Autor Wątek: podstawa prawna  (Przeczytany 717 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kinia

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 98
podstawa prawna
« dnia: Październik 14, 2021, »
Dzień dobry, muszę napisać wniosek do AP o dodanie kilku haseł i podać podstawę prawną. Czy Prace interwencyjne będzie to Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku, czy to tyle wystarczy? A podpowie ktoś jak będzie podstawa dotycząca szkoleń BHP?

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: podstawa prawna
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 15, 2021, »
Nie bardzo rozumiem. Wydawało mi się, że nie trzeba podawać podstawy prawnej dla nowych klas. Są potrzebne nowe klasy, ponieważ instytucja realizuje nowe zadania, trzeba dokonać aktualizacji bo dotąd nie było klasy na wytwarzana od lat dokumentację. Odnosząc się do klasy dotyczącej szkoleń to przecież klasy dotyczące BHP są w JRWA każdej instytucji. Zastanawiam się, czy trzeba tutaj dodawać osobną klasę dla szkoleń BHP, czy nie można tej dokumentacji przechowywać w innej klasie dot. BHP lub w klasie dotyczącej szkoleń. (można wydzielić podteczkę)

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 383
Odp: podstawa prawna
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 15, 2021, »
Zgadzam się, w razie potrzeby jednostka występuje do AP o rozszerzenie JRWA czy zmianę. Kinia, czy na pewno AP wymaga podstawy prawnej? :o

Offline Kinia

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: podstawa prawna
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 18, 2021, »
Dzwonili do mnie z AP żebym podała podstawę prawną do wniosku o rozszerzenie jrwa. Wcześniej wystąpiłam do AP o dodanie kilku haseł bo brakowało mi w jrwa i muszę dosłać wniosek w którym mam podać podstawę prawną dla każdego nowego hasła które chcę dodać, i nie wiem czy to o to chodzi

Offline Czarny1986

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: podstawa prawna
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 18, 2021, »
Witam,
niedawno wysyłałem propozycje rozszerzenia JRWA do AP. Co prawda zawarłem powody takiego działania wraz z powołaniem się m.in. na zmiany jakie zaszły w związku z dokumentacją pracowniczą. Nie było to jednak wymagane ode mnie. Więc trochę mnie to dziwi. Ale może akurat to AP tak wymaga...
pozdrawiam ;)

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 383
Odp: podstawa prawna
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 18, 2021, »
A może chodzi o powołanie się na zapis w instrukcji kancelaryjnej, który przewiduje zmiany w JRWA za zgodą AP? Może to mają na myśli, mówiąc o podstawie prawnej?

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Płeć: Kobieta
Odp: podstawa prawna
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 18, 2021, »
Pisałam kiedyś w podobnej sprawie do AP i moje pismo wyglądało mniej więcej tak:

"Na podstawie § 4 pkt. 9 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych, zwracam się z prośbą o wyrażenie zgody na dodanie klas rzeczowych w jednolitym rzeczowym wykazie akt dla zagadnień dotyczących bezpłatnej pomocy prawnej, zgodnie z poniższym układem."

Poniżej podałam proponowane hasła.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: podstawa prawna
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 21, 2021, »
Myślę że jednak nie chodzi tu o podstawę prawną samego wniosku ale konkretnych propozycji rozbudowy jrwa. Popatrzcie choćby tutaj:

https://ank.gov.pl/co-robimy/nadzor-archiwalny/glowne-zadania-nadzoru-archiwalnego/przepisy-kancelaryjno-archiwalne/

Cytuj
w przypadku organów zespolonej administracji rządowej w województwie uzupełnienia jednolitych rzeczowych wykazów akt wojewoda dokonuje na wniosek tych organów. We wniosku o rozbudowę należy podać podstawę prawną realizacji nowych zadań, dla których jednostka chce dodać nowe klasy w wykazie akt.
Jarek Orszulak