Autor Wątek: spis zdawczo-odbiorczy akt osobowych  (Przeczytany 728 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mgro

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 43
spis zdawczo-odbiorczy akt osobowych
« dnia: Luty 13, 2023, »
Jestem w trakcie przyjmowania po raz pierwszy akt osobowych na stan archiwum. Bardzo proszę o pomoc w dwóch tematach:
1. na formularzu spisu mam kolumnę: ostatnie lub najwyższe zajmowane stanowisko. Bardzo proszę o wyjaśnienie które stanowisko powinno być tu wypisane. Nie zawsze to ostatnie jest najwyższe.
2. Jak powinny być uszeregowane pozycje na spisie? Wg jakiego kryterium?
Dziękuję

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: spis zdawczo-odbiorczy akt osobowych
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 13, 2023, »
Cytuj
Nie zawsze to ostatnie jest najwyższe
W takiej sytuacji wpisujesz najwyższe.

Offline Aleksandra

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 104
Odp: spis zdawczo-odbiorczy akt osobowych
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 14, 2023, »

2. Jak powinny być uszeregowane pozycje na spisie? Wg jakiego kryterium?
Dziękuję

Alfabetycznie

Offline mgro

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 43
Odp: spis zdawczo-odbiorczy akt osobowych
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 15, 2023, »
Nie zwracając uwagi że mam różne oznaczenia teczek, dokumentacja pochodzi z różnych lat, są to osoby zwolnione w latach 2011-2020?

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: spis zdawczo-odbiorczy akt osobowych
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 15, 2023, »
Co do zasady na jednym spisie z/o powinny być ujęte akta osobowe pracowników, którzy zakończyli pracę w tym samym roku.
W Twojej sytuacji sporządziłbym 10 odrębnych spisów - po jednym dla każdego rocznika.
Odnośnie oznaczeń kancelaryjnych - z reguły wszystkie teczki akt osobowych maja ten sam symbol klasyfikacyjny, dlatego też układ na spisie jest układem alfabetycznym, a nie rzeczowym.
Jeśli jednak teczki osobowe maja różne symbole klasyfikacyjne (np. w wyniku zmiany JRWA), to stosujemy układ rzeczowy, a dopiero w ramach danego symbolu układ alfabetyczny.

Offline mgro

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 43
Odp: spis zdawczo-odbiorczy akt osobowych
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 15, 2023, »
Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. A czy ja będzie to jeden zbiorczy spis zdawczo odbiorczy  to będzie to jakiś wielki błąd?
Nie podlegamy oficjalnie pod rozporządzenie z 2011 r. stąd też mamy różne oznaczenia kancelaryjne.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: spis zdawczo-odbiorczy akt osobowych
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 15, 2023, »
Cytuj
czy ja będzie to jeden zbiorczy spis zdawczo odbiorczy  to będzie to jakiś wielki błąd?
Nie jakiś wielki. Natomiast ewidencjonowanie (i co za tym idzie gromadzenie w AZ) tej dokumentacji wg rocznika ustania stosunku pracy zapewnia większa przejrzystość w ewidencji i większy w zasobie.

Cytuj
Nie podlegamy oficjalnie pod rozporządzenie z 2011 r. stąd też mamy różne oznaczenia kancelaryjne.
Jeżeli jesteście jednostką administracji publicznej posługująca się JRWA, to nie ma znaczenia, czy jest to wykaz z rozporządzenia PRM z 2011 r., czy jakikolwiek inny wykaz akt - symbol klasyfikacyjny jest co do zasady jeden dla wszystkich akt osobowych w jednostce.
Jedyne odstępstwa od tej zasady jakie przychodzą mi na myśl to:
- wprowadzenie nowego JRWA (połączone ze zmianą symbolu), lub
- występowanie w JRWA kilku osobnych haseł klasyfikacyjnych dla akt osobowych różnych grup pracowników (stosowane czasem np. na uczelniach wyższych).

Offline mgro

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 43
Odp: spis zdawczo-odbiorczy akt osobowych
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 15, 2023, »
Przez 14 lat funkcjonowania stosowano u nas 4 różne jrwa :) stąd różne symbole dla akt osobowych
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.