Autor Wątek: listy obecności w pracy  (Przeczytany 802 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Danutka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 101
listy obecności w pracy
« dnia: Czerwiec 14, 2021, »
Witam, mam krótkie pytanie czy same listy obecności podpisywane przez pracowników stanowią ścisłą ewidencję czasu pracowników?
Tzn. pytam pod kątem brakowania list obecności w pracy. Bo odzwierciedlenie obecności pracownika w pracy jest na kartach ewidencji czasu konkretnego pracownika, dlatego zastanawiam się czy jest sens trzymać listy obecności, z resztą podobnie jak np. delegacje służbowe?

Offline Danutka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: listy obecności w pracy
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 14, 2021, »
Jeszcze uściślę, że chodzi mi o dokumentacje wytworzoną przed 2019 r.

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 487
Odp: listy obecności w pracy
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 16, 2021, »
w zakładzie pracy w którym pracuje "ścisła" ewidencje czasu pracy, od 2019 r.  stanowi miesięczne rozliczenie pracowników sporządzane przez kierownika danej komórki organizacyjnej i podpisywane przez niego oraz danego pracownika.
Przed 2019 r. funkcjonowały tylko listy obecności (teraz także są podpisywane) wiec uważam, ze w tamtym okresie to one stanowiły wyłączny dowód obecności pracownika w pracy.
Czy Twoje pytanie wynika z wątpliwości kwalifikacji tego rodzaju dokumentacji?

Offline Danutka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: listy obecności w pracy
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 17, 2021, »
U nas były prowadzone karty ewidencji czasu pracy, na których jest odzwierciedlone w których dniach pracownik był obecny, w których był na chorobowym, kiedy na delegacji.
Natomiast co do list obecności czy poleceń delegacji wątpliwości nie mam natury kwalifikacji tylko od kiedy liczyć okres przechowywania: czy od zakończenia sprawy, czy od zaprzestania pracy przez wszystkich pracowników podpisanych na liście obecności? No ale wtedy to dłuuuugo będą przechowywane.

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 383
Odp: listy obecności w pracy
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 17, 2021, »
Danutko, okres przechowywania list obecności liczy się od roku następnego tzn. jeśli listy obecności są z 2019 r., okres przechowywania liczony jest od 2020 r.

Offline Danutka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: listy obecności w pracy
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 17, 2021, »
Dziękuje za odpowiedzi. A czy to samo tyczy się teczek dot. delegacji służbowych, ewidencji godzin nadliczbowych i wyjść prywatnych, urlopów, absencji w pracy? I chodzi mi w tym momencie o akta wytworzone przed 2019 r.
Po prostu mam wątpliwości, które teczki powinny być trzymane do czasu zakończenia pracy przez pracownika, a które normalnie zniszczone np. po 5 latach od wytworzenia dokumentacji, mimo iż pracownicy nadal  pracują (karty ewidencji czasu pracy założone indywidualnie dla konkretnego są przechowywane przez cały okres jego zatrudnienia).

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Płeć: Kobieta
Odp: listy obecności w pracy
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 18, 2021, »
Listy obecności mają kategorię B-3, podobnie delegacje służbowe. Przechowujemy je i niszczymy zgodnie z JRWA, niezależnie od roku wytworzenia. Rok 2019 i zmiany w przepisach dot. akt osobowych akurat w przypadku tych dwóch teczek nic nie zmieniły. Ewidencja czasu pracy to nie jest lista obecności, niezależnie od tego, czy potwierdzenie wejścia/wyjścia odbywa się papierowo, czy elektronicznie.