Autor Wątek: wydruk raportu  (Przeczytany 11189 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
wydruk raportu
« dnia: Lipiec 03, 2006, »
Czy jest jakiś sposób by raport z bazy SUMA (np. księgę archiwaliów ...) lub z PRADZIADA wydrukować dwustronnie (oczywiście poza ręcznym przekładaniem kartek)?

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
wydruk raportu
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 03, 2006, »
owszem - zakup drukarki z opcją dwustronnego drukowania  :wink:
Jarek Orszulak

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
wydruk raportu
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 04, 2006, »
Dziękuję za odpowiedź, ale byłabym wdzięczna za jakieś poważne rady. Próbowałam przerzucać takie raporty do Worda, ale wtedy tracą one np. linie oddzielające poszczególne rekordy (tzn. infomacje pochodzace z jednego rekordu). W podręczniku do Accessa jest napisane, że bez problemu raporty można publikować w Wordzie i tyle. W najnowszej wersji IZY jest możliwość drukowania stron parzystych i nieparzystych. Przydałaby się ona też w innych bazach. Przecież raporty służą właśnie do tego, żeby je drukować.

kocibrzuch

  • Gość
wydruk raportu
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 04, 2006, »
Osobiście wolę wydruki spod Worda, zwłaszcza w przypadku większych inwentarzy - można je zgrabnie ścieśnić i sformatować wedle woli. Wymaga to jednak pewnego dodatkowego nakładu pracy i pewnej wprawy w rzeczonej aplikacji, ostrożności przy stosowaniu funkcji zamień itp.

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
wydruk raportu
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 04, 2006, »
Witam
Zdaje się, że rada Jarka jest najlepsza... Ja drukuję inwentarze na takiej właśnie drukarce - szybko, taniej (mniej papieru!) i bez kłopotu.
Jeśli chodzi o edycję raportu to - jeśli już - polecam raczej Excela - łatwiej poukładać kolumny i wiersze niż w Wordzie, choć sprawy wydruku dwustronnego to raczej nie rozwiąże. Ścieśnianie zaś wydruków najlepiej i tak wychodzi w... Accessie  :lol:
Nie bardzo rozumiem też gdzie w nowej IZIE jest możliwość wydruków stron parzystych i nieparzystych?
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
wydruk raportu
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 04, 2006, »
hm, tak mi się coś zdaje że ten temat powinien wylądować tutaj  :wink: : http://www.ifar.lublin.ap.gov.pl/ifarforum/viewtopic.php?t=9
Jarek Orszulak

Offline Maciej Zdunek

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Płeć: Mężczyzna
wydruk raportu
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 04, 2006, »
1. To rzeczywiście nie najlepsze miejsce na tego typu pytania. Pytanie nie dotyczy baz danych, czy systemu informacji o zasobie, a porady typu "Jak to zrobić?". A więc lepszy byłby "Help desk".
2. Oczywiście najlepsza byłaby opcja drukarki z dupleksem, ale nie każdy taką ma i sporo ona kosztuje. Każda drukarka ma swoje indywidualne ustawienia, które zależą od jej typu, ale zazwyczaj jest jakaś opcja pozwalająca na drukowanie dwustronne (we właściwościach).
3. Przerzucanie raportu do Worda to nie najlepszy pomysł. Lepiej do Excela, wtedy można go wyedytować, posortować, etc. Jednak i to nie załatwia przecież drukowania wielostronnych dokumentów, o co chodzi p. Deryło. Nie rozumiem więc po co:
Cytuj
Próbowałam przerzucać takie raporty do Worda, ale wtedy tracą one np. linie oddzielające poszczególne rekordy (tzn. infomacje pochodzace z jednego rekordu).
To ciągle ten sam wielostronicowy dokument i ta sama drukarka...
4. W najnowszej wersji bazy IZA nie ma możliwości drukowania stron parzystych i nieparzystych. Mam nadzieję, że mamy na myśli IZĘ 5.0 (a właściwie 5.cośtam bo już straciłem rachubę)
5. Tworzenie raportów do baz, a ich drukowanie to dwie różne sprawy.
6.
Cytuj
Ścieśnianie zaś wydruków najlepiej i tak wychodzi w... Accessie
Niestety nie zawsze. Czasem lepiej przenieść do Excela, wyrzucić niepotrzebne (z naszego punktu widzenia) pola, zostawić resztę i posortować jak komu wygodnie. Raporty narzucają pewien stały wygląd wyników wyszukiwania, mają sporo pustych miesc + rozbudowane nagłówki, etc.
Absens carens

Offline Maciej Zdunek

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Płeć: Mężczyzna
wydruk raportu
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 04, 2006, »
1. To rzeczywiście nie najlepsze miejsce na tego typu pytania. Pytanie nie dotyczy baz danych, czy systemu informacji o zasobie, a porady typu "Jak to zrobić?". A więc lepszy byłby "Help desk".
2. Oczywiście najlepsza byłaby opcja drukarki z dupleksem, ale nie każdy taką ma i sporo ona kosztuje. Każda drukarka ma swoje indywidualne ustawienia, które zależą od jej typu, ale zazwyczaj jest jakaś opcja pozwalająca na drukowanie dwustronne (we właściwościach).
3. Przerzucanie raportu do Worda to nie najlepszy pomysł. Lepiej do Excela, wtedy można go wyedytować, posortować, etc. Jednak i to nie załatwia przecież drukowania wielostronnych dokumentów, o co chodzi p. Deryło. Nie rozumiem więc po co:
Cytuj
Próbowałam przerzucać takie raporty do Worda, ale wtedy tracą one np. linie oddzielające poszczególne rekordy (tzn. infomacje pochodzace z jednego rekordu).
To ciągle ten sam wielostronicowy dokument i ta sama drukarka...
4. W najnowszej wersji bazy IZA nie ma możliwości drukowania stron parzystych i nieparzystych. Mam nadzieję, że mamy na myśli IZĘ 5.0 (a właściwie 5.cośtam bo już straciłem rachubę)
5. Tworzenie raportów do baz, a ich drukowanie to dwie różne sprawy.
6.
Cytuj
Ścieśnianie zaś wydruków najlepiej i tak wychodzi w... Accessie
Niestety nie zawsze. Czasem lepiej przenieść do Excela, wyrzucić niepotrzebne (z naszego punktu widzenia) pola, zostawić resztę i posortować jak komu wygodnie. Raporty narzucają pewien stały wygląd wyników wyszukiwania, mają sporo pustych miesc + rozbudowane nagłówki, etc.
Absens carens

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
wydruk raportu
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 04, 2006, »
Moja rada była w zasadzie jednak poważna. Nie jestem pewien czy w tym tkwi problem ale odnoszę wrażenie że chodzi o możność ustawienia parametrów wydruku dla konkretnego dokumentu (?). Zakładam że chodzi o drukarkę która drukuje automatycznie tylko jednostronnie - wtedy nie ma innej możliwości druku dwustronnego niż przekładanie kartek. Drukowanie stron parzystych i nieparzystych to zdaje się po prostu funkcja Worda.
Jarek Orszulak

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
wydruk raportu
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 04, 2006, »
Witam
Przerzucanie do Worda bywa zapewne praktykowane w celu uzyskania możliwości drukwoania stron parzystych i nieparzystych - czyli pewnego substytutu drukowania na drukarce dwustronnej.

Czy Access czy Excel jako narzedzie do przygotowania wydruku? Myślę, że możłiwosci edycji w obu są podobne i to już idywidualna sprawa, czy wybierzemy jeden czy drugi program - ja pozostaję przy Accessie, ktorego niewątpliwą przewagą nad Excelem jest to, że raz skonfigurowany wydruk można użyć wielokrotnie wstawiając tam różne dane, zaś w Excelu trzeba "obrabiać" konkretne dane. To czywiście nie znaczy, że Excel jest dla mnie zupełnie nieprzydatny - przeciwnie: ostatnio edytując indeks wykorzystałem właśnie Excela.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
wydruk raportu
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 05, 2006, »
Widzę, że moje pytanie sprowokowało dyskusję na temat wyższości Exela nad Accessem (lub odwrotnie), a nie o to mi chodziło. Bazy w archiwach są budowane w Accessie i moim zdaniem powinny być tak zbudowane, żeby nie było już potrzeby przerzucania czegokolwiek do Exela lub Worda, a raporty można było drukować w sposób przydatny użytkownikowi.
Baza IZA 4.0 ma obcję "strony lewe" i "strony prawe" od razu na stronie głównej, IZA 5.1 umożliwia drukowanie dwustronne we właściwościach drukowania. Z IZY robi się wydruki inwentarzy książkowych, więc nie bardzo rozumiem, dlaczego (podobno) w jakiejś najnowszej wersji tej bazy nie ma możliwości drukowania dwustronnego, skoro sam wygląd inwentarza tego wymaga!
Liczyłam, że na moje pytanie odpowie autor SUMY lub PRADZIADA i doradzi jakiś sposób zainstalowania w tych bazach opcji drukowania stron parzystych i nieparzystych. Nie jestem informatykiem i nie wiem, czy coś takiego jest w ogóle możliwe.
Radę kupna nowej drukarki uznałam za niepoważną, bo dopóki stara się nie zepsuje i to tak, żeby w żaden sposób nie dało sie jej już naprawić, dopóty na nową nie mam co liczyć.

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
wydruk raportu
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 06, 2006, »
Witam
Bogusława Deryło
Cytuj
Z IZY robi się wydruki inwentarzy książkowych, więc nie bardzo rozumiem, dlaczego (podobno) w jakiejś najnowszej wersji tej bazy nie ma możliwości drukowania dwustronnego, skoro sam wygląd inwentarza tego wymaga!

W bazie IZA 4 była możliwość wydruku stron lewych i prawych ponieważ na obydwu stronach mieściły się różne dane, a więc były dwa raporty - jeden nazywał się strony lewe a drugi prawe. W rzeczywistości więc nie drukowano stron lewych i prawych, ale dwa różne raporty przedstawiające różne dane. W IZIE 5 wydruk inwentarza to tylko jeden raport (opis jednostki mieści się na jednej stronie, a nie na dwóch). Dlatego opcji drukowania strn lewych i prawych nie ma w IZIE, i dlatego w tym przypadku najlepszym rozwiązniem jest drukarka dwustronna.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
wydruk raportu
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 06, 2006, »
Powyższe nie oznacza, że nie można spróbować przebudować raportu... Wydaje się, że raport z Pradziada można podzielić na dwa raporty i zrobić z nich strony lewe i prawe - podobnie jak to było w IZIE 4, ale wówczas dane będó na dwóch stronach - podobnie jak w inwnetarzu.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you