Autor Wątek: Archiwizacja kat. A  (Przeczytany 741 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ivystark

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Archiwizacja kat. A
« dnia: Maj 25, 2022, »
Dzień dobry,
mam dwa pytania odnośnie archiwizacji akt kategorii A:
1) czym opisywać teczki bezkwasowe kategorii A (długopisem, cienkopisem), czy można zamiast opisu ręcznego stosować naklejki z wydrukowanym opisem?
2) Jeśli chodzi o opis na tylnej części okładki "Niniejsza teczka zawiera ... stron kolejno ponumerowanych" czy można wykonać w tym celu pieczątkę i brakujące informacje uzupełnić ręcznie długopisem?
Z góry dziękuję za pomoc  :)

Offline Danuta J. Samek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 232
Odp: Archiwizacja kat. A
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 25, 2022, »
1. NIE długopisem, może być pisak lub naklejka;
2. Można zrobić pieczątkę, to ułatwia pracę.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Danuta J. Samek

Offline Filip Kwiatek

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 358
Odp: Archiwizacja kat. A
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 25, 2022, »
Nie przekazywałem do tej pory kat. A i nie znam szczegółowych zaleceń i oczekiwań AP, ale zwracam uwagę, że warto sprawdzić czy klej/naklejki również powinny być bezkwasowe.

Offline Danuta J. Samek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 232
Odp: Archiwizacja kat. A
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 25, 2022, »
Nie przekazywałem do tej pory kat. A i nie znam szczegółowych zaleceń i oczekiwań AP, ale zwracam uwagę, że warto sprawdzić czy klej/naklejki również powinny być bezkwasowe.
Proszę zatem przetestować to w praktyce. W przypadku niepewności = rozmowa z AP. Pozdrawiam
Pozdrawiam
Danuta J. Samek

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwizacja kat. A
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 25, 2022, »
lepiej pisak naklejka zawsze może odpaść w przypadku słabego kleju

Offline Filip Kwiatek

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 358
Odp: Archiwizacja kat. A
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 25, 2022, »
Tak na marginesie, to opisywać czy oklejać powinni pracownicy komórki przekazującej akta do AZ  ;D
Ja zdecydowanie wolę oklejać niż opisywać. Rozumiem kwestie jakości kleju, ale estetyka i czas poświęcony też się liczy. Na szablonie drukowania naklejek idzie szybko i sprawnie i nie ma problemu z odczytywaniem pisma odręcznego. Kiedyś mi tak opisali pracownicy, że trudno było odczytać.

Offline ivystark

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Odp: Archiwizacja kat. A
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 25, 2022, »
Dziękuję wszystkim za pomoc  :)

Tak na marginesie, to opisywać czy oklejać powinni pracownicy komórki przekazującej akta do AZ  ;D

Tak oczywiście, akurat przekazuję sama sobie do AZ akta swojej komórki  ;)

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwizacja kat. A
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 25, 2022, »
no z pewnością szablony, naklejki są wygodniejsze, bardziej estetyczne, kto jak woli i jak woli dane AP.

Offline inka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 162
  • Płeć: Kobieta
Odp: Archiwizacja kat. A
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 30, 2022, »
Nie używam do opisu pisaków, bo odbarwiają się i z czarnych robią czerwone, chyba że używa się tych do opisu płyt lub cienkopisów. Co do naklejek archiwizowałam rzeczy z lat 80 i starsze i niestety większość naklejek nie wytrzymuje i się odkleja, a na papierze zostają nieestetyczne plamy. Dokumentacje u nas zawsze szykują pracownicy. Opisują teczki ręcznie, przystawiają tylko pieczątkę z nazwą wydziału.

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Płeć: Kobieta
Odp: Archiwizacja kat. A
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 31, 2022, »
My korzystamy z okładek z gotowym nadrukiem. Uzupełniamy brakujące elementy pisakiem do płyt. Nic się nie rozmazuje i nie odbarwia. No i nie muszę tłumaczyć po sto razy, co i gdzie wpisywać. Myślę, że wszystkie nasze pomysły są dobre i wielu z nas wypracowało sobie dobre praktyki. Trzeba znaleźć taki sposób, który będzie nam najbardziej odpowiadał i jednocześnie będzie zgodny z przepisami.

Offline inka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 162
  • Płeć: Kobieta
Odp: Archiwizacja kat. A
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 31, 2022, »
Też mamy okładki z gotowym nadrukiem, z wszystkimi elementami wymaganymi w IK, drukowanymi w drukarni. Bo np. był taki czas, kiedy drukowaliśmy sami, i niestety tusz z naszych drukarek po około 5 latach już zaczął się zacierać.