Autor Wątek: prawa do publikacji cd.  (Przeczytany 5631 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kocibrzuch

  • Gość
prawa do publikacji cd.
« dnia: Sierpień 16, 2006, »
kontynuując zamknięty(!) wątek: http://www.ifar.lublin.ap.gov.pl/ifarforum/viewtopic.php?t=478&start=0

Jarek napisał:
Cytuj
hm, Kocibrzuchu, a czy mógłbyś podać takie przykłady "ze świata"? Bo coś mi się jednak wydaje że to wyłącznie nasz rodzimy wynalazek


UK: http://www.nationalarchives.gov.uk/documents/rules.pdf
Załączniki 8a i 8b – do celów prywatnych i edukacyjnych etc. za darmo. Do innych (w tym publikacja internetowa) „trzeba się zwrócić” i wnosi się opłatę. Dotyczy to kopii zamówionych, zrobionych samemu w czytelni, a także ściągniętych ze strony oficjalnej.
By poszukać u nich więcej informacji na ten temat, można wrzucić w ich wyszukiwarkę „Crown copyright” i „copies of records”.

kocibrzuch

  • Gość
prawa do publikacji cd.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 19, 2006, »
Zacznę od tego, że reprodukcja (dokumentu, obiektu muzealnego itp.) nie podlega ochronie prawa autorskiego, o ile ma charakter wyłącznie reprodukcyjny (było nawet takie orzeczenie SN), tzn. właściwie zawsze. Wszelkie zabiegi typu kontrastowanie, wyciąganie itp., to „tylko” wykonanie czynności technicznych – i nie skutkuje (czyli nie miałem racji). Gdybyśmy fotografowali dokumenty z modelkami w bikini (albo nawet bez, że się tak rozmarzę), a w tle dajmy na to góry, byłoby inaczej. (Nawiasem mówiąc, jeśli leży nam na sercu popularyzacja archiwów, taką opcję – „akta i akty” – wartałoby rozważyć. Może dałoby się namówić Salmę Hayek? W takim wypadku zastrzegam sobie prawo pierwszego pstryknięcia).
Zejdźmy jednak z chmur na ziemię... Marzenia precz, witaj ponownie szara (i zakurzona) rzeczywistości.
Prawo autorskie na pewno nie wchodzi w grę, lecz prawdopodobnie prawo własności - stąd wypływa dodatkowa opłata za publikację książkową lub internetową, lub inną. Pewności jednak nie mam. Jak się coś wyklaruje, a ja się dowiem, to oczywiście zapodam - chyba że ubiegnie mnie na tym forum prawnik z NDAP.
Aliści arcyważne jest to, od czego dyskusję nad tąż kwestią rozpocząłem (patrz wyżej link do zamkniętego, niepotrzebnie!, wątku): na formularzu reprograficznym należy umieścić odpowiednią informację. Bez tego wyegzekwowanie pieniędzy, o ile nie wniesiono opłaty od razu, a doszło do publikacji wizerunku dokumentu, byłoby bardzo trudne.

Offline fjgrabowski

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 75
  • genealog
Odp: prawa do publikacji cd.
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 22, 2007, »
Prawo autorskie na pewno nie wchodzi w grę, lecz prawdopodobnie prawo własności - stąd wypływa dodatkowa opłata za publikację książkową lub internetową, lub inną. Pewności jednak nie mam. Jak się coś wyklaruje, a ja się dowiem, to oczywiście zapodam

Czy cos sie wyklarowalo? Jak ten problem ma sie do NAC?

JG


ps. Przepraszam za archeologie!