Autor Wątek: standardy sprzetu uzywanego do digitalizacji  (Przeczytany 8694 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pazuzu

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 6
standardy sprzetu uzywanego do digitalizacji
« dnia: Lipiec 24, 2006, »
W imieniu stowarzyszenia, ktoremu jakims cudem przewodnicze zwrocilem sie niedawno do APK z propozycja zdigitalizowania zbiorow (a przynajmniej czesci) o sygnaturze GW. Chcielismy to zrobic nieodplatnie w zamian za mozliwosc pozostawienia sobie jednej kopii tych dokumentow. Sprzet- laptop + skaner epson perfection 2490 photo. Odpowiedz byla odmowna na podstawie decyzji nr 25 Naczelnego Dyrektowa Arch Panstw. Moglby mi ktos wyjasnic dlaczego sie nie zgodzili albo gdzie znajde ta decyzje (bo na stronie NDAP nie znalazlem)??

Z gory dziekuje za odpowiedz

kocibrzuch

  • Gość
standardy sprzetu uzywanego do digitalizacji
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 25, 2006, »
Sprawy nie znam, ale skoro odmownie, to odmownie. Archiwum nie ma obowiązku udostępniać akt do fotografowania własnym sprzętem i zapewne o to chodziło w powołaniu na decyzję NDAP; lub może chodzi tu o ochronę danych osobowych, jeśli w grę wchodzi zespół "Groby wojenne", jak się domyślam(?). Pozostaje jeszcze kwestia, jakie to stowarzyszenie, i tym samym, jak miałyby te skany być przez Państwa wykorzystane w przyszłości.
By znaleźć treść konkretnej decyzji, należy znać jeszcze rok jej wydania, co roku jest ich bowiem kilkadziesiąt, numery się powtarzają.
W kwestii pełniejszego wyjaśnienia sprawy można się, oczywiście, ponownie zwrócić do tego samego archiwum. Why not?

Offline pazuzu

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 6
standardy sprzetu uzywanego do digitalizacji
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 25, 2006, »
smieszne. ochrona danych osobowych trupow ktorzy zgineli 90 lat temu?? decyzja nr 25 z 30 XII 2005...i tyle. dodam tylko, ze czesc akt, ktore znajduja sie w zespole GW jest w katastrofalnym stanie, a APK nie planuje ich konserwacji...digitalizacji tez nie.

kocibrzuch

  • Gość
standardy sprzetu uzywanego do digitalizacji
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 25, 2006, »
Powiem tylko, że nie znam treści tej decyzji, więc ja nie jestem w stanie Panu pomóc.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
standardy sprzetu uzywanego do digitalizacji
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 25, 2006, »
ochrona danych osobowych nie obejmuje danych osób zmarłych.
Jarek Orszulak

kocibrzuch

  • Gość
standardy sprzetu uzywanego do digitalizacji
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 25, 2006, »
Zaznaczam, że zupełnie nie znam zespołu, na oczy go nie widziałem, właściwie nawet nie znam dokładnych ram czasowych.
Może przesadziłem z ostrożnością, ale jestem sobie w stanie wyobrazić, że mogłyby się w takich akta znajdować jakieś materiały, które nie ograniczają udostępniania, ale kopiowanie już tak, np. dane dot. rodzin. Tak sobie dywagowałem, bo sam byłem ciekaw uzasadnienia odmowy.

Offline pazuzu

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 6
standardy sprzetu uzywanego do digitalizacji
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 25, 2006, »
qrcze, GW-groby wojenne, akta wytworzone w czasie wojny przez K.u.K. Kriegsgraber Abteilung Krakau, a pozniej przez rozne insttucje zajmujace sie opieka nad cmentarzami wojennymi
Zawartosc: spisy poleglych, plany cmentarzy, projekty architektoniczne, korespondencja urzedowa, dwie teczki zdjec, jedna kliszy (szacuneczek, teczka wyparowala z APK, podobnie jak wiele zdjec) i kilkanascie j.a. z pojedynczymi karteczkami opisujacymi zawartosc grobow. nic groznego  :wink:  przez prawie 60 lat jeden przypadek korzystania.
a stan techniczny rozny: zdjecia sie paskudnie wysrebrzaja, po brakowaniu 20 lat temu duza czesc akt (nie majacych nigdzie zadnego odpowiednika i ktorych teraz bardzo brakuje) zlozono w jakims magazynie, ktore wrocily stamtad dzieki jednemu zupelnie nawiedzonemu czlowiekowi, ktory je dodatkowo posegregowal, czesc z tych ktore wrocily rozsypuje sie w rekach i pracownicy II oddzialu zaopatruja korzystajacych w maseczke i rekawiczki, a ktore nie beda konserwowane i digitalizowane bo z puntu widzenia APK jest to zbior malo istotny. i niech mi ktos powie, ze nie chcielismy odwalic kawalka dobrej, nikomu niepotrzebnej roboty zupelnie za free
a w odmowie chodzilo, ze nie spelniamy standardow technicznych, niestety w internecie nie jestem w stanie dowiedziec sie jakie one sa...i to wszystko

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
standardy sprzetu uzywanego do digitalizacji
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 26, 2006, »
zaraz, to ta decyzja nr 25 dotyczy wymogów technicznych? Dotarłeś do jej treści czy nadal nie? Bo w sumie bez jej znajomości to szkoda dywagować nt. powodów odmowy. Tak jak napisał kocibrzuch, poproście o treść decyzji skoro się na nią powołują.
a co do wymogów technicznych (link z posta kocibrzucha): http://www.archiwum.krakow.pl/formularze/mikrofilmowanie.pdf
Jarek Orszulak

kocibrzuch

  • Gość
standardy sprzetu uzywanego do digitalizacji
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 26, 2006, »
W takim razie proponuję przyjście na Sienną do sekretariatu i poproszenie o wgląd do tej konkretnej decyzji NDAP. Załatwienie sprawy korespondencyjnie zabrałoby czas i być może pieniądze. A skoro jest Pan z Krakowa, więc to nie problem.

Nie wiem, ale być może zaproponowanie zrobienia tego samego aparatem cyfrowym rozwiązałoby kwestię techniczną. Niestety jednak, jeśli zespół jest w tak kiepskim stanie, mogę zrozumieć obawy archiwum przed fotografowaniem akt przez osobę inną niż przeszkolony pracownik na etacie. W dodatku przepisy archiwalne mówią, że akta w złym stanie przed skopiowaniem należy poddać konserwacji.
Nie muszę dodawać, że akt wymagających mniejszej lub większej konserwacji jest, jak w każdym prawie polskim archiwum, więcej niż moce przerobowe pracowni konserwatorskiej i pieniądze, którymi archiwa na ten cel dysponują, a koszty konserwacji są ogromne. Ostatnio jest lepiej, a dzięki wejściu do UE sytuacja się zapewne poprawi.

Proszę nie odnosić mylnego wrażenia, że jest Pan traktowany z lekceważeniem. Pasjonaci są w cenie. Archiwum jest jednak zmuszone kierować się przepisami - i troską o akta, choćby jej pojmowanie różniło się od poglądów PT. Użytkowników.

Offline andrzej klubiński

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 68
standardy sprzetu uzywanego do digitalizacji
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 26, 2006, »
Zapewne chodzi o decyzję nr 25 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 30 grudnia 2005 r. w sprawie standardów sporządzania cyfrowych kopii materiałów archiwalnych w archiwach państwowych, i o załącznik do deczyji (Zalecane standardy  w zakresie sporządzania kopii materiałów archiwalnych), ktory odnosi się przede  wszystkim do tworzenia skanów wzorcowych
Z udzielonych inforamcji i dyskusji wynika, że odmowna odpowiedź mogła być spowodowana różnymi czynnikami. Jesli jednak decyzja dyrektora Archiwum budzi wątpliwości, ma Pan  prawo zwrócić się w tej sprawie do Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

pozdrawiam