Autor Wątek: jak przechowywać w archiwum  (Przeczytany 796 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kinia

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 98
jak przechowywać w archiwum
« dnia: Grudzień 29, 2021, »
Jak przechowujecie dokumentację pracowniczą w archiwum? Jak niektórzy pracownicy mają 50-letni okres przechowywania a niektórzy 10-letni. Nie wiem jak to praktycznie zrobić żeby grało. Czy jak przekazujecie do archiwum to rozdzielacie dokumenty "starych" i "nowych" pracowników? Wtedy powstaną dwie teczki B50 i B10, czy jakies inne macie rozwiązanie?

Offline Czarny1986

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: jak przechowywać w archiwum
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 12, 2022, »
Co prawda jeszcze nie przyjmowałem tych z okresem 10-cio letnim ale myślę że zalecę sporządzenie dwóch spisów zdawczo-odbiorczych. Osobno tych, którzy mają BE10 i osobno BE50. Więc nawet nie będą musiałby być przekazane w tym samym czasie. Przepisy precyzują jasno, które teczki osobowe zachowują kat. BE50, a które BE10 z tego względu nie powinno być problemu wystarczy ustalić z kadrami.
pozdrawiam

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 493
Odp: jak przechowywać w archiwum
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 14, 2022, »
Kinia,
poruszyłaś temat o którym pisałem kilka miesiecy wcześniej ale na forum nie został on niestety aktywnie poruszony.
Wbrew temu co pisze Czarny1986 temat nie został do końca interpretacyjnie wyjaśniony  przez właściwe państwowe organy.
Dla samej teczki akt osobowych istnieja przynajmnkej trzy warianty postępowania podobnie jak z ewidencja czasu pracy.
Pojawia sie także temat braku szczegółowego sposobu postępowania z TAP wycofywanymi z zasobu archiwum.
W moim przypadku w dalszym ciągu szlifuje z dzialem kadr ten temat który następnie uwzględnię w IK i IA a następnie  będę oczekiwał od właściwego nadzoru ustosunkowania sie do przesłanego projektu aktów kancelaryjno-archiwalnych
Oczywiscie liczę, że watek będzie tym razem aktywnie kontynuowany

Offline Kinia

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: jak przechowywać w archiwum
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 17, 2022, »
Ja w swoim jrwa okres przechowywania dokumentacji pracowniczej(rozliczenia czasu pracy, urlopy) mam B5, taki mi przysłali i zaakceptowali w tamtym roku. Dziwię że nie maja pojęcia jaki powinien być okres przechowywania tej dokumentacji. Robię porządek w aktach i chyba muszę rozgraniczyć tych pracowników zatrudnionych do 2019 i od 2019, czyli będą podwójne teczki z różnymi okresami przechowywania, a poza tym trzeba pisać do AP o skorygowanie tych okresów. Jak wy macie w swoim jrwa jeśli chodzi o dokumentację pracowniczą?

Offline inka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 162
  • Płeć: Kobieta
Odp: jak przechowywać w archiwum
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 18, 2022, »
Jak przechowujecie dokumentację pracowniczą w archiwum? Jak niektórzy pracownicy mają 50-letni okres przechowywania a niektórzy 10-letni. Nie wiem jak to praktycznie zrobić żeby grało. Czy jak przekazujecie do archiwum to rozdzielacie dokumenty "starych" i "nowych" pracowników? Wtedy powstaną dwie teczki B50 i B10, czy jakies inne macie rozwiązanie?

Tez jeszcze nie przyjmowałam akt osobowych z kat. B10, ale zrobię to na tym samym spisie zd-od, gdyż mam zbiór akt osobowych dla których jest wspólna dodatkowa ewidencja, która jest prowadzona w sposób ciągły, oprócz sygnatur archiwalnych. Kategorię B10 i B50 można łączyć. Przy brakowaniu nie widzę problemu, aby teczki z kat. B10 wyjąć, a B50 przechowywać dalej.

Ja w swoim jrwa okres przechowywania dokumentacji pracowniczej(rozliczenia czasu pracy, urlopy) mam B5, taki mi przysłali i zaakceptowali w tamtym roku. Dziwię że nie maja pojęcia jaki powinien być okres przechowywania tej dokumentacji. Robię porządek w aktach i chyba muszę rozgraniczyć tych pracowników zatrudnionych do 2019 i od 2019, czyli będą podwójne teczki z różnymi okresami przechowywania, a poza tym trzeba pisać do AP o skorygowanie tych okresów. Jak wy macie w swoim jrwa jeśli chodzi o dokumentację pracowniczą?

W jrwa dla gmin z 2011 r., który mnie obowiązuje tez jest B5. W tej chwili wiedząc, że te okresy są wydłużone po prostu nie typuję jej do brakowania tylko mam zamiar odczekać te 10 lat. Na razie nie mam w planach zmian w jrwa, ale chętnie się dowiem jak praktyka wygląda u innych.