Autor Wątek: BRAKOWANIE - KOMISJA  (Przeczytany 370 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Aleksandra

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 104
BRAKOWANIE - KOMISJA
« dnia: Luty 01, 2023, »
Witam wszystkich,
jaką praktykę macie w swoich jednostkach jeśli chodzi o brakowanie? Z przepisów kilka lat temu "wyleciał" obowiązek tworzenia komisji oceniającej dok. niearchiwalną przed brakowaniem, jeśli chodzi o dokumenty papierowe, ale z niepokojem patrzę, że w rozp. MSWiA z 2006 r. § 11 dot. brakowania dokumentów elektronicznych jest wymagana KOMISJA  ??? To jak to jest, dla oceny dok. niearchiwalnej papierowej nie musi być, a dla elektronicznej musi???

Offline DoDa

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 3
Odp: BRAKOWANIE - KOMISJA
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 01, 2023, »
Zajrzyj do swoich wewnętrznych przepisów kancelaryjnych (instrukcji archiwum) jaka jest procedura przy brakowaniu.
Ja mam w instrukcji komisję, więc brakuję 'komisyjnie' papierowe cały czas.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: BRAKOWANIE - KOMISJA
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 01, 2023, »
Cytuj
Zajrzyj do swoich wewnętrznych przepisów kancelaryjnych
W przypadku dokumentacji elektronicznej obowiązek powołania komisji brakującej wynika wprost z rozporządzenia MSWiA, które jako akt wyższego rzędu ma pierwszeństwo przed zapisami wewnętrznych normatywów kancelaryjno-archiwalnych.

Cytuj
To jak to jest, dla oceny dok. niearchiwalnej papierowej nie musi być, a dla elektronicznej musi???
Cóż, w czasie gdy powstało rozporządzenie MSWiA obowiązek powoływania komisji dotyczył również dokumentacji papierowej (par. 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Kultury z 2002 r.).
Tyle, że rozporządzenie Ministra Kultury zostało zastąpione nowym aktem wykonawczym w 2015 r., a rozporządzenie MSWiA w dalszym ciągu obowiązuje.
Przynajmniej jak na razie - aktualnie w Sejmie trwają prace nad nowelizacją UNZA, w ramach której m.in. ma powstać nowe rozporządzenie, zastępujące to z 2006 r.

Offline Aleksandra

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 104
Odp: BRAKOWANIE - KOMISJA
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 01, 2023, »
Dziękuję za wyjaśnienie, a właściwie potwierdzenie. Wewnętrzne przepisy mamy już dostosowane do przepisów rozp. rozporządzenie Ministra Kultury z 2015 r., czyli brak komisji przy dok. papierowej. Nowelizacja UNZA idzie jak po grudzie (ile to już lat..), ale może zanim IOD urwie mi głowę za niebrakowanie elektronicznych, to jednak wejdą nowe przepisy. PS. Mój opór wynika z konieczności dodatkowych formalności; nie dość że komisja, to jeszcze w pierwszej kolejności pisanie zarządzenia o konieczności jej powoływania  ::) Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź!