Internetowe Forum Archiwalne > Metodyka Archiwalna

Spis zdawczo-odbiorczy - jak poprawnie stworzyć?

<< < (2/2)

Forumowicz:
Mam pytanie odnośnie podpisywania spisów zdawczo- odbiorczych. Przed szkoleniem z archiwizacji przyjęłam akta i w mojej jednostce powiedziano mi, że trzeci egzemplarz spisu nie ma przeznaczenia, w związku z czym nie podpisała go ani osoba przekazująca mi akta, ani ja. Teraz tej osoby nie ma w pracy (i przez dłuższy czas nie będzie). Czy w tej sytuacji spisy powinna podpisać osoba ją zastępująca czy powinnam skserować podpisany przez nią spis, żeby wszystkie egzemplarze były takie same?

lukas_drill:

--- Cytat: Michał Szot w Wrzesień 26, 2020, ---6. Pozycje układamy w pierwszej kolejności chronologicznie, wg roku założenia teczki aktowej. W ramach poszczególnych roczników nadajemy kolejność narastającą wg symboli klasyfikacyjnych.

--- Koniec cytatu ---

Czy jednak nie lepiej stosować układu w spisie zd-odb wg. symbolu z JRWA a w ramach tegoż chronologicznie latami?
Spis jednak ma służyć temu, aby potem znaleźć konkretną teczkę, a znaleźć ją najłatwiej, jeśli "podążamy" za znakiem teczki, a potem rocznik...
No bo co nam daje układ rocznikami? Jeśli miałby ułatwić typowanie do brakownia, to się tutaj nie sprawdzi, bowiem w ramach danego roku i tak będziemy mieć różne kategorie (B2, B3, B5, B10 itd.)a zatem trzeba wertować i tak cały spis. A robienie spisów do każdej kategorii osobno (co dawałoby sens prowadzenia układu wg. lat) to chyba kiepski pomysł...
 

Biurowa:

--- Cytat: Michał Szot w Wrzesień 26, 2020, ---4. W spisie kat. B stosujemy pozycje wielotomowe i do jednego spisu wpisujemy akta o różnych okresach przechowywania (odpowiedni formularz spisu z-o w arkuszu kalkulacyjnym pozwala na łatwe filtrowanie treści i typowanie akt do brakowania).

--- Koniec cytatu ---
Czy przy pozycjach wielotomowych liczba porządkowa danej pozycji powinna być równa liczbie teczek/tomów?
Spotkałam się z taką praktyką, przykład:
l.p.     znak teczki   tytuł teczki             daty skrajne     liczba teczek
1-8       320         Dowody księgowe     2010                 8
9-15     320         Dowody księgowe     2011                 7
Czy taki zapis na spisie zdawczo-odbiorczym jest poprawny?  :)

Czarny1986:

--- Cytat: Biurowa w Październik 17, 2023, ---
--- Cytat: Michał Szot w Wrzesień 26, 2020, ---4. W spisie kat. B stosujemy pozycje wielotomowe i do jednego spisu wpisujemy akta o różnych okresach przechowywania (odpowiedni formularz spisu z-o w arkuszu kalkulacyjnym pozwala na łatwe filtrowanie treści i typowanie akt do brakowania).

--- Koniec cytatu ---
Czy przy pozycjach wielotomowych liczba porządkowa danej pozycji powinna być równa liczbie teczek/tomów?
Spotkałam się z taką praktyką, przykład:
l.p.     znak teczki   tytuł teczki             daty skrajne     liczba teczek
1-8       320         Dowody księgowe     2010                 8
9-15     320         Dowody księgowe     2011                 7
Czy taki zapis na spisie zdawczo-odbiorczym jest poprawny?  :)

--- Koniec cytatu ---

Raczej tak bym proponował:
l.p.     znak teczki   tytuł teczki             daty skrajne     liczba teczek
1.       320         Dowody księgowe     2010                         8
2.       320         Dowody księgowe     2011                         7

sgt_Wichowski:
Jeśli chodzi o podział spisów zdawczo-odbiorczych, to wydaje mi się, że zależy to od ilości produkowanej dokumentacji. Jeśli jest jej dużo, to ma sens tworzenie osobnego spisu dla B-2 i B-5. Tak samo z osobnymi spisami z poszczególnych lat. 300 teczek jednorodnej dokumentacji z jednego roku na jednym spisie - i wtedy postępowanie komisji brakującej i wniosek do AP o zatwierdzenie wygląda zupełnie inaczej, niż babranie się w rozdzielaniu teczek, które już mają być wybrakowane, a które nie.
A z drugiej strony, jeśli tych teczek nie jest 300 tylko 3 z jednej kategorii, 3 z drugiej i 3 z trzeciej - to faktycznie, jak cossack napisał, jest to bezsensowne marnowanie papieru.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej