Autor Wątek: opracowanie plakatow i afiszy w archiwach panstwowych  (Przeczytany 6939 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Anna Nowakowska

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 7
Witam, jestem zainteresowana poblematyka opracowania plakatow i afiszy w archiwach panstwowych. Chodzi mi o plakaty i afisze, bedacych czescia zespolow aktowych, ktore ze wzgledu na swoj charakter nie moga byc przechowywane w teczkach. Jak rozwiazujecie ten problem w swoich archiwach?

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
opracowanie plakatow i afiszy w archiwach panstwowych
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 10, 2006, »
Na afisze zrobiono 2 specjalne teczki o dużym formacie, stanowiące dwie jednostki o kolejnych sygnaturach, w każdej jest po 80 sztuk afiszy, którym nadano kolejne numery, jakby to były strony. Do afiszy jest specjalna kartoteka. Zespół opracowano w latach 60-tych.

Offline Bogusław Kleszczyński

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 78
  • Płeć: Mężczyzna
opracowanie plakatow i afiszy w archiwach panstwowych
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 10, 2006, »
W zespole Wojewódzkiego Urzedu Kontroli Prasy Publikacji i Widowisk w Rzeszowie znajdowała się znaczna ilośc afiszy i druków ulotnych. Były one fizycznie oddzielone od dokumentacji aktowej ale nie mozna było ustalic czy na poszczególne elementy zbioru składaja sie afisze w wersji dopuszczonej do rozpowszechniania czy też wersje korektorskie przedłozone cenzurze do akceptacji (wiekszosc to oczywiscie wersje ostateczne i zaakceptowane, ale nie wszystkie). Podjelismy przeto decyzje o pozostawieniu tego zbioru w zespole.

Nie potrafię na dzień dzisiejszy podac dokładnej liczby arkuszy ale może ich byc nawet 10000. W archiwum twórcy zespołu zostały one podzielone na jednostki liczace od 200 do 800 arkuszy. Kryterium podziału były hasła rzeczowe typu "zawody sportowe", "Wojewódzki Dom Kultury", Towarzystwo Przyjaźni Polsko Radzieckiej" itp. Ze wzgledów technicznych nie było mozliwosci podziału na małe jednostki liczące do kilkudziesięciu arkuszy (mielismy powazne problemy nawet z pozyskaniem kartonu na teczki odpowiedniej wielkosci) zachowano zatem "z grubsza" układ aktotwórcy dzieląc dotychczasowe "wielkie jednostki" na mniejsze i tak np. w grupie "zawody sportowe" wyodrebniono poszczególne dyscypliny lub grupy dyscyplin jako jednostki inwentarzowe zawierające po kilkadziesiat do kilkuset arkuszy. Podczas opracowania na bieżąco prowadzono zabiegi konserwacyjne jesli zaszła taka potrzeba.

Raczej nie ma takiej mozliwości by w obecnej sytuacji (mimo ze opisywany zbiór znajduje się jeszcze w opracowaniu) mozna było do tych akt zastosować  wchodzace przepisy. Nasze archiwum nie dysponuje dostateczna "mocą przerobową" aby opracować te akta zgodnie z wskazówkami a w razie zastrzeżeń co do racjonalnosci zastosowanego rozwiazania jedyne co mozemy zrobic to wyłaczyć je z udostępniania.
W Archiwum bunt, nad nami akt zawieja...

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
opracowanie plakatow i afiszy w archiwach panstwowych
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 10, 2006, »
Cytat: "Bogusław Kleszczyński"
Raczej nie ma takiej mozliwości by w obecnej sytuacji (mimo ze opisywany zbiór znajduje się jeszcze w opracowaniu) mozna było do tych akt zastosować  wchodzace przepisy.

 (cyt.): Punkt 14.4.2. projektu wskazówek stanowi: W obrębie zbiorów i samodzielnych zespołów materiałów ulotnych dopuszcza się tworzenie zbiorczych jednostek inwentarzowych dla materiałów ulotnych związanych z jednym tematem, sprawcą (inicjatorem) lub jednolitych pod względem formy. Opisana przez Pana praktyka polega na tworzeniu zbiorczych jednostek inwentarzowych dla materiałów ulotnych, będących częścią składową zespołu aktowego. Ciekawe, dlaczego twórcy wskazówek nie dają takiej możliwości w takm przypadku? Czy przemawiają za tym jakieś szczególne względy metodyczne, czy też jest to po prostu przeoczenie?

Offline andrzej klubiński

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 68
opracowanie plakatow i afiszy w archiwach panstwowych
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 13, 2006, »
Cytat: "Bogusław Kleszczyński"
W zespole Wojewódzkiego Urzedu Kontroli Prasy Publikacji i Widowisk w Rzeszowie znajdowała się znaczna ilośc afiszy i druków ulotnych. Były one fizycznie oddzielone od dokumentacji aktowej ale nie mozna było ustalic czy na poszczególne elementy zbioru składaja sie afisze w wersji dopuszczonej do rozpowszechniania czy też wersje korektorskie przedłozone cenzurze do akceptacji (wiekszosc to oczywiscie wersje ostateczne i zaakceptowane, ale nie wszystkie). Podjelismy przeto decyzje o pozostawieniu tego zbioru w zespole.

Nie potrafię na dzień dzisiejszy podac dokładnej liczby arkuszy ale może ich byc nawet 10000. W archiwum twórcy zespołu zostały one podzielone na jednostki liczace od 200 do 800 arkuszy. Kryterium podziału były hasła rzeczowe typu "zawody sportowe", "Wojewódzki Dom Kultury", Towarzystwo Przyjaźni Polsko Radzieckiej" itp. Ze wzgledów technicznych nie było mozliwosci podziału na małe jednostki liczące do kilkudziesięciu arkuszy (mielismy powazne problemy nawet z pozyskaniem kartonu na teczki odpowiedniej wielkosci) zachowano zatem "z grubsza" układ aktotwórcy dzieląc dotychczasowe "wielkie jednostki" na mniejsze i tak np. w grupie "zawody sportowe" wyodrebniono poszczególne dyscypliny lub grupy dyscyplin jako jednostki inwentarzowe zawierające po kilkadziesiat do kilkuset arkuszy. Podczas opracowania na bieżąco prowadzono zabiegi konserwacyjne jesli zaszła taka potrzeba.

Raczej nie ma takiej mozliwości by w obecnej sytuacji (mimo ze opisywany zbiór znajduje się jeszcze w opracowaniu) mozna było do tych akt zastosować  wchodzace przepisy. Nasze archiwum nie dysponuje dostateczna "mocą przerobową" aby opracować te akta zgodnie z wskazówkami a w razie zastrzeżeń co do racjonalnosci zastosowanego rozwiazania jedyne co mozemy zrobic to wyłaczyć je z udostępniania.



Nie można się zgodzić z opinią, że zespół, także wymagający znacznego naładu pracy, jest opracowywany niegodnie z przepisami, a tym bardziej, że z tego powodu nie jest on udostępniany. Część zespołu zawierająca materiały ulotne powinna zostać umieszczona po części aktowej. Należy ją opracować zgodnie z przepisami odnoszącymi się do materiałów ulotnych.

Offline Bogusław Kleszczyński

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 78
  • Płeć: Mężczyzna
opracowanie plakatow i afiszy w archiwach panstwowych
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 14, 2006, »
Cytat: "andrzej klubiński"

Nie można się zgodzić z opinią, że zespół, także wymagający znacznego naładu pracy, jest opracowywany niegodnie z przepisami


Oczywiście że nie mozna się zgodzić i nie wyrazałem takiej opinii (jesli przez mój post przebijała taka opinia a przyznaje że wyraziłem sie w sposób daleki od precyzji to nie jest to opinia moja... ale ja nie mam wiele do gadania)

Cytat: "andrzej klubiński"

Część zespołu zawierająca materiały ulotne powinna zostać umieszczona po części aktowej.


Tak też się stało w opisywanym wypadku.

Problem jednak w tym czy do druków ulotnych które tworza całe jednostki bez dokumentacji aktowej należy odnosić punkt 19.3  "Wskazówek" czy też nie. W moim rozumieniu nie ma takiej potrzeby, mimo że istnieje teoretyczna mozliwośc wyłaczenia zbioru druków ulotnych - za takim rozwiązaniem przemawia głebia informacji dostepna przy opracowaniu takim jak dla samodzielnych zbiorów, brak zwiazku pod wzgledem tresci z materiałem aktowym oraz aspekty przechowania materiału. Jest to niestety trudne zagadnienie nie tyle nie rozwiazane co rozwiązane w sposób mało zadowalajacy (jasno napisano ze ten punkt w takiej sytuacji nie obowiązuje) we "Wskazówkach" a warte uwagi.  

Wyłaczenie i opracowanie tak duzego zbioru wiazałoby się z ogromnym nakładem pracy i prawdopodobnie musiałoby zostac odłożone "na lepsze czasy". Tymczasem jednostki te przed opracowaniem nie mogłyby byc udostepniane z powodu ich wielkości, stanu zachowania i stopnia uporządkowania (a raczej stopnia chaosu). Nawet po opracowaniu - choc jednostki zostały uformowane tak by nic im nie groziło w magazynie - osobiscie jestem za nie udostepnianiem afiszy bezpośrednio a jedynie za posrednictwem reprografii.

Nie chodzi oto by było to szczególnie niebezpieczne - akta są dobrze ułożone w wielkich tekach i zabezpieczone przed zbytnim przesuwaniem wewnatrz (miedzy innymi na tekach znajduje się informacja w jaki sposób maja byc one noszone w drodze z magazynu do pracowni , mimo to kozystanie z wielkoformatowych akt zawsze jest dla nich niebezpieczne a zab czasu zrobił swoje - kwasny papier jest kruchy i delikatny. O uszkodzenie tych cennych (tu zdania sa podzielone - dla mnie sa cenne) materiałów.
W Archiwum bunt, nad nami akt zawieja...

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
opracowanie plakatow i afiszy w archiwach panstwowych
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 15, 2006, »
Cytat: "Bogusław Kleszczyński"
Problem jednak w tym czy do druków ulotnych które tworza całe jednostki bez dokumentacji aktowej należy odnosić punkt 19.3  "Wskazówek" czy też nie.

Zastanawiam się, o co właściwie chodzi w tej dyskusji i o jakim punkcie wskazówek jest mowa :?:
 Punktu 19.3 nie ma, bo w skład wskazówek wchodzi ich tylko 15...

Offline Bogusław Kleszczyński

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 78
  • Płeć: Mężczyzna
opracowanie plakatow i afiszy w archiwach panstwowych
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 17, 2006, »
Przepraszam, sprawdziłem link podany w watku dotyczącym wskazówek i moje watpliwości zostały rozwiane. Przepraszam za zamieszanie. :roll:
W Archiwum bunt, nad nami akt zawieja...