Autor Wątek: Archiwizacja postów na facebooku.  (Przeczytany 821 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pancerny

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 12
Archiwizacja postów na facebooku.
« dnia: Styczeń 24, 2022, »
Witam serdecznie,

otrzymałem pytanie, które jest dla mnie zagwozdką. Jedna z komórek (jednostka to Urząd Marszałkowski), prowadzi trzy profile na Facebooku. Zapytali, czy muszą to archiwizować. Oczywiście, zarówno w EZD ani w żadnym innym miejscu nie ma śladu po tym, że takie profile są prowadzone. Jedynym symbolem, który jako tako mi odpowiada jest 134 "Projektowanie i eksploatacja wojewódzkich stron i portali internetowych". Problem jednak polega na tym, że nie znam technicznej możliwości zarchiwizowania strony internetowej. Zresztą jeśli się nie mylę to nie ma przepisu, który by to jakoś umożliwiał. Jedyną możliwością jest.... wydruk postów(?)

Będę wdzięczny jeśli ktoś podzieli się ze mną swoimi doświadczeniami w tego typu sprawach. z góry dziękuje. 


P.S Mamy w urzędzie tradycyjny obieg dokumentacji ze wspomaganiem. Symbol nie jest u nas wyjątkiem od podstawowego systemu obiegu, więc musi być papier.

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwizacja postów na facebooku.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 24, 2022, »
można archiwizować tylko pytanie czy to mam sens... wg mnie nie muszą archiwizować, Ja tam profil dałbym pod promocję czy reklamę szybciej

Offline Pancerny

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 12
Odp: Archiwizacja postów na facebooku.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 24, 2022, »
można archiwizować tylko pytanie czy to mam sens... wg mnie nie muszą archiwizować, Ja tam profil dałbym pod promocję czy reklamę szybciej

Sens archiwizowania to zupełnie inna bajka. Drukowanie stron www to dla mnie cofanie się wstecz, nie mniej nie chciałbym jednoznacznie dawać odpowiedzi pisemnej w stylu "nie archiwizujcie, nie ma sensu", tym bardziej, że inne komórki archiwizują materiały, które umieszczają chociażby na BIP.

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwizacja postów na facebooku.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 24, 2022, »
ale BIP to BIP to nie facebook...

Offline Pancerny

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 12
Odp: Archiwizacja postów na facebooku.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 26, 2022, »
ale BIP to BIP to nie facebook...

Ja wiem. Jednak sytuacja podobna, problem również. Tak czy inaczej dzięki za odpowiedź na moje pytanie.

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwizacja postów na facebooku.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 26, 2022, »
no nie podobna, materiały umieszczone na BIPie są i tak wtórne, po drugie facebook -  pytanie co tam jest takiego żeby archiwizować??? materiały (które są wtórne)??? czy komentarze??? a może ja jako komentujący nie konieczne chcę aby mnie tak archiwizować Trzeba sobie zadać podstawowe pytanie... po co mamy to zrobić

Offline Pancerny

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 12
Odp: Archiwizacja postów na facebooku.
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 17, 2022, »
no nie podobna, materiały umieszczone na BIPie są i tak wtórne, po drugie facebook -  pytanie co tam jest takiego żeby archiwizować??? materiały (które są wtórne)??? czy komentarze??? a może ja jako komentujący nie konieczne chcę aby mnie tak archiwizować Trzeba sobie zadać podstawowe pytanie... po co mamy to zrobić

Co do wtórności materiałów na BIP to pełna zgoda, są one wtórne, natomiast w przypadku profili facebookowych, wpisy tam umieszczane przez pracowników odpowiedzialnych za komunikację z mediami tworzą te wpisy od ręki, więc jest to jedyny ślad ich działalności. Archiwizacja postów użytkowników nie wchodzi w grę. Pytanie dotyczyło tylko wpisów zamieszczonych przez Urząd.
Żeby była jasność dla mnie "archiwizowanie internetów" jest pomysłem dość karkołomnym pomysłem, nie mniej wiem, że nie tylko u nas toczą się takie dywagacje. Inne instytucje prężnie działające w mediach społecznościowych też mają tego typu dylematy :(

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwizacja postów na facebooku.
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 17, 2022, »
Trzeba zapytać się zatem Narodowe Archiwum Cyfrowe jak oni patrzą na to, robili kiedyś testy... pożartym jeśli instytucja jest pod nadzorem to zapytać się właściwego AP, bo archiwizacja jaka by nie była oznacza nadanie jakieś kwalifikacji i klasyfikacji, pytanie tylko jaki to numer z jrwa i jaka kategoria Jeśli tego  nie ma w jrwa oznacza to że trzeba rozszerzyć jrwa za zgodą AP...