Autor Wątek: Rzeczowy wykaz akt - okres przechowywania akt  (Przeczytany 9161 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gosiula

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 1
Rzeczowy wykaz akt - okres przechowywania akt
« dnia: Sierpień 31, 2006, »
Prosze mi powiedziec z czego wynika że dana kategoria akt ma np. kat. B-5. Czy regulują to jakies ogólne przepisy? Ostatnio księgowa u mnie w pracy postawiła teze ze to ja powinnam wiedziec czy to, ze jakies tam jej dokumenty ktore ona mi zdaje do składnicy maja byc przechowywane 5 czy 10 lat, że to na mnie spoczywa odpowiedzialność za wiedze, czy to co jest w JRWA w chwili obecnej pod kat. np. B-5 ma być faktycznie przechowywane przez 5 lat.
Byłabym wdzięczna za odpowiedź, bo z tego co pamietam to owszem mam współpracować z działami ale nie mam obowiązku znać wszystkich przepisów.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2010, wysłana przez Jarek »

Offline kobong

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 16
Czy są ogólne przepisy regulujące okres przechowywania akt
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 31, 2006, »
Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 16 września 2002 r. w sprawie postępowania z dokumentacją, zasad jej klasyfikowania i kwalifikowania oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych.
Obowiązek porządkowania i odopwiedniego zakwalifikowania akt przez pracownika wynika z instrudkcji kancelaryjnej.
ello!

Tomek

  • Gość
Czy są ogólne przepisy regulujące okres przechowywania akt
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 01, 2006, »
Warto się dowiedzieć czy twoja instytucja ma coś takiego jak własną instrukcję kancelaryjną i wykaz akt. Jeśli nie sprawdź w tam gdzie radził przedmówca.
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=open&id=WDU20021671375

Offline gosiula

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 1
Czy są ogólne przepisy regulujące okres przechowywania akt
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 01, 2006, »
dziękuję za podpowiedż
Mam rzeczowy wykaz akt zatwierdzony przez AP i tego sie będę trzymała.
Jeszcze raz dziękuję :)))))

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Czy są ogólne przepisy regulujące okres przechowywania akt
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 04, 2006, »
Akurat z dokumentacja księgową B-5 jest taki kłopot, że najlepiej przechowywać ją rok dłużej, bo ustawa o rachunkowości określa czas jej przechowywania od końca roku obrotowego, który nie musi się pokrywać z kalendarzowym. Niestety, nie da się uniknąć studiowania innych przepisów.
pzdr
Jarek Orszulak

Offline archeo

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 31
  • Płeć: Mężczyzna
Czy są ogólne przepisy regulujące okres przechowywania akt
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 14, 2006, »
No tak, to już jest z dokumentacja ksiegową, że nie można sie ograniczyć do jednego rozporzadzenia by ustalić terminy przechowywania akt i choć to My jesteśmy archiwistami to czesto lepiej sie w tych terminach orientują osoby pracujące w ksiegowości, to też zawsze w komisji przekazujacej akta do brakowania ktoś z ksiegowości powinien sie znaleść.
Jednak jeżeli chodzi o JRWZA to nawet jeżeli takowa instrukcja jest zatwierdzona przez Archiwum Państwowe to czesto rozporzadzenia sie zmieniają i lepiej być na bierząco i zanim sie coś wybrakuje to lepiej zasięgnąć języka w tej sprawie.
pozdrawiam serdecznie :)

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Czy są ogólne przepisy regulujące okres przechowywania akt
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 14, 2006, »
Otóż to. Tak to wymyślono (i zapisano w rozporządzeniu ws. postępowania z dokumentacją), że w skład komisji oceniającej dokumentację do brakowania zawsze ma być przedstawiciel komórki organizacyjnej, która wytworzyła akta.
Co do wykazu akt trzeba jednak pamiętać, że jest on "jedynie" aktem wewnętrznym danej jednostki organizacyjnej i zawsze będzie miał przed nim pierwszeństwo zapis aktu powszechnie obowiązującego, czyli jakiejkolwiek ustawy lub rozporządzenia.
Jarek Orszulak

Offline dziunia

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 33
Czy są ogólne przepisy regulujące okres przechowywania akt
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 24, 2006, »
wpisz w GOOGLE zdanie "archiwum zakładowe" - jest dużo publikacji instrukcji archiwów zakładowych z gmin, uczelni, publikowane są jako HTML czyli zwykła strona interenetowa lub plik PDF (AcrobatReader)
 
a tak wogóle to poszukaj kursu Pierwszego Stopnia Archiwisty Zakładowego gdzieś w pobliżu (mój był za 500,- zł a w Krakowie jest za 800,- zł) następny stopień wtajemniczenia jestjuż powyżej 1000,- zł