wiecej. Oczywiscie zaraz zwroce sie z prosba o kwerende do APL ale prosze podpowiedzcie mi gdze jeszcze napisac (mysle o IPN, Arch Wojskowym,Karcie), a musze to zrobic szybko bo sad dal nieduzo czasu.
Z gory dziekuje
Pozdrawiam

Offline Aleksandra Czapelska

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 16
Prośba o pomoc w znalezieniu informacji dotyczących dziadka
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 18, 2004, »
Nasze forum poświęcone jest metodyce archiwalnej – czyli problemami związanymi głównie z opracowaniem materiałów archiwalnych, dlatego pozwolę sobie skierować Pana do miejsca w Sieci, gdzie poszukiwane przez Pana wskazówki już się znajdują.
Wszelkie informacje na temat poszukiwań dokumentacji o swojej rodzinie znajdzie Pan na stronie głównej Archiwów Państwowych http://www.archiva.gov.pl (link z menu „Wprowadzenie”, dalej: „Jak znaleźć informacje o swojej rodzinie?” : http://www.archiwa.gov.pl/doors/index.html) - szczególnie pod „Miejsca przechowywania dokumentacji”: http://www.archiwa.gov.pl/doors/ksiegi.html (włącznie z krótkim opisem zbiorów, adresami i linkami do stron www interesujących Pana instytucji - IPN i „Karta” z „Indeksem represjonowanych” będą pewnie pomocne), oprócz tego we „Wprowadzeniu” znajdzie Pan linki do dodatkowych informacji dotyczących korzystania z zasobów Archiwów Państwowych i przeprowadzania kwerend: http://www.archiwa.gov.pl/archiwa/korzystanie.html

Pozdrawiam i życzę powodzenia
Aleksandra Czapelska