Autor Wątek: konserwacja akt  (Przeczytany 6562 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
konserwacja akt
« dnia: Lipiec 04, 2006, »
Czy ktoś wie, jak usunąć resztki kleju z popularnej "gęsiej skórki" z dziewiętnastowiecznego papieru?

kocibrzuch

  • Gość
konserwacja akt
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 04, 2006, »
Nie polecałbym może robić tego na własną rękę, jest to jednak ryzyko, a są od tego konserwatorzy. Ale podaję podobny, choć zapewne trudniejszy, przykład:
http://www.kc-cieszyn.pl/konserwacje/konserwacja/poster5z9.htm

kocibrzuch

  • Gość
konserwacja akt
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 04, 2006, »
Oj. Bardzo przepraszam, serwer im chyba chwilowo padł, być może zbyt wielu archiwistów się naraz rzuciło oglądać.
W każdym razie, chemicznie usunąć kleju po taśmie klejącej nie mogli, gdyż środki wpłynęłyby źle na dokument, więc zeskrobali skalpelem.

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
konserwacja akt
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 05, 2006, »
No właśnie liczyłam na odpowiedź jakiegoś konserwatora po studiach konserwatorskich i z doświadczeniem, bo w naszym archiwum nie ma nikogo takiego.
Może by zrobić na IFARZE "kącik" konserwatorski, bo fachowców jest mało, a problemów mnóstwo.

kocibrzuch

  • Gość
konserwacja akt
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 05, 2006, »
To by się przydało, jednakże trzebaby dokooptować jakiegoś konserwatora na admina. Ba!
Ale przypuszczam, że generalnie odpowiedzi byłyby takie: "nic samemu nie robić, to musi wykonać fachowiec". W czym zresztą racja.

Strona, którą podałem, jak już zacznie znowu działać, warta jest obejrzenia w całości. Nie wiem, czy gdzieś jeszcze w Polsce jest tak dobra wystawa poświęcona problemom konserwacji, jak na stronie Ksiąznicy Cieszyńskiej.

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
konserwacja akt
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 05, 2006, »
Jeszcze w czasach studenckich zwiedzałam pracownię konserwatorską AGADu i osoby tam pracujące robiły wrażenie sympatycznych i chętnych do dzielenia się swoją wiedzą. Może któraś z nich zgodziłaby się współpracować z IFARem.
Wiadomo, że cennymi i bardzo zniszczonymi aktami muszą zająć się fachowcy, ale czasami np. szybko trzeba coś podkleić, żeby dalej się nie darło -  i mam wtedy z reguły wrażenie, że nie robię tego w odpowiedni sposób (a wydawałoby sie się, że to taka prosta czynność!). Czasami też trzeba coś odkleić i z reguły woda destylowana nie pomaga, a moja wiedza konserwatorska na niej sie kończy.

kocibrzuch

  • Gość
konserwacja akt
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 05, 2006, »
Już działa.

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Czy potrzebny zatem nowy dział na forum?
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 06, 2006, »
Witam...


O właśnie jak w temacie postu... co sądzicie? Czy byłoby sporo takich pytań?



Pozdrawiam,
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

kocibrzuch

  • Gość
konserwacja akt
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 06, 2006, »
Pytań zapewne tak...
Co do żywotności podforum, to by się dopiero okazało. W każdym razie dla porządku "tematycznego" możnaby spróbować.