Autor Wątek: materiały do konserwacji dokumentacji  (Przeczytany 344 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline inka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 162
  • Płeć: Kobieta
materiały do konserwacji dokumentacji
« dnia: Lipiec 13, 2022, »
Czy sami naprawiacie drobne rozdarcia/uszkodzenia dokumentacji, wypełniacie ubytki w papierze? Jeśli tak jakie stosujecie materiały i jakie macie sposoby?

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: materiały do konserwacji dokumentacji
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 13, 2022, »
filmoplast P/P90/R, żelazko lub kauter (z naciskiem na filmoplast R i kauter)

nie wypełniam ubytków bo nie jestem konserwatorem papieru :)

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Płeć: Kobieta
Odp: materiały do konserwacji dokumentacji
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 14, 2022, »
Zdarza mi się podkleić coś papierem używając do tego zwykłego kleju biurowego. Można korzystać z bibuły japońskiej, lub specjalnie dedykowanych do tego taśm papierowych. Zgadzam się jednak z przedmówcą, że to zadanie dla konserwatora, a nie archiwisty zakładowego.

Offline inka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 162
  • Płeć: Kobieta
Odp: materiały do konserwacji dokumentacji
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 14, 2022, »
Dziękuję za odpowiedzi, u nas używano zwykłej taśmy klejącej, ale uważam że to najgorszy sposób. Z drugiej strony zdarzają się te rozdarcia/ubytki, które trzeba jakoś zabezpieczyć, więc minimum co mogę to zrobię.

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: materiały do konserwacji dokumentacji
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 14, 2022, »
żadnej zwykłej taśmy bezbarwnej, żadnego kleju biurowego Jest specjalny archiwalny klej nawet tani :)  Używamy tylko te filmoplasty które wymieniłem. Kauter rzecz  droga, ale żelazko już nie Tyle że trzeba uważać na temperaturę. Filmoplasty to są Dość drogie rzeczy. Inna sprawa że w archiwum zakładowym nie mam konserwatora jedynie przy kat. A właściwe AP ma takie możliwości przy kat B to B50/20 to można przy innych można sobie darować, pytanie ile mamy czasu do brakowania :) Bibuła japońska jest wg mnie najlepsza ale i droga.