Autor Wątek: Teczka zbiorcza i spisy spraw - akta osobowe  (Przeczytany 1164 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline łucja

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 222
Teczka zbiorcza i spisy spraw - akta osobowe
« dnia: Październik 16, 2021, »
Być może jest to trywialny problem, ale będę wdzięczna za podpowiedź. Kadry prowadzą akta osobowe w teczkach zbiorczych dla poszczególnych pracowników, rejestrując rok rocznie poszczególne sprawy na właściwych spisach spraw. Akt osobowe osób zatrudnionych są przechowywane w kadrach, natomiast co z tymi "gołymi" spisami spraw?Czy powinny być przekazywane do archiwum zakładowego?

Offline Danuta J. Samek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 232
Odp: Teczka zbiorcza i spisy spraw - akta osobowe
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 18, 2021, »
Przepraszam, ale co oznacza "rejestrując rok rocznie poszczególne sprawy na właściwych spisach spraw."? Proszę podać konkretny przykład. Dziękuję.
Pozdrawiam
Danuta J. Samek

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Płeć: Kobieta
Odp: Teczka zbiorcza i spisy spraw - akta osobowe
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 18, 2021, »
Być może jest to trywialny problem, ale będę wdzięczna za podpowiedź. Kadry prowadzą akta osobowe w teczkach zbiorczych dla poszczególnych pracowników, rejestrując rok rocznie poszczególne sprawy na właściwych spisach spraw. Akt osobowe osób zatrudnionych są przechowywane w kadrach, natomiast co z tymi "gołymi" spisami spraw?Czy powinny być przekazywane do archiwum zakładowego?

Takie spisy spraw mogą być oddawane do archiwum w osobnych teczkach, łączone z kilku lat. Oczywiście przy każdej sprawie adnotacja: odłożono do akt osobowych pracownika. 

Offline Danuta J. Samek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 232
Odp: Teczka zbiorcza i spisy spraw - akta osobowe
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 18, 2021, »
To może tak: każdy pracownik to 1 teczka, w tej teczce znajdują się wszystkie dokumenty dotyczące danego pracownika - od pierwszego do ostatniego dnia jego pracy. Czy taką teczkę osobową nazywacie SPRAWĄ?
Pozdrawiam
Danuta J. Samek

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Płeć: Kobieta
Odp: Teczka zbiorcza i spisy spraw - akta osobowe
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 18, 2021, »
Absolutnie to nie jest sprawa, tylko teczka zbiorcza, do której odkłada się poszczególne sprawy dotyczące zatrudnienia. To chyba jasne.

Offline Danuta J. Samek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 232
Odp: Teczka zbiorcza i spisy spraw - akta osobowe
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 18, 2021, »
To wcale nie jest jasne. Jakie jest kryterium układania tych dokumentów do teczki zbiorczej? Jeśli tym kryterium nie jest człowiek=pracownik, to co nim jest? Proszę mi wyliczyć powiedzmy 10 pierwszych od góry dokumentów. 
Pozdrawiam
Danuta J. Samek

Offline łucja

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Teczka zbiorcza i spisy spraw - akta osobowe
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 18, 2021, »
Definicja teczki zbiorczej"  w przypadkach określonych odrębnymi przepisami zakłada się teczki zbiorcze, do których odkłada się akta spraw zarejestrowanych w kilku różnych spisach spraw". Akta osobowe prowadzi się wg odrębnych przepisów (z podziałem na części: A, B, C i D) sprawy rejestruje się odpowiednio do klas w JRWA.Tak to rozumiem.

Offline Danuta J. Samek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 232
Odp: Teczka zbiorcza i spisy spraw - akta osobowe
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 19, 2021, »
Najmocniej panią przepraszam, ale wycofuję się z dyskusji. Nie wiem, o czym pani mówi. Dla mnie to 2+2=5.
Pozdrawiam
Danuta J. Samek

Offline łucja

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Teczka zbiorcza i spisy spraw - akta osobowe
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 19, 2021, »
Kadry rejestrują różne sprawy dotyczące pracowników w różnych spisach spraw, a dokumenty te z różnymi znakami spraw i z różnych lat odkładają do akt osobowych (symbol klasyfikacyjny 220). Akta przechowywane są na stanowisku pracy w Kadrach, dopóki pracownik jest zatrudniony (+ dwa lata po ustaniu stosunku pracy). Ale spisy spraw są w teczkach i o te spisy właśnie pytałam 8)

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Teczka zbiorcza i spisy spraw - akta osobowe
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 19, 2021, »
No, ale to tak na zdrowy rozum - skoro są jakieś spisy spraw, które są dokumentami, to powinny one być (wcześniej lub później) zarchiwizowane.

ps. ta pani co się tu tak udziela - nie tylko nie wie o co chodzi, ale nawet nie zna przepisów które ją samą obowiązują, szkoda czasu na dyskusje z nią.
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2021, wysłana przez Jarek »
Jarek Orszulak

Offline Danuta J. Samek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 232
Odp: Teczka zbiorcza i spisy spraw - akta osobowe
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 20, 2021, »
No, ale to tak na zdrowy rozum - skoro są jakieś spisy spraw, które są dokumentami, to powinny one być (wcześniej lub później) zarchiwizowane.

ps. ta pani co się tu tak udziela - nie tylko nie wie o co chodzi, ale nawet nie zna przepisów które ją samą obowiązują, szkoda czasu na dyskusje z nią.
Panie "archiwisto zakładowy a nie żaden kustoszu" - zgłaszam pana do moderatora. Twarz proszę wycierać sobie we własne ręczniczki. A jak pan lubi trolling, to proszę się rozpędzić i raz a dobrze trafić we framugę. Ma pan u siebie drzwi p-poż? 
Pozdrawiam
Danuta J. Samek

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 383
Odp: Teczka zbiorcza i spisy spraw - akta osobowe
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 20, 2021, »
No, ale to tak na zdrowy rozum - skoro są jakieś spisy spraw, które są dokumentami, to powinny one być (wcześniej lub później) zarchiwizowane.

ps. ta pani co się tu tak udziela - nie tylko nie wie o co chodzi, ale nawet nie zna przepisów które ją samą obowiązują, szkoda czasu na dyskusje z nią.
Panie "archiwisto zakładowy a nie żaden kustoszu" - zgłaszam pana do moderatora. Twarz proszę wycierać sobie we własne ręczniczki. A jak pan lubi trolling, to proszę się rozpędzić i raz a dobrze trafić we framugę. Ma pan u siebie drzwi p-poż?
::) ???

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Teczka zbiorcza i spisy spraw - akta osobowe
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 23, 2021, »
Nie bardzo mi się chciało reagować na pisaninę tej pani dwa posty wyżej - ale czuję się zmuszony, bo inni to czytają i mogą pomyśleć, że można tu pisać byle co i próbować uchodzić na znawcę tematyki, używać takiego języka i zdaje się nawet próbować straszyć (?) innych użytkowników. Współtworzyłem ten dział i dokąd tu jestem, będę reagować kiedy ktoś, kto to ma małe pojęcie o sprawach kancelaryjno-archiwalnych, wprowadza innych w błąd. Dyskutować, jak już wspomniałem, nie warto. Tyle.
Jarek Orszulak