Autor Wątek: administracyjne kary pieniężne  (Przeczytany 1215 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline łucja

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 220
administracyjne kary pieniężne
« dnia: Maj 21, 2020, »
Jak archiwizować dokumentację administracyjnych kar pieniężnych? Postępowanie administracyjne I instancji kończy decyzja o nałożeniu kary (robi to Wydział A). Potem odwołaniami zajmuje się zajmuje się inny wydział (powiedzmy B), a egzekucją zajmuje się księgowość (wydział C). Czy wszystkie powinny posługiwać się jednym znakiem JRWA, czy np. księgowość może mieć inny znak sprawy? Księgowość zawiadamia urząd skarbowy jeśli po uprawomocnieniu wyroku kara nie wpłynie i on zajmuje się windykacją. Wydaje mi się, że wszystkie wydziały powinny posługiwać się jednym JRWA - wydział który wydaje decyzję jest merytoryczny, reszta współpracuje.Czy dobrze myślę?

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: administracyjne kary pieniężne
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 22, 2020, »
Jeżeli Wydział A przeprowadza postępowanie administracyjne zakończone decyzją o nałożeniu kary - to sprawę prowadzi pod swoim znakiem. Jeżeli Wydział B jest merytoryczną komórką organizacyjną w zakresie odwołań, to prowadzi sprawę pod swoim znakiem. Wydział C jest komórką merytoryczną w zakresie księgowości - sprawę prowadzi pod swoim znakiem (tu możemy też mieć do czynienia z dokumentacją nietworzącą akt spraw i wówczas znaku sprawy nie będzie). Z pytania wynika, że każda z tych komórek ma swój merytoryczny zakres zadań, który określa struktura wewnętrzna jednostki i jej regulamin organizacyjny.

Offline łucja

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 220
Odp: administracyjne kary pieniężne
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 22, 2020, »
Dziękuje za odpowiedź. Z notatek poprzedniego archiwisty wywnioskowałam, że zgodnie z zaleceniami miejscowego AP sprawy mają mieć jeden znak sprawy, natomiast odmienne rozwinięcia po roku, określające wydział. Czy zgodne ze sztuką archiwistyczną jest stosowanie do tego typu spraw jednego spisu spraw, czy każdy wydział robi go osobno i dołącza do swojej części akt (o ile tworzą akta sprawy), kto przekazuje do archiwum całość akt?

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: administracyjne kary pieniężne
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 26, 2020, »
Nie rozumiem, jakie rozwinięcia ma Pani na myśli. Znak spraw się nie "rozwija", tzn. jest co do zasady niezmienny przez cały czas prowadzenia sprawy. Nie jestem zwolennikiem modyfikacji raz nadanego znaku sprawy, bo... po prostu to już nie będzie ten sam znak.
Zgodnie "ze sztuką" sprawy prowadzi się pod symbolem i hasłem klasyfikacyjnym, którego sprawa dotyczy. Jeżeli na podstawie podziału zadań wynikającego z regulaminu organizacyjnego/struktury wewnętrznej można ustalić, że każda z tych komórek merytorycznie realizuje sprawę w swoim zakresie, to każda prowadzi sprawę pod swoim znakiem. Niemniej jednak nie spotykałem się dotąd z praktyką, aby odwołanie prowadziła inna komórka niż początkowa i zasadniczo postępowanie wraz z odwołaniem stanowi jedną sprawę, gdy prowadzone jest w jednej komórce.

Offline łucja

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 220
Odp: administracyjne kary pieniężne
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 27, 2020, »
Znak sprawy nadaje komórka merytoryczna, natomiast komórki współpracujące po symbolu referenta nadają swoje symbole np.wydział prawny WP plus pierwsza litera nazwiska referenta zajmującego się sprawą. Też wydaje mi się to dziwne, tak ustalono wcześniej ponoć w wyniku konsultacji z AP.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: administracyjne kary pieniężne
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 27, 2020, »
Generalnie jest to dopuszczalne, pod warunkiem że takie dodatki umieszcza się na końcu znaku sprawy. Z formalnego punktu widzenia wszystko, co umieścimy za oznaczeniem roku kalendarzowego nie jest już częścią znaku sprawy lecz elementem dodatkowym. Np:
ABC.123.1.2020.XYZ

gdzie XYZ nie jest częścią znaku sprawy, a jedynie dodatkiem

Niezależnie od "dodatków" stosowanych przez komórki współpracujące dokumentacji wytworzona przez nie w ramach tej współpracy stanowi część akt jednej sprawy prowadzonej przez komórkę merytoryczną. Komórki współpracujące nie rejestrują własnych spraw w ramach współpracy i co za tym idzie nie ujmują tych spraw na spisach spraw.

Cytuj
Postępowanie administracyjne I instancji kończy decyzja o nałożeniu kary (robi to Wydział A). Potem odwołaniami zajmuje się zajmuje się inny wydział (powiedzmy B)
Jak już zaznaczyłem w innym Twoim temacie, osobiście uważam, że odwołanie od decyzji nie stanowi osobnej sprawy lecz kontynuację, nawet jeśli odwołanie rozpatruje inna komórka organizacyjna. Widzę, że AP doszło do podobnego wniosku:
Cytuj
zgodnie z zaleceniami miejscowego AP sprawy mają mieć jeden znak sprawy, natomiast odmienne rozwinięcia po roku, określające wydział

Offline łucja

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 220
Odp: administracyjne kary pieniężne
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 27, 2020, »
Takie dodatki po znaku sprawy ma też księgowość, która zajmuje się egzekwowaniem tych kar. Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz. Skoro system kancelaryjny jest tradycyjny w danym urzędzie, to czy pokwitowanie zapłaty kary powinno być na papierze? Obecnie odnotowywane jest to w wirtualnym systemie wspomagającym urząd i tyle.

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: administracyjne kary pieniężne
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 28, 2020, »
Tak, powinno być wydrukowane i dołączone do akt sprawy.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: administracyjne kary pieniężne
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 28, 2020, »
Jak najbardziej - ogólną zasadą w systemie tradycyjnym jest, że pojawiające się w sprawie dokumenty elektroniczne jeśli tylko jest to technicznie możliwe drukujemy  i dołączamy do papierowych akt sprawy.

Offline łucja

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 220
Odp: administracyjne kary pieniężne
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 29, 2020, »
Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Wcześniej te kar były na drukach, potem wszedł obrót bezgotówkowy (z konta na konto).