Autor Wątek: Znikające faxy  (Przeczytany 372 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline łucja

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 220
Znikające faxy
« dnia: Maj 11, 2022, »
Drodzy Archiwiści, czy są jakieś wytyczne odnośnie kserowania faxów? One znikają,a niektóre fax to potencjalne materiały archiwalne, jakie stosujecie rozwiązania?

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Znikające faxy
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 12, 2022, »
hmm a po jakim okresie znikają??? mam faxy  w aktach np. 30 letnie i wciąż są czytelne... fakt że trzeba uważać na kauter lub żelazko wtedy jest kicha... jedynie co mi przychodzi to digitalizacja nic więcej.

Offline Danuta J. Samek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 232
Odp: Znikające faxy
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 12, 2022, »
Dzień dobry, można robić skany. Jeśli dokument jest istotny (cenny) z jakiegoś punktu widzenia, to trzeba wykonać skan. Pozdrawiam
Pozdrawiam
Danuta J. Samek

Offline łucja

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 220
Odp: Znikające faxy
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 12, 2022, »
Dziękuję. Niektóre faktycznie są widoczne, ale natknęłam się także na tak wyblakłe, że prawie niewidoczne.

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 383
Odp: Znikające faxy
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 13, 2022, »
Dziękuję. Niektóre faktycznie są widoczne, ale natknęłam się także na tak wyblakłe, że prawie niewidoczne.
W 1 pracy też tak miałam. Zeskanowanie nie pomogło. Naciągnęłam ;) firmę na profesjonalną usługę kserowania - sporo pomogło, ale niektóre fragmenty nadal nie były czytelne. Sporządziłam notatkę wyjaśniającą okoliczności, włączyłam do teczki i tyle - cóż można więcej poradzić?

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Znikające faxy
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 13, 2022, »
można zeskanować i w programie graficznym podciągnąć co nieco, w wielu przypadkach to pomaga :)