Autor Wątek: prawa autorskie do skanów  (Przeczytany 36987 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
prawa autorskie do skanów
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 03, 2006, »
pazuzu, ja tez tu czegoś nie rozumiem - to w końcu chcieliście przysłużyc się zbiorom ap i zdgitalizować ich część czy chcieliście po prostu dostać skany tych dokumentów do własnych potrzeb? Każdy kraj może być tylko tak chory jak jego mieszkańcy. Jak widać wśród trapiących ich dolegliwości nadal prym wiedzie cwaniactwo i brak poszanowania dla własnego kraju/domu. :(  
Cena rzeczywiście zaporowa przy takiej ilości skanów - więc może trzeba pójść do dyrekcji ap i porozmawiać o tym? Może wytargowalibyście chociaż jakąś zniżkę?
Co do praw autorskich do dokumentów urzędowych - już to gdzieś napisałem, prawo autorskie nie chroni żadnych takich dokumentów, to jest wyraźnie napisane w ustawie.
Jarek Orszulak

kocibrzuch

  • Gość
prawa autorskie do skanów
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 04, 2006, »
Pazuzu.
Za darmo archiwum akta udostępnia. Spacerować po chodniku archiwalnym czy nawet korzystać z ubikacji też możesz za darmo :wink: .
Wykonywanie kopii nie jest działalnością ustawową, ale dodatkową, usługową - i stąd jest odpłatne. Gdyby zreszta nie było, archiwa by padły, bo to kosztowna i pracochłonna impreza, a za darmo to każdy by chciał Bóg wiele ile odbitek. Być może kiedyś akta będą dostępne za darmo w sieci. Nas jednak na to jeszcze nie stać, nie jesteśmy Francją.
Cenniki w poszczególnych archiwach są ustalane na podstawie cennika przesłanego z Naczelnej Dyrekcji - i kształtowane nieco różnie przez każdego Dyrektora danego archiwum, patrz:
http://www.ifar.lublin.ap.gov.pl/ifarforum/viewtopic.php?t=175
APKr akurat, jak zauważysz w podanym wątku, do najdroższych nie należy, 20 zł to oczywiście cena za kopię obiektu ikonograficznego (fotografie, pieczęcie, plany), a czemu taka, to pytanie ani do mnie, ani do Dyrektora APKr, tylko do NDAP, która taką ceną (wyjściową) ustaliła.
Podobnie w cenniku są opłaty dodatkowe za prawa do publikacji. Stąd ten wątek się mi zrodził.
Jeśli zajrzysz jeszcze tutaj:
http://lublin.ap.gov.pl/ifar/ifarforum/viewtopic.php?t=489
zorientujesz się, że osobiście jestem zwolennikiem całkowitego zwolnienia użytkowników z opłat za wykonywanie kopii własnym sprzętem, pod warunkiem wszelako, że jest to aparat cyfrowy, nie używa się flesza i robi "z ręki" w czytelni przy stole. Skaner odpada.

Decyzji mojego archiwum, powtarzam, nie znam i nie zamierzam podważać. Widocznie powód był. I nie sądzę, by w innym archiwum na taką propozycję wyrazili zgodę, a już zwłaszcza jeśli akta są w złym stanie. Zresztą miej na uwadze, że decyzje urzędników wydawane są na podstawie przepisów, które ich obowiązują, a nie sami je wymyślają ad hoc.
Odwołać się zawsze możesz, choćby wyżej i wyżej. To twoje obywatelskie prawo.

kocibrzuch

  • Gość
prawa autorskie do skanów
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 04, 2006, »
Acha.
Cena 20 zł odnosi się także do dokumentów tekstowych. Tzn. według cennika: istnieje możliwość kopiowania akt w czytelni własnym sprzętem w takiej właśnie cenie za jeden obiekt i tylko za każdorazowym zezwoleniem Dyrektora archiwum. Bez rozróżnienia co do rodzaju obiektu. I o to Ci zapewne chodziło.
Mogę się z tym nie zgadzać, ale jako urzędnik muszę przestrzegać, pełniąc w czytelni dyżury.

kocibrzuch

  • Gość
prawa autorskie do skanów
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 04, 2006, »
Znalazłem dyskusję z podobnym problemem, tj. prawa autorskie do skanów (odbiegliśmy nieco od tematu).
http://www.forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?t=1070&sid=df5e228083646fe2dd001ffea84af8a5
Ale podstawy prawnej nie podają.
Może ktoś nas w końcu oświeci?

kocibrzuch

  • Gość
prawa autorskie do skanów
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 04, 2006, »
I tu:
http://ebib.oss.wroc.pl/phpBB/viewtopic.php?t=1037&
A także tu:
http://ebib.oss.wroc.pl/2005/70/stanislawska-kloc.php - dużo do czytania, więc lekturę zostawiam sobie na później.

Offline pazuzu

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 6
prawa autorskie do skanów
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 07, 2006, »
Cytat: "Jarek"
pazuzu, ja tez tu czegoś nie rozumiem - to w końcu chcieliście przysłużyc się zbiorom ap i zdgitalizować ich część czy chcieliście po prostu dostać skany tych dokumentów do własnych potrzeb? Każdy kraj może być tylko tak chory jak jego mieszkańcy. Jak widać wśród trapiących ich dolegliwości nadal prym wiedzie cwaniactwo i brak poszanowania dla własnego kraju/domu. :(  


i po co to bicie piany??
sytuacja wyglada tak: opiekujemy sie cmentarzami, oczyszczamy, zbieramy wszelkie mozliwe materialy, poniewaz sa w skandaliczny sposob remontowane. w APK jest 99% dokumentacji, ktora jest pomocna przy odbudowie - ale tego są setki stron. tak czy siak, nawet gdyby APK dalo znizke, to wychodzi ogromna suma. wiec chcielismy zrobic tak: skanujemy wszystko (nawet to co nam nie jest potrzebne bo jest dostepne z innych zrodel, czyli po prostu cale j.a. (nawet te zupelnie nam nieprzydatne), a w zamian za to mamy za darmo kopie. i archiwum by zyskalo - zdigitalizowane zbiory, i my - bo mamy kopie za darmo, chyba to jest uczciwy uklad, wiec cwaniakowanie zostaw sobie na zabawe ze swoimi znajomymi. poza tym na podstawie twojej wypowiedzi twierdze, ze jednak skrajna glupota jest tym co najbardziej dolega krajowi

Offline pazuzu

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 6
prawa autorskie do skanów
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 07, 2006, »
Cytat: "Jarek"
pazuzu, ja tez tu czegoś nie rozumiem - to w końcu chcieliście przysłużyc się zbiorom ap i zdgitalizować ich część czy chcieliście po prostu dostać skany tych dokumentów do własnych potrzeb? Każdy kraj może być tylko tak chory jak jego mieszkańcy. Jak widać wśród trapiących ich dolegliwości nadal prym wiedzie cwaniactwo i brak poszanowania dla własnego kraju/domu. :(  


i po co to bicie piany??
sytuacja wyglada tak: opiekujemy sie cmentarzami, oczyszczamy, zbieramy wszelkie mozliwe materialy, poniewaz sa w skandaliczny sposob remontowane. w APK jest 99% dokumentacji, ktora jest pomocna przy odbudowie - ale tego są setki stron. tak czy siak, nawet gdyby APK dalo znizke, to wychodzi ogromna suma. wiec chcielismy zrobic tak: skanujemy wszystko (nawet to co nam nie jest potrzebne bo jest dostepne z innych zrodel, czyli po prostu cale j.a. (nawet te zupelnie nam nieprzydatne), a w zamian za to mamy za darmo kopie. i archiwum by zyskalo - zdigitalizowane zbiory, i my - bo mamy kopie za darmo, chyba to jest uczciwy uklad, wiec cwaniakowanie zostaw sobie na zabawe ze swoimi znajomymi. poza tym na podstawie twojej wypowiedzi twierdze, ze jednak skrajna glupota jest tym co najbardziej dolega krajowi

kocibrzuch

  • Gość
prawa autorskie do skanów
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 07, 2006, »
Układ owszem OK.
Czyli pozostaje zapewne kwestia sprzętu, któryby APK zaaprobowało; i zapewnienia delikatnej obróbki bez naruszenia akt.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
prawa autorskie do skanów
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 07, 2006, »
pazuzu, w przepychanki słowne bawic się z Tobą nie będę. Przedstawiałeś się tutaj jako altruista bezinteresownie ratujący zbiory AP, teraz okazało się że to  miał być taki mały wybieg służący uzyskaniu darmowych skanów. Próba zrobienia kogoś w konia to cwaniactwo, jakkolwiek bardzo chciałbyś zdezawuować poziom mojej inteligencji i bez względu na to jak szczytny cel przyświeca Twoim działaniom.
600 stron po 20 zł to kupa pieniędzy, ale np. 600 str po 2 zł to już chyba łatwiejsze do strawienia? Spróbowaliście chociaż? Dyrektor zawsze może obniżyć te koszty, albo nawet całkiem z nich zrezygnować.
Jarek Orszulak

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
prawa autorskie do skanów
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 07, 2006, »
Cytuj
600 stron po 20 zł to kupa pieniędzy, ale np. 600 str po 2 zł to już chyba łatwiejsze do strawienia? Spróbowaliście chociaż? Dyrektor zawsze może obniżyć te koszty, albo nawet całkiem z nich zrezygnować.


wycofuję te pytania.
Jarek Orszulak

Offline pazuzu

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 6
prawa autorskie do skanów
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 08, 2006, »
jak widac glupota ludzka nie zna granic.

czy ja napisalem ze MI to jest potrzebne?? do moich prywatnych celow?? NIE , do diabla. mi to jest potrzebne tylko po to, zeby Stowarzyszenie, ktoremu mam zaszczyt przewodniczyc bylo w stanie skutecznie ratowac polskie dziedzictwo kulturowe przed roznej masci "renowatorami" dla ktorych zmniejszenie powierzchni cmenarza wojennego o 75% to chleb powszedni :evil: Stowarzyszenia, ktore wszelkie wlasne fundusze przeznacza na wykonywanie prac na cmentarzach i naprawde nie ma pieniedzy zeby sobie pozwolic na wydatki, nawet 1200 zl, z ktorych nic nie ma

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
prawa autorskie do skanów
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 09, 2006, »
chłopaku, i to właśnie powinieneś był powiedzieć dyrektorowi AP uzasadniając chęć uzyskania nieodpłatnych skanów, zamiast udwać dobrodzieja archiwum.
Z punktu widzenia archiwum i pracy archiwistów Twoje intencje są drugorzędne, bo jesteś jednym z tysiąca użytkowników który chciałby mieć darmowe skany dokumentów.
Z mojego punktu widzenia to zachowujesz się jak przedszkolak złapany na kłamstewku i potrafiący powiedzieć jedynie "a ty jesteś głupi". Ponarzekałeś sobie, żadne rady Cię nie interesują, nie widzę powodu do kontynuowania tej dyskusji.
Jarek Orszulak

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Reasumując...
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 09, 2006, »
Witam,

 Bardzo odbiegamy od tematu bo zaczyna dyskusja zmierzać w kierunku "nawrzucania sobie" a nie o to chodzi.. bo chodzi chyba o wyjaśnienie sprawy lub/i dostęp do materiałów przez organizację reprezentowaną przez pazuzu.
Zatem reasumując:
1) Nie wiemy co (dokładnie) napisał pazuzu w piśmie do dyrekcji APK -zatem nie jesteśmy w stanie powiedzieć co było nie tak - dywagujemy jedynie,
2) Nie wiemy co (dokładnie) odpisał dyrektor APK -wiemy tylko że powołał się na decyzję NDAP nr 25,
3) W przypadku kiedy pazuzu Ty i Twoje Stowarzysznie  uważa, że decyzja dyrekcji APK była błędna można się od tej decyzji odwoływać do Naczelnej Dyrekcji w Warszawie,
4) Jako forumowicze możemy doradzić co zrobić -nasza opinia nie jest w żaden sposób wiążąca dla APK i NDAP... (ale może być opiniotwórcza ;)... )

Pozdrawiam
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline pazuzu

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 6
prawa autorskie do skanów
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 09, 2006, »
no i wlasnie przedstawilem w liscie do APK dlaczego chcemy skopiowac te akta i wystapilem w imieniu Stowarzyszenia a nie swoim. i nie zachowuje sie jak przedszkolak zlapany na klamstewku bo uczciwie w liscie do APK wyjasnilem, ze z powodu braku znajomosci wlasnie tej dokumentacji obiekty zabytkowe sa odnawiane w skandalicznysposob, ze my sie tym zagadnieniem spolecznie zajmujemy itd. wiec przestan zgrywac cwaniaka nie majac o sprawie pojecia (jakiez to typowo polskie zachowanie)
i cala sprawa rozbila sie o niespelnienie wymogow technicznych, albo bylo to tylko pretekstem, bo zarowno pracownicy II Oddzialu, jak i jego dyrektor bardzo pozytywnie wypowiedzieli sie o tej inicjatywie ze wzgledu na rozmiar i stan zachowania zasobu, natomiast w centrali na Siennej nawet nie zdazylem powiedziec o co mi chodzi, a juz krecili nosem

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
prawa autorskie do skanów
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 09, 2006, »
Cytuj
no i wlasnie przedstawilem w liscie do APK dlaczego chcemy skopiowac te akta i wystapilem w imieniu Stowarzyszenia.
(...)
uczciwie w liscie do APK wyjasnilem, ze z powodu braku znajomosci wlasnie tej dokumentacji obiekty zabytkowe sa odnawiane w skandalicznysposob, ze my sie tym zagadnieniem spolecznie zajmujemy itd.

trzeba było to od razu tutaj napisać, zamiast np.:
Cytuj
i niech mi ktos powie, ze nie chcielismy odwalic kawalka dobrej, nikomu niepotrzebnej roboty zupelnie za free

Trzeba było dopiero całej tej pyskówki żebyś wreszcie napisał tutaj z grubsza co w ogóle w tej sprawie zrobiłeś i o co tu mniej więcej chodzi :(
Trzeba było też tutaj na forum uczciwie napisać, że chcieliście za darmo DOSTAĆ zdjęcia a NIE ZROBIĆ je za darmo dla archiwum. Przydatności tych akt dla was, ani sensu waszej pracy nigdzie tutaj nie negowałem.
Zapewne umknęło Twojej uwadze, że generalnie, tak jak i pozostali tutaj, próbowałem Ci pomóc czy doradzić. Natomiast takim dla których wszystko, co nie po ich myśli, jest chore, skrajnie głupie albo typowo polskie, pomagać nie zamierzam, nie pozwolę się też byle komu obrażać.

ps. Do administratora: adminie wybacz to zamieszanie, wycofuję się już z dyskusji w tym wątku.
Jarek Orszulak